Συμβιβάστηκαν στη «ματσάρα» Ομόνοια και Άρης (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 25/9/2023 - 20:57

Γκολ, θέαμα και... συμβιβασμός!

Ομόνοια και Άρης έμειναν στο ισόπαλο 2-2, στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Σεμέδο (32', 90') και Στεπίνσκι (38', 73') ήταν οι πρωταγωνιστές του αγώνα, οι οποίοι πέτυχαν και τα δύο γκολ των ομάδων τους, σε ένα πολύ καλό ματς, με τέσσερα τέρματα και αρκετές ευκαιρίες.

Οι πρωταθλητές έφτασαν πιο κοντά στη νίκη, φτάνοντας στην ανατροπή του ματς, ωστόσο οι κυπελλούχοι είχαν την τελευταία «λέξη», ισοφαρίζοντας στο φινάλε.

Με την ισοπαλία αυτή, αμφότερες παρέμειναν αήττητες -για την ώρα- στο πρωτάθλημα. Το «τριφύλλι» ανέβηκε στους εννέα βαθμούς έχοντας ως απολογισμό δύο νίκες και τρεις ισοπαλίες, ενώ ο Άρης πήγε στους έντεκα βαθμούς έχοντας τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες.

Την ερχόμενη, έκτη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, η Ομόνοια πάει στην Περιστερώνα για να αντιμετωπίσει στο «Γλαύκος Κληρίδης» τη Δόξα (01/10 - 19:00). Από την άλλη, ο Άρης ως τυπικά γηπεδούχος θα φιλοξενήσει στο «Άλφαμεγα Stadium» τον Απόλλωνα (30/09 - 19:00).

Αν και ο  Άρης έχασε την πρώτη ευκαιρία του αγώνα, με τον Φαμπιάνο να λέει «όχι» σε ένα δύνατο σουτ του Μπαμπίκα, η Ομόνοια ήταν αυτή που «απείλησε» περισσότερο, στο πρώτο 20λεπτο. Συγκεκριμένα, σε τρεις περιπτώσεις έφτασε κοντά στο γκολ, δύο με τον Σεμέδο και σε μια με τον Κακουλλή, ειδικά στην τελευταία, όπου ο Κύπριος επιθετικός δεν μπόρεσε να κάνει κοντινή προβολή, έπειτα από σέντρα του Λέτσιακς.

Η πίεση του «τριφυλλιού» εντέλει έφερε αποτέλεσμα, αφού οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, στο 32ο λεπτό. Ο Μπέζους ωραία τον Σεμέδο στην περιοχή κι αυτός νίκησε τον Βανά, στην κλειστή του γωνία, για το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι, όμως, «απάντησαν» σχεδόν άμεσα, πέντε λεπτά αργότερα. Ο Μπαμπίκα έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Στεπίνσκι με πλασέ στην κίνηση, κατάφερε να νικήσει τον Φαμπιάνο και να φέρει το ματς στα ίσα.

Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, δεν άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια, στο ισόπαλο 1-1.

Αν και οι δύο ομάδες δεν είχαν τις ίδιες χαμένες ευκαιρίες, όπως και στο πρώτο ημίχρονο, εντούτοις ο Άρης, ήταν αυτό που είχε την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε να επιβάλει τον δικό του ρυθμό. Στο πρώτο μισό της «επανάληψης» δεν είχαμε αξιόλογες φάσεις, με τους πρωταθυλητές να έχουν τη μπάλα και να «χτίζουν» με υπομονή το παιχνίδι του.

Αυτό έφερε και αποτέλεσμα, στο 72ο λεπτό, όταν η ομάδα της Λεμεσού κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή. Ο Σεμέδο έχασε τη μπάλα στη μεσαία γραμμή, οι φιλοξενούμενοι βγήκαν γρήγορα μπροστά, με τον Κοκόριν να βγάζει μόνο τον Στεπίνσκι, με ωραία πάσα κι αυτός να τελειώνει ιδανικά για το δεύτερο προσωπικό γκολ, κάνοντας το 1-2.

Η Ομόνοια «ξύπνησε» μετά το δεύτερο γκολ που δέχθηκε και αύξησε την πίεση της, δημιουργώντας και χάνοντας ευκαιρίες για να ισοφαρίσει. Τελικά το κατάφερε στο 90ο λεπτό, όταν ο Αλιούμ σέντραρε στην περιοχή και ο Σεμέδο κατέβασε και εκτέλεσε ιδανικά για το 2-2, πετυχαίνοντας κι αυτό δεύτερο προσωπικό γκολ.

Ομόνοια (Σωφρόνης Αυγουστή): Φαμπιάνο, Μάθιους, Λανγκ, Μίλετιτς, Λέτσιακς, Κούσουλος (80′ Φράνσον), Χαραλάμπους (75′ Κασάμα), Σεμέδο, Λοΐζου (75′ Αλιούμ), Μπέζους, Κακουλλής (65′ Ανσαριφάρντ).

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Σανέ, Μουσούντα, Μπρόρσον (30′ Γιαγκό, 78′ Μαγιαμπέλα), Ουρόσεβιτς, Μπράουν, Σόκε (65′ Στρούσκι), Μπαμπίκα, Μοντνόρ (46′ Μπένγκτσον), Γκομίς (65′ Κακόριν), Στεπίνσκι.

