«Καθάρισε» την ΑΕΛ και επανήλθε στις νίκες η Ομόνοια (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 2/1/2024 - 20:56

Ποδαρικό με το... δεξί για την Ομόνοια!

Οι «πράσινοι» επικράτησαν στο ΓΣΠ της ΑΕΛ με 3-1 στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Για την ιστορία της αναμέτρησης τα γκολ για το «τριφύλλι» ήρθαν από τους Κούσουλο (27') και Λοΐζου (39', 48'). Για τους φιλοξενούμενους μείωσε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα ο Μεντόγεβιτς (90').

Με τη νίκη αυτή η Ομόνοια επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα στο ντέρμπι αιωνίων, κάνοντας ποδαρικό με το... δεξί στο 2024, φτάνοντας τους 35 βαθμούς. Με τη σειρά της η ομάδα της Λεμεσού έμεινε... καθηλωμένη στους 19 βαθμούς όντας μακριά από τον στόχο του πλασαρίσματος στην πρώτη εξάδας.

Την ερχόμενη, 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, η Ομόνοια πάει στη Λεμεσό για να αντιμετωπίσει τον Άρη (07/01 - 19:00) στο «Άλφαμεγα Stadium». Με τη σειρά της η ΑΕΛ ως τυπικά γηπεδούχος θα φιλοξενήσει τον Απόλλωνα (06/01 - 19:00) στο «Άλφαμεγα Stadium», στο ντέρμπι της Λεμεσού.

Δύο διαδοχικές προϋποθέσεις για την Ομόνοια με ισάριθμα κόρνερ τα οποία δεν προκάλεσαν ανησυχία στον Ολιβέιρα στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης. Σέντρα στην περιοχή από τον Αλιούμ, ο Φραντζής στην προσπάθεια του να διώξει, λίγο έλειψε να σκοράρει εις βάρος της ομάδας του στο έβδομο λεπτό.

Η Ομόνοια στο 27ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Κούσουλο. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπέζους, ο αρχηγός των γηπεδούχων ευστόχησε με κεφαλιά, κάνοντας το 1-0. Στο 30ο λεπτό η ΑΕΛ προσπάθησε να... απαντήσει με τον Κολιά, η κεφαλιά του οποίου πέρασε μόλις πάνω από την εστία του Ουζόχο.

Το 2-0 για την ομάδα της Λευκωσίας ήρθε στο 39ο λεπτό με τον Λοΐζου. Μετά από ωραία συνεργασία ο Σεμέδο έκανε το γύρισμα και ο Κύπριος εξτρέμ από κοντά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια να κάνει το 3-0, μετά από κάθετη του Αλιούμ, ο Λοϊζου απέναντι από τον Ολιβέιρα δε βρήκε στόχο στο 44ο λεπτό.

Με το... καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο η Ομόνοια βρήκε και τρίτο γκολ στο 48ο λεπτό. Ωραία ανάπτυξη από τους «πράσινους» με τον Μπέζους να δίνει στον Σεμέδο, αυτός να μπαίνει στην περιοχή και να γυρίζει στον Λοΐζου που μετά από προσποίηση νίκησε τον Ολιβέιρα.

Ο Λοΐζου στο 59ο λεπτό λίγο έλειψε να σημειώσει χατ-τρικ όμως το μακρινό σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στο δοκάρι της ΑΕΛ μετά από επέμβαση του Ολιβέιρα.

Στο 74ο ο Αμού στο ντεμπούτο του με το τριφύλλι στο στήθος έκανε φοβερή ενέργεια και έδωσε στον Αλιούμ όμως οι παίκτες της ΑΕΛ έσωσαν το τέταρτο γκολ πάνω στη γραμμή.

Στο 90ο λεπτό η ΑΕΛ μείωσε στο σκορ με τον Μεντόγεβιτς ο οποίος με κοντινή κεφαλιά δε... λάθεψε, κάνοντας το 3-1.

