«Κόλλησε» κόντρα στον Οθέλλο και... πέταξε δύο βαθμούς η ΑΕΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 3/1/2024 - 20:57

«Πέταξε» δύο βαθμούς!

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να ξεκινήσει ιδανικά τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις για το 2024, μένοντας ισόπαλη με 0-0 κόντρα στον Οθέλλο, για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Σε ένα ματς που είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων καθ' όλη την διάρκεια, οι Λαρνακείς «πλήρωσαν» την δυστοκία τους και δεν μπόρεσαν να δώσουν συνέχεια στην ανοδική πορεία, που είχαν αρχίσει να πραγματοποιούν με την έλευση του Ραν Μπεν Σιμόν.

Πολύ σημαντικός βαθμός για το σύνολο του Σκάσνι, το οποίο παρά τις πολλές απουσίες, άντεξε την... πολιορκία του αντιπάλου, ενώ είχε σε εξαιρετική μέρα τον Παναγιώτου, ο οποίος κατέβασε... ρολά και κράτησε ανέπαφη την εστία του, με εντυπωσιακές αποκρούσεις.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στους 13 βαθμούς και την δέκατη θέση, ενώ οι «κιτρινοπράσινοι» παρέμεινα στην έκτη θέση, ανεβαίνοντας στους 30 βαθμούς.

Στην επόμενη (18η) αγωνιστική, ο Οθέλλος φιλοξενείται την Κυριακή (07/01, 17:00), στο «Αμμόχωστος» από τη Νέα Σαλαμίνα και η ΑΕΚ υποδέχεται την Δευτέρα (08/01, 19:00), στην «Αρένα» την ΑΕΖ.

Πρώτη τελική για την ΑΕΚ στο τέταρτο λεπτό, με τον Φαράζ να δοκιμάζει την σέντρα-σουτ, αιφνιδιάζοντας τον Παναγιώτου, ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ.

Νέα φάση για τους Λαρνακείς στο δέκατο λεπτό, με τον Ντίμερς να επιχειρεί το σουτ εκτός περιοχής, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Οι «κιτρινοπράσινοι» απείλησαν ξανά στο 15ο λεπτό, με τον Μιλίσεβιτς να παίρνει την κεφαλιά, μέσα από την περιοχή, μετά από εκτέλεση φάουλ. Άουτ η μπάλα.

Το σύνολο του Μπεν Σιμόν σημείωσε πάλι ευκαιρία στο 19ο λεπτό, με τον Ντίμερς να κάνει το σουτ και τον πορτιέρο των γηπεδούχων να αποκρούει.

Τεράστια διπλή φάση για τους φιλοξενούμενους  δύο λεπτά αργότερα, με τον Φαράζ αρχικά να στέλνει την μπάλα στα οριζόντιο δοκάρι με κεφαλιά και τον Σολ στην συνέχεια να προσπαθεί να σκοράρει και εκείνος με το κεφάλι, όμως ο Γιάνσεν έδιωξε πάνω στην γραμμή.

Ευκαιρία για τον Οθέλλο στο 27ο λεπτό, με τον Ουεσλάτι να πραγματοποιεί απευθείας εκτέλεση φάουλ και τον Πίριτς να μπλοκάρει.

Καλή στιγμή για την ομάδα από την Αθηαίνου στο 41ο λεπτό, με τον Σούτο να βγαίνει στην κόντρα επίθεση και να κάνει το σουτ, όμως ήταν αδύναμο και ο αντίπαλος τερματοφύλακας μάζεψε με ευκολία.

Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ στο 47ο λεπτό, με τον Φαράζ να βρίσκεται απέναντι από τον Παναγιώτου, να κάνει το πλασέ και τον δεύτερο να διώχνει σε κόρνερ.

Νέα ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους στο 55ο λεπτό, με τον Πονς να κάνει το δυνατό σουτ και τον αντίπαλο πορτιέρο να αποκρούει δύσκολα.

Τρία λεπτά αργότερα οι Λαρνακείς σπατάλησαν και άλλη στιγμή, με τον Γκιούρτσο να εκτελεί φάουλ και τον Μιλίσεβιτς να παίρνει την κεφαλιά, όμως ο Παναγιώτου είπε πάλι «όχι».

Ο Οθέλλος απάντησε στο 64ο λεπτό, με τον Ποπέσκου να κάνει το γύρισμα με αποδέκτη τον Γιάνσεν, που έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε έξω.

Οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 88ο λεπτό, μετά από δεύτερη κόκκινη κάρτα που αντίκρισε ο Ουεσλάτι.

Οθέλλος (Μίχαλ Σκάσνι): Παναγιώτου, Σταμούλης,  Γιάνσεν, Ναρντίνι, Ράμος, Σούτο, Ποπέσκου, Καστάνας, Γκαρσία, Ανάνγκ, Ουεσλάτι.

ΑΕΚ (Ραν Μπεν Σιμόν):  Πίριτς, Ντιούνκου, Μιλίτσεβιτς, Ρομπέρζ, Λέδες (69′ Λόπες), Πονς, Ντίμερς, Φαράζ (69′ Γκάμα), Τόνγκια, Γκιούρτσο (62′ Τρισκόφσκι), Σολ (82′ Σάντος)

Μίχαλ Σκάσνι (Οθέλλος): «Καλή χρονιά σε όλο τον κόσμο αρχικά. Δεν μπήκαμε καλά στο παιχνίδι, κάναμε τακτικά λάθη και η ΑΕΚ ήταν πολύ επικίνδυνη. Χάναμε μπάλα και δεν ήμασταν επιθετικοί. Αμυντικά μπήκαμε πολύ καλά, είπαμε κάποια πράγματα στο ημίχρονο και ο αντίπαλος δεν ήταν τόσο επικίνδυνος. Πήραμε χρυσό βαθμό, παίξαμε με πάθος και προχωράμε».

Ραν Μπεν Σιμόν (ΑΕΚ): «Το αποτέλεσμα ήταν άσχημο αλλά οι παίκτες μου τα έδωσαν όλα. Δεν μπορούμε να φταίξουμε κανένα, ούτε τους παίκτες, ούτε το διαιτητή, ούτε κανένα. Μας έλειψε κάτι στην τελική προσπάθεια. Συνεχίζουμε με το κεφάλι ψηλά για ένα νέο σερί».

Για το τι πήγε λάθος: «Παίξαμε πολύ καλά απλά δεν έμπαινε η μπάλα μέσα. Πρέπει να συνεχίσουμε έτσι και θα έρθουν τα θετικά αποτελέσματα».