«Τούμπαρε» την Πάφο και πήρε προβάδισμα πρόκρισης η Ανόρθωση (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 19/1/2022 - 18:23

Το πρώτο βήμα… πρόκρισης στα προημιτελικά του κυπέλλου έκανε η Ανόρθωση. Η ομάδα της Αμμοχώστου αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο «Στέλιος Κυριακίδης», έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη με 3-1 κόντρα στην Πάφο, στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τη δεύτερη φάση της διοργάνωσης.

Το σκορ για τους Παφίτες άνοιξε με αυτογκόλ του Αντωνιάδη στο 42ο λεπτό της αναμέτρησης, όμως η ανατροπή για την «Κυρία» ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο με τα γκολ των Πόποβιτς (51’), Αμπαρτζουμιάν (70’) και Λάζαρου (80’).

Η Πάφος στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερη από τους φιλοξενούμενους και δικαίως βρέθηκε μπροστά στο σκορ. Καθοριστική στιγμή στην αναμέτρηση ήταν η αποβολή του Ρούτκο στην αρχή του δεύτερου μέρους, με την «Κυρία» να εκμεταλλεύεται με τον καλύτερο τρόπο το αριθμητικό πλεονέκτημα που της δόθηκε. Να σημειώσουμε πως οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με εννέα ποδοσφαιριστές καθώς ο Παλάσιος αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα στις καθυστερήσεις.

Η ρεβάνς των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένη για τις 3 Φεβρουαρίου στις 18:00 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Για την ερχόμενη, 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta η Πάφος υποδέχεται τον Απόλλωνα στο «Στέλιος Κυριακίδης» (22/01 – 17:00), ενώ η ομάδα της Αμμοχώστου πάει στην «Αρένα» για να αντιμετωπίσει την ΑΕΚ (24/01 – 19:00).

• Ο μεγάλος τελικός του κυπέλλου Κύπρου θα μεταδοθεί ζωντανά και αποκλειστικά από τον Alpha Κύπρου

Μεγάλη φάση για την Πάφο στο πέμπτο λεπτό με τον Ζάιρο, όμως ο Τζούρ κατάφερε να σταματήσει τον ποδοσφαιριστή των γηπεδούχων στο τετ α τετ.

Ακόμα μια καλή φάση για την Πάφο με τον Λέιτε που πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή που όμως δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την προσπάθεια του στο 12ο λεπτό.

Μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με τον Πόποβιτς που έκανε το σουτ μέσα στην περιοχή, όμως ο Ρούτκο έκανε εξαιρετική επέμβαση στο 35ο λεπτό.

Η Πάφος άνοιξε το σκορ στο 42ο λεπτό με αυτογκόλ του Αντωνιάδη. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Κύπριος αμυντικός έβαλε λανθασμένα την προβολή, στέλνοντας τη μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του.

Mε την έναρξη του δεύτερου μέρους, στο 47ο λεπτό, η Πάφος έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές καθώς ο Ρούτκο είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα για φάουλ πάνω στον Νοβότνι.

0

Η «Κυρία» έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 51ο λεπτό, με τον Πόποβιτς να εκτελεί υποδειγματικά το φάουλ που έφερε την αποβολή του Ρούτκο.

Πολύ καλή φάση για την Ανόρθωση με τον Ουάρντα να επιχειρεί το πλασέ έξω από την περιοχή, στέλνοντας όμως την μπάλα πάνω από τα δοκάρια στο 57ο λεπτό.

Δύο λεπτά αργότερα, ακόμα μία καλή φάση για τους φιλοξενούμενους. Μετά από σέντρα του Αμπαρτζουμιάν, ο Νοβότνι επιχείρησε το σουτ στην κίνηση και με το ένα χέρι ο τερματοφύλακας της Πάφου έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

H Ανόρθωση στο 70ο λεπτό έφερε... τούμπα το παιχνίδι με τον Αμπαρτζουμιάν. Ο Πόποβιτς έδωσε στον Αρμένιο, ο οποίος με υποδειγματικό σουτ εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα της Πάφου.

Με τη συμπλήρωση του 80ου λεπτού, η Ανόρθωση βρήκε και τρίτο γκολ με τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο. Ο Ελλαδίτης άσος της «Κυρίας» με απευθείας εκτέλεση φάουλ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1.

Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Παλάσιος αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα καθώς κλώτσησε με αντιαθλητικό τρόπο τον Παύλο Κορρέα, αφήνοντας την ομάδα του με εννέα ποδοσφαιριστές.

Πάφος (Ντάρκο Μίλανιτς): Ρούτκο, Μπάιριτς, Παλάσιος, Πάγιτς, Αϊλντον (Ταλίς 35'), Λέιτε (Άντος 50'), Πάνιτς, Ντράγκομιρ (Πάντσεον 64'), Ν.Αουρέλιο (Χέσταντ 64'), Ζάιρο (Χότσκο 64'), Κοβάσεβιτς

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Τζουρ, Αμπαρτζουμιάν, Κορρέα, Αραγιούρι (Ντέλετιτς 8'), Αντωνιάδης, Κορέια, Αρτυματάς, Πόποβιτς (Λάζαρος 72'), Χουσμπάουερ (Βερχόβετς 73'), Ουάρντα (Χριστοφή 79'), Νοβότνι (Ρουσιάς 79')

Το… τρίτο ημίχρονο – Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Τιμούρ Κετσπάγια (Ανόρθωση): «Πετύχαμε τη νίκη απέναντι σε μία πάρα πολύ καλή ομάδα όπως είναι η Πάφος. Η Πάφος ξεκίνησε καλύτερα από εμάς στο πρώτο μέρος και προηγήθηκε. Μετά ισορροπήσαμε το παιχνίδι και είχαμε κάποιες ευκαιρίες. Μετά την αποβολή, πετύχαμε το γκολ και έγινε η δουλειά μας πολύ πιο εύκολη. Βάλαμε άλλα δύο γκολ και κάναμε ένα πρώτο καλό βήμα. Συγχαρητήρια στους παίκτες μας για τη νίκη. Κερδίσαμε μία ομάδα που δεν βρίσκεται τυχαία εκεί που βρίσκεται στο πρωτάθλημα».

Για τον τραυματισμό του Αραγιούρι: «Δε ξέρω ή τράβηγμα ή θλάση. Θα δούμε με τους γιατρούς. Δεν το βλέπω να είναι μαζί μας στο επόμενο παιχνίδι, θα δούμε».

Τζέισον Πάντσεον (Πάφος): «Ήταν πολύ δύσκολο παιχνίδι, όλα ήταν εναντίον μας. Μείναμε με δέκα παίχτες, δεχθήκαμε τρία γκολ και δεύτερη κόκκινη. Ήταν όλα εναντίον μας».

Μίλος Ντέλετιτς (Ανόρθωση): «Σημαντικό εκτός έδρας αποτέλεσμα καθώς η Πάφος είναι πολύ καλή ομάδα. Θέλαμε να πάρουμε ένα καλό αποτέλεσμα και κερδίσαμε 3-1. Είμαστε χαρούμενοι και θα συνεχίσουμε έτσι. Είμαστε φορμαρισμένοι για τη συνέχεια αν και μας περιμένει δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι».