Πήρε την ματσάρα με τον Οθέλλο και «έσπασε το ρόδι» η Νέα Σαλαμίνα (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 24/9/2023 - 21:08

Επιτέλους νίκη!

Σε ένα ματς που τα γκολ... έπεφταν βροχή (πέντε συνολικά), η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε με 3-2 του Οθέλλου ως τυπικά φιλοξενούμενη στο «Αμμόχωστος» και πανηγύρισε την πρώτη της τρίποντο, στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό, με τον Ντάτκοβιτς και οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 24ο λεπτό, με τον Ναρντίνι. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου όμως το σύνολο του Χριστοδούλου πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ με τον Ντιακιτέ. Μετά την ανάπαυλα, η ομάδα της Αθηαίνου πίεσε και έψαξε το γκολ και το βρήκε στο 80ο λεπτό, με τον Γιάνσεν, ωστόσο την λύση για τους φιλοξενούμενους έδωσε ο Ντορεγκαράι διαμορφώνοντας το τελικό σκορ δώδεκα λεπτά αργότερα.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, ο Οθέλλος παρέμεινε στην 12η θέση με τρεις βαθμούς, ενώ η Νέα Σαλαμίνα ανέβηκε στους 5 βαθμούς, τοποθετούμενη στην ενδέκατη θέση.

Στην επόμενη (6η) αγωνιστική, η ομάδα της Αθηαίνου φιλοξενείται το Σάββατο (30/09, 19:00) στο «Στέλιος Κυριακίδης» από την Καρμιώτισσα και η Νέα Σαλαμίνα αντιμετωπίζεί την ίδια μέρα (30/09, 19:00) στην «Αρένα» την ΑΕΚ.

Οθέλλος (Αλέξης Γαρπόζης): Ταουντούλ , Σταμούλης, Γιάσνσεν, Ναρντίνι (62′ Ράμος), Χριστοδούλου, Πιβέτα, Σανγκαρέ, Γκαρσία, Χατζηπασχάλης (62’Ουεσλάτι), Μαμαντού, Κορίνους

Νέα Σαλαμίνα (Χρίστος Χριστοδούλου): Μελίσσας, Σεργίου, Ντάτκοβιτς, Ναρσίγκ, Ντουρμισάι (64′ Μιγκελίτο), Μπεχαράνο, Κονέ (46′ Καρλίτος), Ντορεγκαράι, Ντιακιτέ, Κατσιαρής ( 46′ Φερνάντες), Λέουκο.