«Πάτησε» τον Ολυμπιακό και... βλέπει ΑΠΟΕΛ η Ομόνοια (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 11/11/2022 - 20:53

Η Ομόνοια επικράτησε με 4-0 εναντίον του Ολυμπιακού, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta και επέστρεψε στις νίκες, πριν το μεγάλο ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ.

Καθ' όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, οι «πράσινοι» είχαν την κατοχή, πίεζαν και δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες. Από την άλλη ο «Τακτακαλάς» ήταν ανίκανος να αντιδράσει και αμυνόταν στο δικό του μισό του γηπέδου. Το σκορ άνοιξε στο 31ο πρώτο λεπτό, ο Λοΐζου, ο οποίος έφτασε τις 100 συμμετοχές. με το τριφύλλι στο στήθος.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στην ανάπαυλα, με τους «μαυροπράσινους» να μοιάζουν ανήμποροι στον αγωνιστικό χώρο και να πέφτουν... θύματα των ορέξεων των γηπεδούχων, οι οποίοι διπλασίασαν το σκορ στο 61ο λεπτό, με τον Χούπερ. Το 3-0 έκανε ο Μάταβς στο 75ο λεπτό, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Κακκουλής διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα της Λευκωσίας αναρριχήθηκε στην 6η θέση με 16 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στην προτελευταία θέση με 6 βαθμούς.

Στην επόμενη (12η) αγωνιστική, που θα λάβει χώρα μετά την διακοπή, για τις εθνικές ομάδες, η Ομόνοια φιλοξενείται την Κυριακή (27/11, 17:00), στο ΓΣΠ από τον ΑΠΟΕΛ και ο Ολυμπιακός υποδέχεται την Δευτέρα (28/11, 19:00) στο ίδιο γήπεδο τη Νέα Σαλαμίνα.

Πρώτο ημίχρονο

Τα πρώτα λεπτά, η  Ομόνοια είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και ο Ολυμπιακός αμυνόταν στο δικό του μισό του γηπέδου.

Έτσι στο 8ο λεπτό οι «πράσινοι» έχασαν μεγάλη ευκαιρία, με τον Χούπερ να κατεβάζει την μπάλα, μέσα στην περιοχή, μετά από γύρισμα του Μίλετιτς και την μπάλα να περνάει άουτ, έπειτα από κακό σουτ του πρώτου.

Το «τριφύλλι» συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς, όμως δεν μπορούσε να ολοκληρώσει επιτυχημένα τις προσπάθειες του. Από την άλλη ο «Τακτακαλάς» δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα και να βγάλει αντίδραση.

Στο 31ο πρώτο λεπτό, οι γηπεδούχοι θα καταφέρουν να ανοίξουν το σκορ, με τον Χαραλάμπους να κάνει την κάθετη πάσα στον κενό χώρο, με αποδέκτη τον Μπρούνο, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και έκανε παράλληλη μπαλιά στον Λοΐζου, που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με πλασέ.

Η Ομόνοια θα κάνει νέα ευκαιρία στο 43ο λεπτό, με τον Λοϊζου να δίνει στον Μπρούνο, ο οποίος έκανε το σουτ, ο Μολ απέκρουσε και Χούπερ σε δεύτερο χρόνο πλάσαρε, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.

Ένα λεπτό αργότερα οι «μαυροπράσινοι» απάντησαν, με τον Χατζημιτσή να κάνει την σέντρα από τα δεξιά και τον Χέντρικς να δοκιμάζει ένα γυριστό σουτ, με τον Ουζόχο να αποκρούει.

Οι γηπεδούχοι θα απειλήσουν ξανά στο 45ο λεπτό, με τον Μπάρκερ να επιχειρεί ένα σουτ, έξω από την μεγάλη περιοχή και τον πορτιέρο του Ολυμπιακού, να πραγματοποιεί καταπληκτική απόκρουση.

1

Δεύτερο ημίχρονο

Η Ομόνοια μπήκε δυνατά και στην ανάπαυλα, διπλασιάζοντας το σκορ στο 61ο λεπτό, με τον Λοϊζου να συνδυάζεται ωραία με τον Κίτσο και τον τελευταίο να δίνει στο πιάτο το... γκολ στον Χούπερ, ο οποίος με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το «τριφύλλι» συνέχισε να είναι καταιγιστικό στον αγωνιστικό χώρο και έκανε το 3-0 στο 75ο λεπτό, με τον Μάταβς να δοκιμάζει το σουτ, έξω από την μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να χτυπάει στο δεξί δοκάρι του Μολ και να μπαίνει στα δίχτυα.

Τρία λεπτά αργότερα έβαλε και τέταρτο τέρμα, με τον Κίτσο να κλέβει την μπάλα, να δίνει στον Παπουλή και αυτός με την σειρά του, να μεταβιβάζει στον Κακκουλή, ο οποίος νίκησε τον πορτιέρο του Ολυμπιακού, με πλασέ.

