Δυσκολεύτηκε, αλλά νίκησε τον μαχητικό Οθέλλο η Ανόρθωση (BINTEO)

Σάββατο, 26/8/2023 - 22:00

Αγχώθηκε, αλλά πήρε το τρίποντο!

Η Ανόρθωση έφυγε με το «διπλό» από το «Αμμόχωστος», επικρατώντας με 2-0 του Οθέλλου, για την δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta και έδωσε συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα.

Η «Κυρία» πραγματοποίησε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και άνοιξε το σκορ με τον Γκερέρο στο 19ο λεπτό, να ευστοχεί από την άσπρη βούλα.

Μετά την ανάπαυλα όμως, η ομάδα από την Αθηαίνου ανέβασε «στροφές» και όχι μόνο άγγιξε το γκολ της ισοφάρισης, αλλά θα μπορούσε να είχε επικρατήσει, ωστόσο η δυστοκία της δεν της το επέτρεψε.

Παρότι δυσκολευόντουσαν να βγάλουν αντίδραση, εντέλει οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που βρήκαν δίχτυα, με τον Φερέιρα να νικάει τον Ταουντούλ και να διπλασιάζει το σκορ στο 88ο λεπτό.

Μελανό σημείο του ματς, ο τραυματισμός του Γκαρσία, που αποχώρησε με πρόβλημα στο πόδι στο 47ο λεπτό, με την Ανόρθωση πλέον να περιμένει τις ιατρικές εξετάσεις για να διαφανεί το μέγεθος του προβλήματος του.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι γηπεδούχοι παρέμειναν στην 7η θέση με έναν βαθμό και το σύνολο του Γκαγιέχο ανέβηκε στους 6 βαθμούς τοποθετούμενο στην πρώτη θέση, μαζί με τον Ομόνοια.

Στην επόμενη (3η) αγωνιστική, ο Οθέλλος φιλοξενείται το Σάββατο (02/09, 20:00), στο «Δασάκι» από τον Εθνικό και η Ανόρθωση υποδέχεται την Παρασκευή (01/09, 20:00), στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» τη Νέα Σαλαμίνα.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν αναγνωριστικά, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να κρατήσουν μπάλα και να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό στο παιχνίδι. Η Ανόρθωση σημείωσε την πρώτη τελική στο 7ο λεπτό, με τον Ουαγκέ να κάνει την μπαλιά και τον Μαρμούκ να παίρνει την κεφαλιά, όμως Ταουντούλ ήταν σωστά τοποθετημένος και απέκρουσε. Ένα λεπτό αργότερα ο Οθέλλος απάντησε, με τον Σούτο να μπαίνει στην περιοχή από τα αριστερά και να κάνει το πλασέ, όμως ο Αρμπολέδα είχε κλείσει σωστά την γωνία του και απέκρουσε.

Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων είδαν την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι 16ο λεπτό, με τον Σούτο να προσπαθεί να απομακρύνει την μπάλα, μετά από εκτέλεση κόρνερ και παραλίγο να βάζει αυτογκόλ. Εντέλει η «Κυρία» άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό, με τον Γκερέρο να είναι εύστοχος από την άσπρη βούλα, ύστερα από χέρι του Λιπόμπε στο όριο της περιοχής.

1

Η ομάδα από την Αθηαίνου προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και ανέβασε ψηλά τις γραμμές της, ώστε να πιέσει τον αντίπαλο της, δίχως όμως να καταφέρει να γίνει απειλητική. Από την άλλη το σύνολο του Γκαγιέχο δεν επηρεάστηκε και απείλησε εκ νέου στο 31ο λεπτό, με τον Τεχέρα να δοκιμάζει το σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή και τον Ταουντούλ να κάνει καταπληκτική απόκρουση.

Τρία λεπτά αργότερα ο Οθέλλος απάντησε με τον Σούτο να κάνει το διαγώνιο σουτ από τα δεξιά και τον Αρμπολέδα να μαζεύει. Όσο περνούσαν τα λεπτά, η Ανόρθωση κατέβασε ρυθμούς και διαχειρίστηκε καλά το υπέρ της αποτέλεσμα, ενώ στο 43ο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Ουαγκέ να κάνει το γύρισμα από τα δεξιά με αποδέκτη τον Γκερέρο, ο οποίος έκανε το πλασέ από πολύ κοντά, όμως ο πορτιέρο των γηπεδούχων μπόρεσε να μαζέψει με την βοήθεια του Κυριάκου, που έπεσε προς την μπάλα.

1

Μετά την ανάπαυλα, οι ποδοσφαιριστές του Αλέξη Γαρπόζη μπήκαν πολύ δυνατά, πιέζοντας για να βρουν το γκολ της ισοφάρισης και σημείωσαν τεράστια φάση στο 55ο λεπτό, με τον Σούτο να βρίσκεται απέναντι από τον Αρμπολέδα και να κάνει το πλασέ, με τον πορτιέρο της «Κυρίας» να κρατάει ανέπαφη την εστία του. Ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι θα φτάσουν ξανά στην... πηγή αλλά δεν θα πιούν νερό, με τον Ουεσλάτι να παίρνει την μπάλα εντός περιοχής και ανενόχλητος να κάνει το σουτ, το οποίο όμως ήταν άστοχο και κατέληξε άουτ.

