Τρίποντο με… υπογραφή Τσέποβιτς για την Ομόνοια (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 9/2/2021 - 18:49

Χωρίς να πιάσει ιδιαίτερα ψηλά επίπεδα απόδοσης η Ομόνοια επικράτησε με 2-0 της Νέας Σαλαμίνας στο ΓΣΠ στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta

Τα δύο γκολ για την ομάδα της Λευκωσίας ήρθαν στο πρώτο ημίχρονο από τον Μάρκο Τσέποβιτς στο 14ο και 37ο λεπτό μετά από ασίστ του Γιάν Λέτσιακς από την αριστερή πλευρά.

Με αυτή τη νίκη η Ομόνοια έφτασε τους 50 βαθμούς, έπιασε κορυφή και περιμένει τα αποτελέσματα των Απόλλωνα και ΑΕΛ. Με τη σειρά της η Νέα Σαλαμίνα έμεινε στην όγδοη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 26 βαθμούς.

Την ερχόμενη αγωνιστική (25η) η Ομόνοια πάει στο «Αμμόχωστος - Επιστροφή» για να αντιμετωπίσει τον Ερμή το Σάββατο 13 Φεβρουαρίου στις 18:00. Από την άλλη, η Νέα Σαλαμίνα πάει ξανά στο ΓΣΠ, για να αντιμετωπίσει τον ΑΠΟΕΛ την Κυριακή 14 Φεβρουαρίου στις 18:30.

Το παιχνίδι

Πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση στο ένατο λεπτό. Μετά από πάσα του Ασάντε, ο Τιάγκο έπιασε το πλασέ με την μια, ο Βεσελόφσκι ήταν στη σωστή θέση και απομάκρυνε.

Στο 14ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Τσέποβιτς η Ομόνοια. Ο Λοΐζου είδε την κίνηση του Λέτσιακς, του πέρασε ωραία την μπάλα και αυτός γύρισ στον Σέρβο επιθετικό που από κοντά έχει εύκολο έργο και δεν αστόχησε.

Εξαιρετική πάσα του Λοΐζου στον Τσέποβιτς ο οποίος έφυγε στην «πλάτη» της αντίπαλης άμυνας όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον Βεσελόφσκι στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης.

To 2-0 για την Ομόνοια ήρθε στο 37ο λεπτό και πάλι με τον Τσέποβιτς. Ο Τιάγκο βρήκε τον Λέτσιακς, με τον Τσέχο να «σερβίρει» ξανά τον επιθετικό της Ομόνοιας ο οποίος από κοντά δε λάθεψε.

Σέντρα στην περιοχή της Ομόνοιας με τον Βάγκνερ να πιάνει την κεφαλιά όμως δεν κατάφερε να βρει στόχο στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο 80ο λεπτό, ο Μαρίνος Τζιωνής έξω από την περιοχή επιχείρησε να νικήσει τον Βεσελόφσκι με δυνατό σουτ όμως η μπάλα πέρασε μόλις δίπλα από την εστία της Νέας Σαλαμίνας.

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Λέτσιακς, Σέχου, Λανγκ, Λούφτνερ, Γκόμεθ, Κούσουλος, Τιάγκο, Λοΐζου (Τζιωνής 72'), Ασάντε (Ντούρις 77'), Τσέποβιτς (Παπουλής 72')

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Δαμιανού): Βεσελόφσκι, Σεργίου, Οσέι, Τσουκαλάς (Κρεάν 58'), Καμισόκο, Νικολάου (Μπρένο 78'), Σιαθάς (Ντουβεντρού 58'), Χριστοφόρου, Σανκόχ, Κονφέ (Ανδρέου 89'), Βάγκνερ (Πικής 78')

