Πάφος και Ανόρθωση έμειναν με τον... βαθμό (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 6/2/2022 - 17:55

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το παιχνίδι της Πάφου με την Ανόρθωση στο «Στέλιος Κυριακίδης» για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, καθώς οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1. Το σκορ για την Ανόρθωση άνοιξε ο Ντέλετιτς στο 11ο λεπτό, ενώ οι Παφίτες ισοφάρισαν με τον Βαλακάρι στο 19ο λεπτό από το σημείο του πέναλτι.

Γεμάτο από κάθε άποψη ήταν το πρώτο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες βρήκαν πριν το πρώτο εικοσάλεπτο το γκολ, ενώ οι γηπεδούχοι είδαν τον σκόρερ τους να αποβάλλεται στο 21ο λεπτό του παιχνιδιού. Κάπου εκεί η ένταση ανέβηκε και οι δύο ομάδες είχαν αρκετή δύναμη στο παιχνίδι τους, χωρίς όμως να έχουν καθαρό… μυαλό για να βρουν το δεύτερο γκολ.

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης η Ανόρθωση προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα, κλείνοντας την Πάφο στο δικό της μισό. Οι γηπεδούχοι με τη σειρά τους είχαν ως προτεραιότητα να κρατήσουν το βαθμό της ισοπαλίας και να ψάξουν το δεύτερο γκολ στην αντεπίθεση.

Με την ισοπαλία αυτή, η Πάφος έφτασε τους 29 βαθμούς και βρίσκεται στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με παιχνίδι στο... χέρι. Με τη σειρά της η Ανόρθωση είναι ένα βαθμό πιο πίσω, έχοντας μαζέψει 28 βαθμούς, με δύο παιχνίδια όμως λιγότερα.

Μεσοβδόμαδα, η «Κυρία» φιλοξενεί εντός έδρας τον Άρη (10/02 - 19:00) για την εξ αναβολής 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Για την ερχόμενη, 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, η παφιακή ομάδα θα πάει στο Δασάκι της Άχνας για να αντιμετωπίσει τον Εθνικό (13/02 - 19:00). Από την άλλη, η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια φιλοξενεί στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» τον Ολυμπιακό (14/02 - 18:00).

Στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία στην αναμέτρηση η Ανόρθωση πήρε προβάδισμα στο 11ο λεπτό. Ο Άντερσον Κορέια έβγαλε φοβερή σέντρα στην περιοχή, με τον Μίλος Ντέλετιτς να κάνει την κεφαλιά-ψαράκι ανοίγοντας το σκορ.

Στο 16ο λεπτό η Πάφος κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του Πάνιτς από τον Χουσμπάουερ. Ο διαιτητής αφού συμβουλεύτηκε το VAR επικύρωσε την αρχική του απόφαση. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βαλακάρι στο 19ο λεπτό κάνοντας το 1-1 για τους γηπεδούχους.

Κόκκινη κάρτα στον Βαλακάρι μετά από δυνατό μαρκάρισμα πάνω στο Βερχόβετς. Ο Φινλανδός βρήκε στο πρόσωπο τον ποδοσφαιριστή της Ανόρθωσης με τις τάπες στο 21ο λεπτό.

Καλή φάση για τους γηπεδούχους μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Πάντσεον, πήρε την κεφαλιά ο Μπάιριτς αλλά ο Λόρια έλεγξε τη μπάλα στο 33ο λεπτό.

Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση με τον Ουάρντα να κάνει το φαλτσαριστό σουτ από τα αριστερά, αλλά η μπάλα βρήκε στον Πάνιτς και κατέληξε σε κόρνερ στο 37ο λεπτό.

Ακόμα μία καλή φάση για τους φιλοξενούμενους με τον Κορέια στο 43ο λεπτό. Ο ακραίος μπακ της «Κυρίας» έκανε το σουτ έξω από την περιοχή το οποίο όμως πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ρούντκο.

