Ξέσπασε με... πεντάρα στο ντεμπούτο του Ρέκνταλ η Ομόνοια (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 13/1/2024 - 20:00

Επιστροφή στις νίκες!

Η Ομόνοια επικράτησε με 5-1 της Δόξας στο ΓΣΠ, για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Στο ντεμπούτο του νέου τους προπονητή, οι «πράσινοι» πραγματοποίησαν την καλύτερη τους εμφάνιση και γύρισαν στον δρόμο των επιτυχιών. Από την άλλη, η ουραγός δεν κατάφερε να κάνει φανεί αντάξια των προσδοκιών της, ενώ έβαλε το τέρμα της... τιμής, χάρις σε αυτογκόλ του Μάθιους (45').

Το σκορ άνοιξε ο Λοίζου (7') και το διπλασίασε ο Μπέζους (15'). Το 3-0 έκανε ο Κούσουλος (17'), ενώ λίγο αργότερα ο Κακουλλής διεύρυνε το προβάδισμα του «τριφυλλιού». Ο Σίμιτς (69') διαμόρφωσε το τελικό σκορ, στο δεύτερο μέρος.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, το «τριφύλλι» ανέβηκε στους 38 βαθμούς και την δεύτερη θέση, ενώ η ομάδα της Κατωκοπιάς παρέμεινε στους οκτώ βαθμούς και στην τελευταία θέση.

Όσον αφορά στην επόμενη αγωνιστική, η Ομόνοια θα φιλοξενηθεί από την ΑΕΖ, ενώ η Δόξα θα αναμετρηθεί εντός έδρας με τον Απόλλωνα. Υπενθυμίζουμε πως την ερχόμενη Πέμπτη (18/1), η ομάδα της Λευκωσίας, θα αναμετρηθεί με τον Freedom24 ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα, σε νοκ άουτ παιχνίδι κυπέλλου, στο πλαίσιο του β’ γύρου.

Με καλή προϋπόθεση μόλις στο 1ο λεπτό άρχισε το παιχνίδι. Μετά από καλό συνδυασμό, ο Μπέζους βρέθηκε στο ύψος της περιοχής, πλάσαρε στην κίνηση όμως η μπάλα κατέληξε μόλις έξω.

Άνοιξε το σκορ η Ομόνοια στο 7ο λεπτό με τον Λοΐζου. Μετά από φάση διαρκείας, ο Κύπριος μεσοεπιθετικός με εξαιρετικό φαλτσαριστό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, από πολύ δύσκολη θέση.

Οι γηπεδούχοι στο 10ο λεπτό κατέγραψαν άλλη μια ευκαιρία, με τον Σίμιτς, το σου του οποίου... εξουδετερώθηκε από τον Αντωνίου.

Βρήκε δεύτερο γκολ η Ομόνοια στο 15ο λεπτό. Ο Μπέζους από μακρινή απόσταση έπιασε το σουτ, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-0.

Τρίτο γκολ για τους γηπεδούχους με τον Κούσουλο. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα κόντραρε σε σώματα των παικτών της Δόξας και ο αρχηγός των «πρασίνων» με κοντινό σουτ έστειλε τη μπάλα στο πλεκτό του Αντωνίου.

Μέχρι το πρώτο 30λεπτο η Ομόνοια έχει τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης, ενώ η Δόξα αδυνατεί τόσο να κρατήσει μπάλα όσο και να πλησιάσει την εστία του Φαμπιάνο. Οι γηπεδούχοι δημιουργούν συνεχώς προϋποθέσεις με τους Σίμιτς, Λοΐζου και Μπέζους.

Σπουδαία φάση για την Ομόνοια. Μετά από σέντρα του Κακουλλή στην περιοχή, ο Λοΐζου έπιασε το πλασέ στην κίνηση το οποίο έδιωξε δύσκολα αλλά εντυπωσιακά ο Αντωνίου (34').

