Ομόνοια και Ανόρθωση έμειναν στο μηδέν και έδωσαν… δικαίωμα στους Λεμεσιανούς

Σάββατο, 6/3/2021 - 20:18

Χωρίς νικητή αλλά και χωρίς γκολ (0-0) ολοκληρώθηκε η μεγάλη αναμέτρηση της δεύτερης αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος Cyta μεταξύ της Ομόνοιας και της Ανόρθωσης στο ΓΣΠ.

Οι δύο ομάδες μπήκαν ορεξάτα στον αγωνιστικό χώρο και δημιούργησαν αμφότερες τις δικές τους ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες, χωρίς όμως να καταφέρουν να ολοκληρώσουν με επιτυχία τις φάσεις που είχαν.

Όσο περνούσε η ώρα, η τακτική των ομάδων ήταν πιο εμφανής στον αγωνιστικό χώρο. Οι κινήσεις των ποδοσφαιριστών ήταν πιο προσεκτικές και έδωσαν περισσότερη έμφαση στο τακτικό κομμάτι της ομάδας τους και κυρίως στην άμυνα.

Με την ισοπαλία αυτή η Ομόνοια έφτασε τους 60 βαθμούς και περιμένει το ντέρμπι της Λεμεσού (08/03 – 19:00) για να μάθει αν θα παραμείνει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα μετά το πέρας της αγωνιστικής. Από την άλλη, η Ανόρθωση πάει στους 53 βαθμούς και παραμένει στην τέταρτη θέση.

Την ερχόμενη αγωνιστική (3η), η Ομόνοια πάει στο Τσίρειο (13/03 - 18:30) για να αντιμετωπίσει την ΑΕΛ ενώ η Ανόρθωση πάει ξανά στη Λευκωσία για να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στο Μακάρειο (14/03 - 18:30).

Μεσοβδόμαδα (10/03) και οι δύο ομάδες έχουν υποχρεώσεις για τα προημιτελικά του κυπέλλου. Στις 16:00 η Ομόνοια ως τυπικά γηπεδούχος φιλοξενεί τον ΑΠΟΕΛ ενώ η Ανόρθωση φιλοξενεί στο «Παπαδόπουλος» την Καρμιώτισσα στις 18:00.

Ο Τιάγκο επιχείρησε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Ανόρθωσης όμως ο Λόρια μάζεψε σταθερά τη μπάλα στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης.

Τρομερή διπλή χαμένη ευκαιρία για την Ανόρθωση στο έβδομο λεπτό. Ο Κβιλιτάια από πολύ κοντινή απόσταση πλάσαρε τον Φαμπιάνο, ο οποίος έδιωξε εντυπωσιακά, ενώ στην συνέχεια της φάσης, ο Αρτυματάς έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Εκτέλεση φάουλ του Λέτσιακς με τη συμπλήρωση του πρώτου τέταρτου στην αναμέτρηση, ο Τσέποβιτς δε βρήκε την μπάλα από κοντά και χάθηκε η ευκαιρία για την Ομόνοια.

Ο Τσέποβιτς πάσαρε στον Λοΐζου, ο οποίος προχώρησε και σούταρε, στέλνοντας την μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Λόρια στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο 41ο λεπτό, ο Κορέια έκανε την σέντρα στην περιοχή της Ομόνοιας, με τον Λέτσιακς να απομακρύνει τη μπάλα. Ο Γκαλίτσιος πήρε το... ριμπάουντ και έκανε το σουτ έξω από την περιοχή όμως η μπάλα πέρασε μόλις έξω.

Ο Τιάγκο εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα χτύπησε στο κεφάλι του Βγκορτς και στη συνέχεια στο δοκάρι, ο Χούμποτσαν μπήκε στη φάση, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει στο 49ο λεπτό της αναμέτρησης.

Από κόντρα η μπάλα στρώθηκε στον Κβιλιτάια o οποίος έπιασε το σουτ αλλά ο Φαμπιάνο είπε μεγάλο «όχι» με εκπληκτική απόκρουση στο 56ο λεπτό.

Κεφαλιά του Κακουλλή στο 85ο λεπτό όμως ο Λόρια μάζεψε τη μπάλα χωρίς κανένα πρόβλημα.

Τεράστια ευκαιρία στις καθυστερήσεις για την Ανόρθωση. Μετά από σέντρα του Χριστοφή, ο Χουσμπάουερ έπιασε την προβολή όμως ο Φαμπιάνο έσωσε κυριολεκτικά την Ομόνοια από σίγουρο γκολ.

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Σέχου, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Λέτσιακς, Κούσουλος, Γκόμεθ, Λοΐζου, Τιάγκο, Ασάντε (Παπουλής 79'), Τσέποβιτς (Κακουλλής 79')

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Γκαλίτσιος, Βργκοτς, Ρισβάνης, Αρτυματάς, Αμπαρτζουμιάν (Καλτσάς 82'), Κορέια, Νταουσβίλι, Μπουσουλάτζιτς (Χουσμπάουερ 64'), Οκριασβίλι, Κβιλιτάια (Χριστοφή 89')