Ευκαιρία για την Πάφο με τον Ζάιρο να κάνει το σουτ από τα δεξιά και αυτό κατέληξε πάνω από τα δοκάρια στο 56ο λεπτό.

Πολύ καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους στο 58ο λεπτό. Ο Κορέια έκανε την σέντρα από τα αριστερά με τον Αμπαρτζουμιάν να κάνει την καρφωτή κεφαλιά η οποία πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας της Πάφου.

Κλασική ευκαιρία για την «Κυρία» με τον Βερχόβετς να κάνει το σουτ και τον Κβίντα να διώχνει πάνω στην γραμμή στο 62ο λεπτό της αναμέτρησης.

Πάφος (Σάσα Γκάισερ): Ρούντκο, Κβίντα, Σεμέδο, Ζάιρο (Αλ Γκαντιουί 90+3'), Ντάγκλας Αουρέλιο (Φουρ 46'), Βαλακάρι, Τάλις, Πάνιτς (Χότσκο 79'), Μπάιριτς, Πάντσεον (Ντράγκομιρ 79'), Τόμετσακ

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Αραγιούρι, Κορρέα, Κορέια, Βερχόβετς (Χρυσοστόμου 63'), Ιωάννου (Αβραάμ 78'), Χουσμπάουερ, Ντέλετιτς (Πόποβιτς 33'), Ουάρντα, Νοβότνι

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Σάσα Γκάισερ (Πάφος): «Ήταν ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι το σημερινό αφού αντιμετωπίσαμε μία πολύ καλή ομάδα. Πρέπει να δώσω συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου για το πώς αντιμετώπισαν αυτή την κατάσταση. Έτσι θέλουμε να παίζει η ομάδα, με πάθος και αποφασιστικότητα και σήμερα το έπραξαν σε απόλυτο βαθμό. Θεωρώ ότι ξέρω από ποδόσφαιρο και αν αυτοί είναι οι κανόνες της κόκκινης κάρτας δεν ξέρω τι να πω. Εγώ σαν άνθρωπος στον αθλητισμό δεν θα μπορούσα να το αποδεχθώ και σε αρκετές περιπτώσεις δεν έχω καταλάβει πως δίνονται αυτές οι κόκκινες κάρτες στην ομάδα μας. Παρόλα αυτά οι ποδοσφαιριστές μας δεν τα παράτησαν πήραμε το ένα βαθμό και είμαστε πιο δυνατοί από ποτέ».

Τιμούρ Κετσπάγια (Ανόρθωση): «Έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι πιστεύω πως χάσαμε μια πολύ μεγάλη ευκαιρία να κερδίσουμε το παιχνίδι. Δεν έχω παράπονο από τους παίκτες μου προσπαθήσανε. Κάναμε κάποιες ευκαιρείς για να βάλουμε γκολ».

Πάουλους Αραγιούρι (Ανόρθωση): «Κάναμε ό,τι καλύτερο μπορούσαμε. Χρειαζόμασταν την νίκη, χρειαζόμασταν τους τρεις βαθμούς. Άλλαξε το τέμπο μετά και την κόκκινη της Πάφου. Ήταν δύσκολο να την αντιμετωπίσουμε, όπως αμυνόταν τόσο πολύ. Tα επόμενα τέσσερα παιχνίδια της ομάδας είναι αρκετά σημαντικά. Στόχος είναι η εξάδα, αλλά σαν Ανόρθωση έχουμε τις προσδοκίες για ακόμη πιο ψηλά. Αυτή την ώρα ο στόχος είναι η εξάδα, γι' αυτό θα παλέψουμε και θα δούμε στην συνέχεια. Έχω μία καλή σχέση με τον κόσμο της Πάφου και με αρκετούς απ' εδώ, αλλά ήρθα ως παίκτης της Ανόρθωσης. Προσπάθησα και εγώ και η ομάδα μου, να κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούσαμε αλλά δεν τα καταφέραμε».