Nίκησε τον Οθέλλο και... ανάσανε ο Απόλλωνας (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 8/12/2023 - 20:54

Επιτέλους... νίκη!

Με το τρίποντο της νίκης έφυγε από το «Αμμόχωστος - Επιστροφή» ο Απόλλωνας καθώς επικράτησε του Οθέλλου με 3-0 για τη 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Μετά από έναν μήνα και κάτι, η ομάδα της Λεμεσού «γεύτηκε» ξανά την γλύκα της νίκης, με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Βαλμπουενά ο οποίος με δύο προσωπικά του γκολ (37', 50') έδειξε τον δρόμο στην ομάδα του, ώστε να πάρει το πολυπόθητο αποτέλεσμα. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Αμπντουραχίμι (76).

Το σύνολο του Σκάσνι έδειξε κάποια καλά στοιχεία και δημιούργησε ευκαιρίες, ωστόσο «λύγισε» και μετά το πρώτο τέρμα που δέχτηκε, δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση, γνωρίζοντας άλλη μία ήττα.

Με τη νίκη αυτή οι φιλοξενούμενοι... ανάσαναν βαθμολογικά καθώς έφτασαν τους 22 βαθμούς και βρίσκονται πλέον στην έκτη θέση του σχετικού πίνακα. Με τη σειρά της η ομάδα της Αθηαίνου παρέμεινε καθηλωμένη στους εννέα βαθμούς, ούσα στη ζώνη του υποβιβασμού.

Την ερχόμενη, 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta o Oθέλλος θα πάει στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» για να αντιμετωπίσει την Ανόρθωση (16/12 - 19:00). Από την άλλη, ο Απόλλωνας θα υποδεχθεί στο «Άλφαμεγα Stadium» τη Νέα Σαλαμίνα (17/12 - 19:00).

Μεσοβδόμαδα (13/12 - 19:00) οι δύο ομάδες έχουν υποχρεώσεις για τη δεύτερη φάση του κυπέλλου. Ο Οθέλλος αντιμετωπίζει εντός έδρας τον Διγενή Ακρίτα Μόρφου, ενώ ο Απόλλωνας εκτός έδρας την Αγία Νάπα.

Το παιχνίδι

Πρώτη καλή στιγμή για τον Απόλλωνα μόλις στο πρώτο λεπτό, με τον Κρμέντσικ να κάνει την κεφαλιά και τον Ταουντούλ να μπλοκάρει

Ο Οθέλλος απάντησε στο δέκατο λεπτό, με τον Σανγκάρε να παίρνει την κεφαλιά και τον Λέουβμπεργκ να μαζεύει με ευκολία.

Ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 29ο λεπτό, με τον Ναρντίνι να κάνει το σουτ και την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Μεγάλη φάση για την ομάδα της Λεμεσού δύο λεπτά αργότερα, με τον Φιλίωτη να επιχειρεί σουτ εκτός περιοχής και τον Ταουντούλ να αποκρούει.

Οι «κυανόλευκοι» απείλησαν ξανά στο 36ο λεπτό, με τον Βαλμπουενά να δοκιμάζει την σέντρα-σουτ, υποχρεώνοντας τον πορτιέρο του Οθέλλου σε δύσκολη επέμβαση.

Ένα λεπτό αργότερα ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ, με τον Γάλλο εξτρέμ να παίρνει την μπάλα μέσα στην περιοχή, μετά από σέντρα του Πέρεθ και να κάνει το πλασέ.

Τεράστια ευκαιρία για την ομάδα από την Αθηαίνου στο 42ο λεπτό, με τον Ουεσλάτι να παίρνει την μπάλα εντός περιοχής και να κάνει το πλασέ, υποχρεώνοντας τον  Λέουβενμπεργκ σε δύσκολη απόκρουση.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 43ο λεπτό, με τον Ποντικό να επιχειρεί το σουτ και ο Ταουντούλ να διώχνει.

Ο Απόλλωνας έκανε το 2-0 στο 49ο λεπτό, με τον Βαλμπουενά να νικάει τον Ταουντούλ από τα ένδεκα βήματα.

Η ομάδα της Λεμεσού σημείωσε νέα τελική στο 53ο λεπτό, με τον Κρέμτσικ να επιχειρεί το σουτ, έξω από την περιοχή και ο πορτιέρο των γηπεδούχων μάζεψε.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 76ο λεπτό, ο Αμπντουραχίμι εκμεταλλευόμενος λάθος της άμυνας του Οθέλλου.

Οθέλλος (Μίχαλ Σκάσνι): Ταουντούλ, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ναρντίνι, Κυριάκου, Ράμος (70′ Γκαρσία), Σανγκαρέ (62′ Σούτο), Ποπέσκου (70′ Χριστοδούλου), Καστάνας, Ανάνγκ, Ουεσλάτι.

Απόλλωνας (Άγγελος Τσολάκης): Λέουβενμπεργκ, Φιλιώτης, Εκπολό, Πεϊμπέρνς (78′ Μαλεκκίδης), Γιούρτσεβιτς, Τέκιε, Χάμπος, Πέρετζ (63′ Σπόλιαριτς), Βαλμπουενά (73′ Αμπντουραχίμι), Ποντικός (63′ Σαγκάλ), Κρμέντσικ (73′ Μάρκες).

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των δύο προπονητών

Μίχαλ Σκάσνι (Οθέλλος): «Χάσαμε 3-0. Δεν έπρεπε να χάσουμε με αυτό τον τρόπο. Στο πρώτο ημίχρονο δώσαμε ένα δώρο στον Απόλλωνα κι έκανε το 1-0. Μετά είχαμε ευκαιρία με τον Μπένσον. Αν θέλουμε βαθμούς με τέτοιες ομάδες πρέπει να βάζουμε γκολ σε τέτοιες ευκαιρίες. Ξεκινά το δεύτερο ημίχρονο και το παιχνίδι κρίθηκε στο πέναλτι. Δεν θα πω τίποτα. Μετά μπήκαμε στο παιχνίδι είχαμε ευκαιρίες, όμως δεν βάλαμε γκολ. Δώσαμε δεύτερο δώρο στον Απόλλωνα και χάσαμε 3-0. Συνεχίζουμε».

Άγγελος Τσολάκης (Απόλλωνας): «Mεγάλο μπράβο στους παίκτες μου. Πραγματικά σήμερα ήταν θηρία. Δουλέψαμε τις τελευταίες τρεις μέρες κάτω από δύσκολες συνθήκες. Τους αξίζουν πολλά μπράβο. Πρώτη νίκη μετά από 5 αγωνιστικές. Ήταν πολύ σημαντικό το ματς, το θέλαμε από την αρχή και το δείξαμε. Πολύ σημαντική νίκη. Μπράβο σε όλους, τον κόσμο, στη διοίκηση. Συνεχίζουμε σεμνά και ταπεινά. Ο Απόλλωνας θα επιστρέψει, αυτό είναι το μήνυμα μου».