Νίκησε την Καρμιώτισσα, έπιασε κορυφή και... περιμένει η Ομόνοια (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 16/12/2023 - 19:59

Τέταρτο διαδοχικό «πράσινο» τρίποντο!

Η Ομόνοια επικράτησε με 2-1 της Καρμιώτισσας στο ΓΣΠ, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Για την ιστορία της αναμέτρησης τα γκολ για την ομάδα της Λευκωσίας ήρθαν από τους Mπεζούς (20') και Κακουλλή (58') από το σημείο του πέναλτι. Για τους «πορτοκαλί» ισοφάρισε προσωρινά ο Κατσαντώνης (38').

Με τη νίκη αυτή το «τριφύλλι» ανέβηκε στους 32 βαθμούς και έπιασε τον ΑΠΟΕΛ στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας όμως παιχνίδι περισσότερο. Με τη σειρά της η ομάδα των Πολεμιδίων γνώρισε την ένατη φετινή της ήττα και έμεινε καθηλωμένη στους δέκα βαθμούς, ούσα στη ζώνη του υποβιβασμού.

Την ερχόμενη, 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, η Ομόνοια ως τυπικά φιλοξενούμενη θα αντιμετωπίσει τον ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ (23/12 - 17:00), στο ντέρμπι αιωνίων. Από την άλλη, η Καρμιώτισσα θα κοντραριστεί με τον Απόλλωνα στο «Στέλιος Κυριακίδης» (22/12 - 19:00).

Το παιχνίδι

Στην πρώτη ουσιαστική φάση της αναμέτρησης, η Ομόνοια άνοιξε το σκορ με τον Ρομάν Μπέζους στο 20ο λεπτό. Ο Λοΐζου από δεξιά έκανε το παράλληλο γύρισμα, με τον Ουκρανό να κάνει το όμορφο πλασέ στη γωνιά της εστίας του Ανέστη, ανοίγοντας το σκορ από το ύψος της περιοχής.

Στο 26ο λεπτό η Ομόνοια «άγγιξε» το 2-0 όμως το δυνατό σουτ του Κακουλλή από ευνοϊκή θέση πέρασε έξω. Η φάση ξεκίνησε από λάθος στην άμυνα των φιλοξενούμενων μέσα στην περιοχή.

Η Καρμιώτισσα έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 38ο λεπτό με τον Αντρέα Κατσαντώνη. Ο Λουκίλι έκανε τη σέντρα, με τον Κύπριο φορ να πιάνει την κεφαλιά, νικώντας τον Ουζόχο για το 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι στο 40ο λεπτό λίγο έλειψε να φέρουν... τούμπα την αναμέτρηση καθώς ο Σουκ έπιασε το δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής με τη μπάλα να φεύγει μόλις έξω.

Η Ομόνοια στο 56ο λεπτό κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι του Σουκ από την κεφαλιά του Κούσουλου. Η φάση εξετάστηκε από το VAR, επιβεβαιώνοντας την αρχική απόφαση του διαιτητή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ανδρόνικος Κακουλλής, ο οποίος δε λάθεψε στο 58ο λεπτό, βάζοντας ξανά σε θέση... οδηγού το «τριφύλλι».

Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια στο 72ο λεπτό. Ο Λοΐζου πάτησε περιοχή και έδωσε στον Σιπριάνο, ο οποίος μπορούσε να τελειώσει την φάση όμως έκανε το γύρισμα και η μπάλα κόντραρε. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Λοΐζου γύρισε στον Σίμιτς, με τον Σέρβο να κάνει το δυνατό πλασέ, στέλνοντας τη μπάλα μόλις έξω.

Ομόνοια (Μικέλ Μπεντόγια): Oυζόχο, Ψάλτης, Παναγιώτου, Κουλιμπαλί, Σιπριάνο, Μπασιρού, Κούσουλος, Μπεζούς (Φράνσον 87'), Λοΐζου, Σεμέδο (Σίμιτς 77'), Κακουλλής (Ανσαριφάρντ 82')

Καρμιώτισσα (Χρίστος Χαραλάμπους): Ανέστη, Μαλόνε, Ντούμπια (Θεοδώρου 87'), Νεοφύτου, Λούκιλι, Τσουκαλάς, Γκραντινάρου (Παντελή 87'), Χριστοφόρου, Κατσαντώνης, Κοβάσεβιτς, Σουκ (Ματθαίου 74')

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Μικέλ Μπεντόγια (Ομόνοια): «Μπράβο στους παίκτες, σημαντικοί βαθμοί. Αρχίσαμε καλά τον αγώνα, είχαμε ευκαιρίες, σκοράραμε γκολ όμως από το 30ο λεπτό μέχρι το 45 δεν ήμασταν καλοί και δεν ελέγξαμε το παιχνίδι, δεχθήκαμε το γκολ. Στο δεύτερο μέρος μετά το γκολ μας δε δεχθήκαμε ευκαιρίες. Είναι σημαντική νίκη γιατί πρέπει να συνεχίσουμε, να μη χάνουμε βαθμούς στην έδρα μας. Είναι σημαντικό να κερδίζεις. και δεν είναι ποτέ εύκολο. Είδαμε την Καρμιώτισσα, μαζί μας και τα αποτελέσματα της.  Θέλουμε να τερματίσουμε πρώτοι και για να το καταφέρουμε αυτό πρέπει να κερδίζουμε. Τώρα θα παίξουμε με μία ομάδα που είναι πρώτη και το περιμένουμε. Θα είναι ένα καλό ντέρμπι για όλη τη χώρα, για τον κόσμο όλο. Θα παίξει η καλύτερη επίθεση κόντρα στην καλύτερη άμυνα. Είμαστε έτοιμοι να παλέψουμε, είμαστε σε καλή φάση».

Χρίστος Χαραλάμπους (Καρμιώτισσα): «Δεν έχω παράπονο από τα παιδιά γιατί προσπάθησαν. Μας αφήνει πικρία ο τρόπος που ήρθε η ήττα γιατί όταν ανεβάζαμε στροφές δόθηκε ένα πέναλτι. Εγώ είδα 4-5 επαναληπτικές προβολές και ακόμα δεν ξέρω αν ήταν πέναλτι».

Γιάννης Βιολάρης (Καρμιώτισσα): «Συγκέντρωση είχαμε κάποιοι άλλοι ίσως να μην  είχαν. Έχουμε υποψίες, παράπονα, δεν μπορώ να εκφραστώ ακριβώς όπως θέλω για την περίπτωση του πέναλτι. Κτύπησε πρώτα στο πρόσωπο και μετα στο χέρι. Ελπίζω ο VARίστας και ο διαιτητής να είναι σωστοί γιατί από τον υπεύθυνο του VAR είχαμε κι αλλά παράπονα για τα οποία o πρόεδρος είχε κατ’ ιδίαν συνάντησή με τους υπευθύνους διαιτησίας. Για αυτό οι παίκτες διαμαρτυρήθηκαν έντονα γιατί η μπάλα βρήκε πρώτα στο κεφάλι και μετά στο χέρι. Δικαιούμασταν νομίζω ένα βαθμό».