1

Ομόνοια (Γιανίκ Φερέρα): Ουζόχο, Ψάλτης (81′ Παναγιώτου), Μίλετιτς, Λανγκ, Κίτσος, Κούσουλος, Χαραλάμπους (81′ Μιξ), Μπρούνο, Μπάρκερ (65′ Παπουλής), Λοΐζου (65′ Κακουλλής), Χούπερ (65′ Μάταβς).

Ολυμπιακός (Γιάννης Πετράκης): Μολ, Κυριάκου (77′ Πεχλιβάνης), Μπάρτι, Καρτασιάν, Ιωάννου (35′ Χατζημιτσής), Ψύχας, Μάρκοβιτς, Κα (77′ Χριστοδούλου), Ευτυχίδης (54′ Σάλι), Σλόγκαρ (77′ Ζευκής), Χέντρικς.

Γιανίκ Φερέρα (Ομόνοια): «Είμαι χαρούμενος, όχι μόνο για τη νίκη, τα τέσσερα γκολ το μηδέν παθητικό, περισσότερο για την επιθυμία που δείξαμε και την πείνα. Ήμασταν ήρεμοι στα πρώτα 30', είχαμε αρκετές προϋποθέσεις για να φτιάξουμε ευκαιρίες αλλά δεν ήταν καθαρό το μυαλό στην τελική επιλογή. Καταλάβαμε ότι θα χρειαζόμασταν περισσότερο χρόνο. Στο β' μέρος το μήνυμα μετά το 1-0 ήταν να συνεχίσουμε να ψάξουμε το δεύτερο γκολ και όχι να περιμένουμε. Βρήκαμε το δεύτερο γκολ και η πείνα ακόμη υπήρχε, όπως και η επιθυμία να μην δεχθούμε γκολ. Πετύχαμε τρίτο και τέταρτο. Είμαι πολύ χαρούμενος. Πάμε. Δεν πρέπει να κάνουμε το λάθος τώρα και να είμαστε υπερβολικά χαρούμενοι πως όλα θα πάνε καλά, όχι, θέλουμε δουλειά, η διαδικασία για τη βελτίωσή μας παραμένει μακρά. Ελπίζω να δώσει αυτοπεποίθηση στα παιδιά να τα πάνε ακόμη καλύτερα».

Για το αν είναι η καλύτερη εμφάνιση της Ομόνοιας με αυτόν στον πάγκο: «Ναι ήταν σίγουρα η καλύτερη μας εμφάνιση από όταν ήρθε. Δεν θα πω ότι νικήσαμε επειδή ακολούθησαν τις οδηγίες μου. Το 90% ήρθε από αυτούς. Φυσικά προσπαθήσαμε να κάνουμε κάποια πράγματα και τα έκαναν καλά τα παιδιά, κράτησαν ισορροπία όταν ήμασταν στην επίθεση. Πραγματικά ελπίζω να πάρουμε αυτοπεποίθηση».

Για Μπασιρού, Μάθιους, Γιούστε ενόψει ΑΠΟΕΛ: «Το μόνο ερωτηματικό είναι ο Μπασιρού ο οποίος είναι καιρό έξω. Θα ξεκινήσει προπονήσεις αλλά δεν ξέρουμε αν θα είναι έτοιμος. Αν δεν έχουμε τραυματισμό στις εθνικές ομάδες θα είμαστε πλήρεις».

Για τη σημασία του ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ: «Παίρνουμε τους αγώνες έναν-έναν. Τώρα, 30' μετά το τέλος του αγώνα, δεν μπορώ να πω κάτι για τον ΑΠΟΕΛ, θα ήταν παράξενο. Όμως αρκετοί οπαδοί μου μίλησαν και μου είπαν πως είναι ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι κι αντιλαμβάνομαι τη μεγάλη σημασία του. Θα προετοιμαστούμε κατάλληλα και θα δώσουμε τα πάντα για τη νίκη. Επίσης δεν είμαι ο προπονητής που θα πω λόγια για να βάλω «φωτιά» για το ντέρμπι, συγκεντρώνομαι μόνο στη δουλειά που πρέπει να κάνουμε».

Για τον Κίτσο: «Ναι, πήγε καλά. Νομίζω πρώτη φορά ξεκίνησε στα αριστερά. Πήγε καλά, είναι νεαρός, ακόμη παίρνει πράγματα. Μπορεί να γίνει πιο επιθετικός και ακριβής αλλά η βάση είναι εκεί, η ποιότητά του, η νοοτροπία του. Για να δούμε έναν κορυφαίο Κίτσο πρέπει να γίνει πιο επιθετικογενής».

Γιάννης Πετράκης (Ολυμπιακός): «Παίζαμε με μια καλύτερη ομάδα που μας κέρδισε δίκαια. Χάναμε εύκολα μπάλες, η Ομόνοια ήταν πιο aggressive (σ.σ. επιθετική), αυτό ήταν το μεγαλύτερο πρόβλημα. Δίκαια κέρδισε η Ομόνοια».