Πέναλτι υπέρ της Ομόνοιας καταλόγισε ο διαιτητής, Κωνσταντίνος Φωτίου, μετά από χέρι του Αλσεούς. Στο 40ο λεπτό ο Κακκουλλής διαμόρφωσε το 4-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Αυτογκολ από τον Μάθιους και 4-1 το τελικό αποτέλεσμα του πρώτου μέρους. Μετά από σέντρα, ο Ουαλός ποδοσφαιριστής των γηπεδούχων σκόραρε στην προσπάθεια του να διώξει από την περιοχή.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα δεν άλλαξε, με την Ομόνοια να έχει τον έλεγχο. Μάλιστα το 69' βρήκε και πέμπτο γκολ (5-1) με τον Σίμιτς. Μετά από κλέψιμο του Μπέζους στη μεσαία γραμμή, έδωσε στον Σέρβο εξαιρετική κάθετη που σκόραρε με εύστοχο πλασέ.

Οι ενδεκάδες

Ομόνοια (Κιέτιλ Ρέκνταλ): Φαμπιάνο, Μάθιους, Σιπριάνο (50′ Λέζιακς), Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Κούσουλος, Χαραλάμπους (70′ Φράνσον), Μπέζους (79′ Μπασιρού), Λοΐζου, Σίμιτς (79′ Αμού), Κακουλλής (70′ Αλιούμ).

Δόξα (Γιώργος Πετράκης):  Αντωνίου, Τάντι, Αντωνιάδης (46′ Σιέλης), Κυριάκου (56′ Προβιδάκης), Τρούγιτς (65′ Σκόγκλουντ), Ναμπί, Βελκόφσκι, Αλτσέους (56′ Ντζεντζέ), Πούριτς, Ασάντε, Σαντίκ (82′ Τραϊτσέφσκι).

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Κιέτιλ Ρέκνταλ (Ομόνοια):  «Εξαιρετικό πρώτο μέρος. Φτιάξαμε 11-12 ευκαιρίες. Πήγαμε με τέσσερα γκολ στα αποδυτήρια. Φανήκαμε λίγο κουρασμένοι στο β’ μέρος. Είναι μια πολύ καλή αρχή. Απόλαυσαν οι φίλαθλοι μας ποδόσφαιρο. Δεν μπορούμε να χαρούμε πολύ, από αύριο αρχίζουμε δουλειά για τον επόμενο αγώνα/Πάντα θέλεις την ομάδα σου να αγωνίζεται σε ψηλό επίπεδο. Φυσικά θα αγωνιστούμε και σε αγώνες με πιο δυνατούς αντιπάλους. Είμαι πάντα συγκεντρωμένος στον αγώνα. Το σημαντικό είναι να μεταδίδεις την αυτοπεποίθηση. Δεν είναι σωστό και δεν μου αρέσει να φωνάζω συνεχώς κατά την διάρκεια του αγώνα. Δεν ξέρω ακόμη καλά-καλά το ρόστερ. Το σημαντικό είναι να κάνεις σωστά τη δουλειά σου. Ο αρμόδιος για τις μεταγραφές είναι ο Γέσπερ».

1

Γιώργος Πετράκης (Δόξα): «Να δώσω συγχαρητήρια στην Ομόνοια για την δίκαιη νίκη που πέτυχε. Να σταθώ στον τρόπο που ήρθε αυτή η ήττα για εμάς. Όταν χάνεις 3-0 τόσο γρήγορα σίγουρα γίνεται πολύ δύσκολο. Είχαμε αδυναμίες. Οφείλουμε να τις αναγνωρίσουμε και να δουλέψουμε. Κρατάμε πράγματα από τον αγώνα και συνεχίζουμε. Δεν μπορώ να πω, πως δεν το περιμέναμε. Η Ομόνοια είχε καλή απόδοση, έφτασε στο τέρμα μας και αυτό μας δυσκόλεψε αρκετά. Δεν είναι εύκολο όταν μαθαίνεις κάτι συγκεκριμένο. Στο ημίχρονο αλλάξαμε πράγματα. Κάποιες φορές τα καταφέραμε κάποιες όχι. Δεν είναι μακριά για εμάς. Δεν υπάρχει απογοήτευση για εμάς. Το αποδεχόμαστε πως είμαστε σε μια δύσκολη κατάσταση. Εμείς συνεχίζουμε για να γίνουμε καλύτεροι».