Βρήκε την λύση με τον Τάνκοβιτς και επέστρεψε στις νίκες η Πάφος (BINTEO)

Τετάρτη, 8/2/2023 - 20:59

Αγχώθηκε αλλά τα κατάφερε!

Η Πάφος επικράτησε με 1-0 επί της ΑΕΛ, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta και πανηγύρισε την επιστροφή της στις νίκες.

Οι «γαλάζιοι» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων καθ' όλη την διάρκεια του αγώνα, όμως δυσκολεύτηκαν να διασπάσουν την αμυντική λειτουργεία των φιλοξενούμενων, με τον Τάνκοβιτς να δίνει τελικά την λύση στο 78ο λεπτό, χαρίζοντας τρεις πολύ σημαντικούς βαθμούς στην ομάδα του.

Η ομάδα της Λεμεσού πραγματοποίησε μια πολύ κακή εμφάνιση και αντιμετωπίζοντας προβλήματα μεσοεπιθετικά δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση, με τον Τσεντομίρ Γιανέβσκι να έχει αρκετό μερίδιο ευθύνης, εφόσον επέλεξε να κάνει ροτέισον ενόψει και του αγώνα στο Κύπελλο με τη Νέα Σαλαμίνα την Τρίτη (14/02, 18:00).

Μελανό σημείο του ματς ήταν οι αποχωρήσεις των Τεσέιρα και Μιλιντσεάνου στο 54ο λεπτό, και 69ο λεπτό αντίστοιχα, με τον πρώτο να νιώθει ενοχλήσεις και τον δεύτερο να τραμυατίζεται. Πλέον οι «λέοντες» περιμένουν τα αποτελέσματα των ιατρικών εξετάσεων, ώστε να δουν το μέγεθος του προβλήματος.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι γηπεδούχοι παρέμειναν στην 3η θέση με 48 βαθμούς και η ΑΕΛ στην 8η με 31 βαθμούς, έχοντας λιγότερες πιθανότητες να μπει στην πρώτη εξάδα.

Στην επόμενη (24η) αγωνιστική, η Πάφος φιλοξενείται την Δευτέρα (20/02, 19:00), στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» από την Ανόρθωση και η η ομάδα της Λεμεσού υποδέχεται την Κυριακή (19/02, 15:30), στο «Άλφαμεγα Stadium» την ΑΕΚ.

Πρώτη τελική για την Πάφο στο 11ο λεπτό, με τον Μπρούνο να κάνει το διαγώνιο σουτ, από τα αριστερά της μικρής περιοχής και την μπάλα να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν εκ νέου δύο λεπτά αργότερα, με τον Τάνκοβιτς να αδειάζει υπέροχα τον Τεσέιρα, να κάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Καλή φάση για την ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ στο 28ο λεπτό, με τον Ζάιρο να επιχειρεί διαγώνιο σουτ, από τα δεξιά και την μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ολιβέιρα.

Νέα ευκαιρία για τους «γαλάζιους» στο 33ο λεπτό, με τον Μπρούνο να σουτάρει, από το ύψος της μεγάλης περιοχής και τον πορτιέρο της ΑΕΛ να μαζεύει σταθερά.

Πρώτη φάση για την ΑΕΛ  στο 37ο λεπτό, με τον Μιλιντσεάνου να κάνει το παράλληλο γύρισμα από τα δεξιά, τον Ρομό να κάνει το σουτ στην κίνηση, το οποίο όμως ήταν αδύναμο και κατέληξε στην αγκαλιά του Ίβουσιτς.

Καλή προϋπόθεση για τους «λέοντες» στο 76ο λεπτό, με τον Τζάλμα να κάνει την σέντρα από τα αριστερά και τον Ρομό να μην προλαβαίνει την πορεία της μπάλας.

Γκολ για την Πάφο στο  78ο λεπτό, με τον Ζάιρο να κάνει καταπληκτική πάσα στον Τάνκοβιτς, ο οποίος από κοντινή απόσταση επιχείρησε το δυνατό σουτ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

1

Ενδεκάδες:

Πάφος (Χένινγκ Μπεργκ): Ίβουνιτς, Παλάσιος, Κβίντα, Κανέ, Ζάιρο (90+1′ Πελάτζιο), Χέσταντ (65′ Βαλακάρι), Τάνκοβιτς, Μπρούνο, Ντράγκομιρ (73′ Μπετανκόρ), Μπάιριτς, Ταβάρες.

ΑΕΛ (Τσεντομίρ Γιανέβσκι): Ολιβέιρα, Τεσέιρα (46′ Μπιλοβάρ), Ζτραβκόφσκι, Παπαφώτης, Παντελή, Τσέρνιχ (87′ Κόλιας), Μιλιντσεάνου (69′ Χάσα), Τζάλμα, Κοντινέλα (82′ Μπεραχίνο), Ρομό, Ντέγοεστ

*Ο βασικός τερματοφύλακας των «λεόντων», Μούριελ Γκουστάβο Μπέκερ, ένιωσε μικρή ενόχληση στην χθεσινή (07/02) προπόνηση της ομάδας και επιλέχθηκε να μείνει εκτός αποστολής για προληπτικούς λόγους

1

Χένινγκ Μπεργκ (Πάφος): «Είμαστε χαρούμενοι με τη νίκη, ήμασταν καλοί ειδικά στο πρώτο ημίχρονο αλλά μπορούσαμε να είμαστε πιο ακριβείς στην τελική προσπάθεια. Στο δεύτερο ήταν περισσότερο μάχες, ένταση... αλλά ήταν βασικό το να βρισκόμαστε στο κουτί, να βρούμε ευκαιρίες και να σκοράρουμε. Αμυντικά είχαμε πλήρη έλεγχο και οι τρεις βαθμοί είναι το πιο σημαντικό».