Χένινγκ Μπεργκ (Ομόνοια): «Είμαι χαρούμενος που πήραμε άλλους τρεις βαθμούς. Πετύχαμε δυο ωραία γκολ. Είχαμε καλό έλεγχο του παιχνιδιού και δεν μας δημιούργησε πολλές ευκαιρίες η Νέα Σαλαμίνα. Ήταν μια νίκη που μας άξιζε. Το ποδόσφαιρο είναι ομαδικό παιχνίδι και για να κερδίσεις χρειάζεται 11 παίκτες που να αποδώσουν στα επίπεδα που πρέπει. Η απόδοση της ομάδας ήταν καλή και ήταν καλό επίσης το ότι σκόραρε δυο γκολ ο Μάρκο ήταν πολύ καλό και ήταν πολύ ωραίος ο τρόπος που ήρθαν τα γκολ. Ήταν μια καλή ομαδική προσπάθεια από τους παίκτες. Ο Φαμπιάνο δεν είχε αρκετή δουλειά σήμερα όμως πετύχαμε δυο γκολ και γενικά είχαμε μια καλή απόδοση σήμερα. Ο Τσέποβιτς ταιριάζει με το στυλ του παιχνιδιού μας, για αυτό άλλωστε τον έχουμε πάρει».

Σάββας Δαμιανού (Νέα Σαλαμίνα): «Παίζαμε σε μια δύσκολη έδρα σήμερα. Το παιχνίδι ήταν των λίγων ευκαιριών και για τις δύο ομάδες. Η Ομόνοια ευτύχησε να σκοράρει δύο γκολ και εμείς στις φάσεις που είχαμε δεν το καταφέραμε. Αυτό που έχουμε να κάνουμε είναι να επικεντρωθούμε στα δύο παιχνίδια που έχουν μείνει μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας και να πάρουμε όσο το δυνατό πιο πολλούς βαθμούς. Όλα τα παιδιά προσπαθούν. Η Ομόνοια σήμερα ίσως να έκανε τις λιγότερες ευκαιρίες, λόγω του ότι προσπαθήσαμε πολύ καλά. Κάναμε τρεις ευκαιρίες ξεκάθαρες. Με Καμισόκο, Βάγκνερ και Πική. Απέναντι στην Ομόνοια στο ΓΣΠ δεν θα κάνεις 7 ευκαιρίες, θα κάνεις τρεις. Είχαμε επιθετικότητα, προσπαθήσαμε να απειλήσουμε».

Τιάγκο Φερέιρα (Ομόνοια): «Είναι πολύ δύσκολη η Νέα Σαλαμίνα σαν ομάδα να την αντιμετωπίσεις. Σήμερα παίξαμε το δικό μας παιχνίδι και πρέπει να συνεχίσουμε έτσι. Βήμα – βήμα να δούμε τη συνέχεια. Έχουμε τώρα το ματς με τον Ερμή, είδαμε και χθες ότι κέρδισε. Πρέπει ν' αρχίσουμε ήδη να σκεφτόμαστε ήδη αυτό το παιχνίδι».

Θεοδόσης Σιαθάς (Νέα Σαλαμίνα): «Ήρθαμε στο ΓΣΠ να αντιμετωπίσουμε μια πολύ καλή ομάδα. Παλέψαμε αλλά δεν τα καταφέραμε. Σίγουρα βλέπουμε τον επόμενο αντίπαλο ξανά εδώ στο ΓΣΠ. Θα έρθουμε να κάνουμε το καλύτερο για να συνεχίσουμε την καλή πορεία στο δεύτερο γύρο».

Ανδρέας Δημητρίου (Ομόνοια): «Η ομάδα πέτυχε μια εμφάνιση που θα έφερνε τους τρεις βαθμούς χωρίς να πιεστούμε ιδιαίτερα. Οδηγήσαμε το παιχνίδι εκεί που θέλαμε όπως θέλαμε. Σημαντική νίκη κόντρα σε μια καλή ομάδα όπως η Σαλαμίνα. Με μια μεστή εμφάνιση δεν επιτρέψαμε στη Σαλαμίνα να απειλήσει. Έχουμε το παιχνίδι με τον Ερμή το Σάββατο. Δεν υπάρχει χρόνος και πρέπει να πάρουμε τους τρεις βαθμούς. Σίγουρα θέλεις πλουραλισμό στο σκοράρισμα. Είναι σημαντικό πως ο Τσέποβιτς έχει ήδη τέσσερα γκολ, πολύ καλό στατιστικό. Δείχνει πως δένει με την ομάδα και αντιλαμβάνεται καλύτερα τις κινήσεις των συμπαικτών του. Σε τέτοια παιχνίδια δεν πρέπει να επιτρέψεις στον αντίπαλο να σου βάλει δύσκολα. Νομίζω το πετύχαμε στον απόλυτο βαθμό σήμερα».