Παρά το γεγονός πως εμφάνισε προβλήματα μεσοεπιθετικά, η ομάδα της Αμμοχώστου κόντρα στην ροή του αγώνα, έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 73ο λεπτό, με τον Κορέια να κάνει την σέντρα, την μπάλα να κοντράρει και να φτάνει στον Γκασάμα, ο οποίος έκανε την κεφαλιά, με τον Ταουντούλ να κάνει ασταθή απόκρουσε και την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι. Εντέλει ο κίπερ του Οθέλλου μάζεψε με δεύτερη προσπάθεια.

1

Πριν την ολοκλήρωση του αγώνα ο Οθέλλος θα σπαταλήσει νέα φάση στο 81ο λεπτό, με τον Πέρεθ να δοκιμάζει το σουτ, έξω από την περιοχή, υποχρεώνοντας τον Αρμπολέδα σε δύσκολη απόκρουση. Εντέλει το γκολ θα βρει ξανά η Ανόρθωση κόντρα στην ροή του αγώνα, με τον Γκασάμα να δίνει στον Τσίκο, ο οποίος έφυγε στην αντεπίθεση, πέρασε στον Γκερέρο και εκείνος με την σειρά του στον Φερέιρα, που έκανε το 2-0.

1

Οθέλλος (Αλέξης Γαρπόζης): Ταουντούλ, Γιάνσεν, Ναρντίνι, Κυριάκου (79′ Χατζηπασχάλης), Χριστοδούλου (79′ Ντούρις), Σούτο, Λιμπόμπε, Ζουνζάρεν, Μαμαντού (74′ Σταμούλης), Ανάνγκ, Ουεσλατί (65′ Μπραμπίλια)

Ανόρθωση (Νταβίντ Γκαγιέχο): Aρμπολέδα, Ουαγκέ, Κορρέα, Μαρμούκ, Γκαρσία (46′ Κορέια), Τεχέρα, Ιωάννου (76′ Τιουνέ), Γκερέρο, Φερέιρα (90′ Παρούτης), Γουαρίς (76′ Τσίκο), Καστέλ (68′ Γκασαμά).

1

Αλέξης Γαρπόζης (Οθέλλος): «Συγχαρητήρια στην Ανόρθωση. Εμείς δεν ξεκινήσαμε καλά αλλά στην συνέχεια ισορροπήσαμε και σε μια ανύποπτη φάση δεχθήκαμε ένα εύκολο γκολ. Τα παιδιά προσπάθησαν πάρα πολύ, είχαμε αρκετές ευκαιρίες να ισοφαρίσουμε στο 2ο μέρος. Δοκιμάσαμε με πάρα πολλούς τρόπους, δεν καταφέραμε να σκοράραμε και εκεί που ρισκάραμε, η Ανόρθωση τελείωσε το παιχνίδι. Αυτή η ομάδα έχει πολλά να δώσει. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παιδιών.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν ήρθαμε φέτος για περίπατο. Θα είμαστε ανταγωνιστικοί και θα προσπαθούμε κάθε παιχνίδι για τους 3 βαθμούς. Είμαι σίγουρος ότι η ομάδα θα είναι καλύτερη στη συνέχεια, είμαστε μια νέα ομάδα με παίκτες που δεν έπαιξαν ξανά στην 1η κατηγορία. Καθαρά μας έλειψε το γκολ, αυτό μετρά στο ποδόσφαιρο. Κλείσαμε ακόμα ένα ποδοσφαιριστή, ακραίο επιθετικό και τον περιμένουμε».

Νταβίντ Γκαγιέχο (Ανόρθωση): «Είδαμε δυο διαφορετικά ημίχρονα. Ήταν πολύ δύσκολο να παίξεις με ένα αντίπαλο που παίζει με 5-4-1 στο δικό του μισό. Παίξαμε πολύ καλά στο πρώτο μέρος. Δεν είμαι ικανοποιημένος από το 2ο μέρος, δεν βγήκαμε με ενθουσιασμό για το 2ο γκολ αλλά πρέπει να κρατήσουμε και τα θετικά, όπως το γεγονός ότι πήραμε ξανά τον έλεγχο και σκοράραμε. Το πρωτάθλημα είναι μακρύ, είμαστε μόλις στην 2η αγωνιστική και έχουμε πολλή δουλειά μπροστά μας».

Για το αν τον προβλημάτισε ότι άργησε πολύ να έρθει το 2ο γκολ: «Στο 2ο μέρος είναι αλήθεια πως ο αντίπαλος μας πίεσε και άξιζε περισσότερα όμως πρέπει να κρατάμε και τις νίκες, είναι πολύ σημαντικές. Είχαμε ένα δύσκολο αντίπαλο που πήρε ισοπαλία από τον Απόλλωνα και πρέπει να είμαστε ικανοποιημένοι από τη νίκη».

Για το αν υπάρχει κάποιο νέο με τον Γκαρσία: «Έχει ενοχλήσεις, δεν μπορούμε να ξέρουμε μέχρι να γίνουν οι εξετάσεις».

Για τους Τιουνέ και Γκασαμά που έκαναν ντεμπούτο: «Δεν μου αρέσει να σχολιάζω εκτός του συνόλου. Οι δυο δουλεύουν σκληρά στην προπόνηση αλλά ακόμα δεν είναι στο 100%, περιμένουμε πολλά από αυτούς».

Για το αν θα γίνουν μεταγραφές: «Θα δούμε ανάλογα τι υπάρχει στην αγορά».