Για τους Ταβάρες, Μπετανκόρ κι αν προτίθεται να βάλει κι άλλους παίκτες στην εξίσωση: «Είμαι πολύ ευχαριστημένος με τον Ταβάρες. Δεν ξαφνιάστηκα γιατί τον βλέπω στις προπονήσεις, ήξερα ότι είχε την προοπτική να κάνει τέτοιο παιχνίδι αλλά πέρασε πολύς καιρός να παίξει κι έκανε καλό παιχνίδι, είναι νεαρός, χειρίστηκε καλά την κατάσταση. Κανονικά όταν έχουμε δύο αγώνες τη βδομάδα κάνουμε πολλές αλλαγές. Θα δούμε και με τη Δόξα για το κύπελλο, θα ελέγξουμε το φορτίο των παικτών και να πράξουμε αναλόγως, έχουμε μια πλήρη βδομάδα μπροστά μας, μετά θα έχουμε πιο συνεχόμενα παιχνίδια, εκεί θα δούμε πώς θα το διαχειριστούμε. Το καλό είναι ότι έχουμε περισσότερες επιλογές, τώρα ο Ικόκο και ο Ζουνίνιο ήταν έξω, ο Παλάσιος τα πήγε πολύ καλά, έχει ποιότητα. Δεν είναι εύκολο για αυτόν να μην είναι βασικός επειδή έχει την ποιότητα να είναι βασικός. Συνήθως μένει έξω αλλά όταν παίζει πάει πολύ καλά».

Για τον τραυματισμό του Ικόκο κι αν υπάρχουν νεότερα: «Δεν είναι τόσο σοβαρό όσο νιώσαμε όταν τραυματίστηκε, δεν θα λείψει πολύ. Δεν νομίζω να είναι διαθέσιμος την Τρίτη αλλά τον περιμένουμε στο επόμενο».

Για τον κόσμο που στηρίζει την ομάδα κι ονειρεύεται και τι μπορεί να τους πει για τη συνέχεια: «Είναι καλό να ονειρευόμαστε, να ονειρεύονται οι φίλαθλοι, δημιουργούνται ευκαιρίες που δεν είχαμε πριν σαν ομάδα. Έχουμε φανταστική ομάδα και φανταστικούς φιλάθλους που είναι κοντά μας από το πρώτο παιχνίδι με τον ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ. Τους αρέσει να βλέπουν αυτό που βλέπουν από την ομάδα κι εμείς θέλουμε να τους ακούμε στο γήπεδο. Τους ευχαριστούμε γιατί η στήριξή τους είναι πολύ σημαντική».

1

Τσεντομίρ Γιανέβσκι (ΑΕΛ): «Συγχαρητήρια στην Πάφο για τη νίκη. Ήρθαμε να πάρουμε αποτέλεσμα απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα. Δεν τα καταφέραμε όμως, δε δημιουργήσαμε ευκαιρίες, χάναμε εύκολα την μπάλα, η Πάφος μας πίεζε ψηλά και αναγκαζόμασταν να αμυνόμαστε συνεχώς. Χάσαμε την ευκαιρία να μειώσουμε τη διαφορά από τις θέσεις 5-6-7, όμως αυτό είναι το ποδόσφαιρο. Η Πάφος ήταν καλύτερη από εμάς. Το αποτέλεσμα ήταν δίκαιο. Ήταν καλύτεροι από εμάς και είναι δική μου ευθύνη που δεν ήταν έτοιμοι οι παίκτες μου σήμερα. Είναι δική μου ευθύνη να τους έχω καλύτερα προετοιμασμένους απέναντι σε κάθε αντίπαλο. Όπως είπα στα αποδυτήρια, οι παίκτες μου έδωσαν όλες τις δυνατότητες, όμως δεν ήταν αρκετό. Θα πρέπει να ξεχάσουμε την ήττα και να επικεντρωθούμε στο κύπελλο, που είναι διαφορετική διοργάνωση».

Τι κρατάει από το παιχνίδι: «Ήρθαμε με ένα πλάνο στο παιχνίδι. Η Πάφος ήταν καλύτερη, βρήκε χώρους, μας εξέπληξε με τον τρόπο που έπαιξε, ήταν πιο γρήγορη. Στο ημίχρονο προσπαθήσαμε να κάνουμε κάποιες αλλαγές, όμως δεν τα καταφέραμε».

Για το παιχνίδι του κυπέλλου: «Διαφορετική διοργάνωση. Θα προσπαθήσουμε στην έδρα μας να πάρουμε ένα αποτέλεσμα που να μας κάνει λίγο πιο εύκολο τον επαναληπτικό. Η Νέα Σαλαμίνα είναι σε καλή φόρμα. Θα έχουμε και μία-δύο επιστροφές τραυματιών. Έχουμε πολλά προβλήματα, όμως δεν ψάχνουμε για δικαιολογίες. Θα προσπαθήσουμε να κάνουμε καλό παιχνίδι και να πάρουμε αποτέλεσμα».