0

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Σωφρόνης Αυγουστή (Ομόνοια): «Ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι με καλό ρυθμό. Νομίζω ότι στο πρώτο μέρος βγήκε εκατό τοις εκατό το πλάνο μας. Μετά το γκολ είχαμε κάποιες προϋποθέσεις για ένα δεύτερο γκολ. Αξίζουν συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσπάθεια. Μας αδικεί το αποτέλεσμα. Στο τέλος έδειξαν αντίδραση και τους αξίζουν συγχαρητήρια,. Δεν μας ικανοποιεί το αποτέλεσμα όμως η προσπάθεια που έγινε ήταν μεγάλη. Μπορούσαμε να αποφύγουμε κάποια πράγματα, αλλά στο τέλος μπορούσαμε ακόμη και να γυρίσουμε το ματς. Να ευχαριστήσουμε τον κόσμο που μας στήριξε. Το πρώτο ημίχρονο ήταν εξαιρετικός ο τρόπος που οδηγήσουμε το παιχνίδι. Λίγο η κούραση, λίγο τα λάθη, γίνονται αυτά στο ποδόσφαιρο. Παίζαμε με έναν πολύ καλό αντίπαλο».

Για τον Ηλία κι αν θα γίνει κίνηση για άλλον ποδοσφαιριστή: «Όπως γνωρίζω έγινε μεγάλη προσπάθεια από τη διοίκηση. Τελείωσε αυτό το κομμάτι κι αν μας ενδιαφέρει κάτι άλλο θα το δούμε στην πορεία».

Αλεξέι Σπιλέφσκι (Άρης): «Ο κανόνας στο ποδόσφαιρο λέει ότι αν δεν σκοράρεις, θα δεχτείς γκολ. Κάναμε εύκολα λάθη. Είμαι θυμωμένος. Οι ομάδες έχουν μεγάλο κίνητρο απέναντι μας. Συνεχίζουμε την δουλειά για το επόμενο παιχνίδι με τον Απόλλωνα. Η αλήθεια δεν ξεκινήσαμε καλά το ματς, η Ομόνοια ήταν καλύτερη στα πρώτα λεπτά. Στο ημίχρονο ήμουν πολύ έντονος. Είχαμε κάποια θέματα με το ροτέισιον, ειδικά με τους νεαρούς. Στο δεύτερο μέρος κυριαρχήσαμε αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. Έχουμε ένα μεγάλο ρόστερ. Τα λάθη δεν ήταν θέμα ροτέισιον. Ο γιος μου είναι δύο χρονών, στο πρώτο γκολ θα ήταν καλύτερος τακτικά εκεί. Κάποιες φορές είναι καλό να γίνονται αυτά τα λάθη για να βελτιωνόμαστε».

Για τους τραυματίες: «Ο Καζού είχε κάποια θέματα μετά την Σπάρτα στον προσαγωγό. Ο Γιαγκό είχε ένα χτύπημα στην πλάτη. Ελπίζω και για τον Μπρόρσον να μην είναι σοβαρό. Είμαι έτοιμος να αγωνιστώ κι εγώ».

0

Γουΐλι Σεμέδο (Ομόνοια): «Κρατήσαμε το αήττητο σερί, θέλουμε επιστροφή στις νίκες. Πάντα πάμε για τη νίκη, αυτό θα κάνουμε και με τη Δόξα. Αν δούμε τη συνολική εικόνα το σκορ μπορεί να είναι δίκαιο, θα μπορούσαμε να είχαμε περισσότερη συγκέντρωση όταν πήραμε το προβάδισμα, αλλά δεν το πράξαμε. Στη συνέχεια ισοφαρίσαμε και βγάλαμε αντίδραση. Είμαι χαρούμενος που σκόραρα, θα ήμουν περισσότερο χαρούμενος αν νικούσαμε μια ποιοτική ομάδα όπως ο Άρης».

0

Μάριους Στεπίνσκι (Άρης): «Δεν ξεκινήσαμε καλά αυτό το παιχνίδι. Δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι από την αρχή. Και πρέπει να το αλλάξουμε. Δεν ήταν η καλύτερη μας εμφάνιση όμως και πάλι μπορούσαμε να κερδίσουμε. Δεν μπορούμε να ξεκινάμε έτσι και να τρώμε γκολ στο τελευταία λεπτά. Δεν ξέρω πως όμως έπρεπε να κρατήσουμε και να πάρουμε τους τρεις βαθμούς στη Λεμεσό. Είναι δύο χαμένοι βαθμοί από την πλευρα μας. Από τη μία παλέψαμε και ήμασταν εκεί και επιστρέψαμε από το 1-0, όμως μας έλειπε κάτι και πρέπει να προπονηθούμε και να είμαστε καλύτεροι στο επόμενο».

Για τα δύο γκολ του και για τον τραυματισμό από τον οποίο επανήλθε: «Από τα πρώτα παιχνίδια νιώθω καλά, δούλεψα καλά στην προετοιμασία. Και το γήπεδο θα δείξει αν θα είμαι όσο καλός ήμουν πριν από τον τραυματισμό».

Για τον στόχο του Άρη: «Ο στόχος είναι παιχνίδι με παιχνίδι. Σίγουρα αυτό είναι το πιο σημαντικό. Είμαστε πρωταθλητές και πρέπει να επιβεβαιώσουμε ότι είμαστε καλή ομάδα στην Κύπρο και να φέρουμε επίσης το Κύπελλο στη Λεμεσό».