Ομόνοια (Σωφρόνης Αυγουστή): Ουζόχο, Κουλιμπαλί, Λανγκ, Μίλετιτς, Σιπριάνο (Λέτσιακς 75'), Αλιούμ, Κούσουλος (Μπασιρού 81'), Χαραλάμπους (Φράνσον 75'), Λοΐζου, Μπεζούς (Σίμιτς 68'), Σεμέδο (Αμού 68')

ΑΕΛ (Τόνι Κόσκελα): Ολιβέιρα, Τζάλμα, Ντέγοεστ (Σωτηρίου 78'), Μπαστό, Φραντζής, Μεντόγεβιτς, Μορέιρα (Ανδρέου 63'), Γερολέμου (Θεμιστοκλέους 78'), Σρνιτς, Μακρής (Σιλβέστρος 78'), Κολιάς (Μεντόσα 63')

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Σωφρόνης Αυγουστή (Ομόνοια): «Καλή χρονιά σε όλους. ήταν δύσκολο το παιχνίδι. Δεν κλείσαμε καλά τη χρονιά και έπρεπε να δείξουμε αντίδραση. Αξίζουν συγχαρητήρια στους παίκτες. Μπορούσαμε όμως να αποφύγουμε το γκολ. Μπράβο και στον κόσμο που ήρθε να μας στηρίξει. Από σήμερα αρχίζουμε προετοιμασία για το δύσκολο παιχνίδι που ακολουθεί με τον Άρη. Σήμερα έπρεπε να επιβάλουμε το ρυθμό μας, κάναμε κάποιες αλλαγές για να δώσουμε φρεσκάδα. Μας χαλά στο τέλος αυτό που έγινε με τον τραυματισμό του Αλιούμ. Κάποιοι παίκτες έπρεπε να ηρεμήσουν μετά το τελευταίο παιχνίδι. Όλοι είναι υπολογίσιμοι. Ο Κακουλλής είχε ένα μικροπρόβλημα γι’ αυτό δεν αγωνίστηκε. Θα πρέπει να περιμένουμε για τον Αλιούμ. Είναι στο γόνατο το πρόβλημα. Μας δόθηκε η ευκαιρία σήμερα να δοκιμάσουμε κάποια πράγματα. Βλέπουμε τη κατάσταση του Σεμέδο και θα τον στερηθούμε. Αξιολογούνται κάποιες περιπτώσεις από την ομάδα προγραμματισμού. Θα προσπαθήσουμε να βρούμε την καλύτερη λύση για την ομάδα για να μας δώσει το κάτι περισσότερο στη συνέχεια. Πρέπει όμως να είναι όλοι έτοιμοι. Σήμερα όσοι έπαιξαν έδειξαν ετοιμότητα».

Τόνι Κόσκελα (ΑΕΛ): «Συγχαρητήρια στην Ομόνοια, η καλύτερη ομάδα κέρδισε σήμερα. Στο πρώτο ημίχρονο ίσως θα μπορούσε να ήταν διαφορετικά τα πράγματα. Ο αντίπαλος ήταν καλύτερος στα στημένα. Ίσως να μπορούσαμε να σκοράρουμε κάποιο γκολ στο πρώτο μέρος όμως το δεύτερο γκολ μας "σκότωσε". Δυσκολευόμαστε με τις ομάδες που είναι στο πρώτο γκρουπ. Πρέπει να αμυνόμαστε καλύτερα αλλά και να εκμεταλλευόμαστε τις δικές μας στιγμές».

Χαράλαμπος Χαραλάμπους (Ομόνοια): «Παίξαμε καλά. Η ΑΕΛ είναι καλή ομάδα, μας πίεσε και δεν ήταν τόσο εύκολο το παιχνίδι. Μία κεφαλιά από τον Κούσουλο, μία ενέργεια από τον Σεμέδο ήταν αυτά που έπαιξαν ρόλο. Ήρθαμε ύστερα από ένα κακό αποτέλεσμα, δείξαμε χαρακτήρα και τα καταφέραμε. Όλες οι ομάδες είναι εκεί. Εμείς βλέπουμε την ομάδα μας. Δουλεύουμε σκληρά, έχουμε ποιοτική ομάδα και αισιοδοξούμε ότι θα τελειώσουμε τη σεζόν όπως θέλουμε».

Σλόμποταν Μεντόγεβιτς (ΑΕΛ): «Αρκετά με τις δικαιολογίες, είναι κρίμα γι’ αυτό τον κόσμο που μας ακολουθεί. Πρέπει να αλλάξουμε δραματικά τα πράγματα, από τον πρώτο μέχρι τον τελευταίο στην ομάδα».