Έκαμψε την αντίσταση της Ανόρθωσης και πήρε δεύτερη συνεχόμενη νίκη η Πάφος

Κυριακή, 5/11/2023 - 19:59

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη!

Η Πάφος επικράτησε με 1-0 της Ανόρθωσης στο «Στέλιος Κυριακίδης», για την δέκατη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta και πανηγύρισε άλλο ένα σπουδαίο τρίποντο.

Μετά το «διπλό» με τον Απόλλωνα, οι «γαλάζιοι» συνέχισαν στα θετικά αποτελέσματα, πραγματοποιώντας ακόμη μια καλή εμφάνιση.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση σκοράροντας στα πρώτα 40 δευτερόλεπτα με τον Τάνκοβιτς και στην συνέχεια διαχειρίστηκαν καλά το υπέρ τους προβάδισμα, ενώ παράλληλα πίεζαν και για ένα δεύτερο γκολ.

Μετά την ανάπαυλα, η εικόνα του αγώνα ήταν παρόμοια με του πρώτου μέρους, όμως η ομάδα της Αμμοχώστου ανέβασε «στροφές» από το 70ο λεπτό και πίεσε για να βρει το γκολ της ισοφάρισης.

Εμπόδιο στην «Κυρία» στάθηκε το δοκάρι που σταμάτησε το σουτ το Τσίκο στο 77ο λεπτό, αλλά και ο Ίβουσιτς που κατέβασε... ρολά και όποτε χρειάστηκε ήταν εκεί για να κρατήσει ανέπαφη την εστία του.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, το σύνολο του Καρσέδο ανέβηκε στους 20 βαθμούς και στην τέταρτη θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στην 5η θέση παραμένοντας στους δεκαοκτώ βαθμούς.

Στην επόμενη (11η) αγωνιστική, η Πάφος φιλοξενείται το Σάββατο (11/11, 19:00), στο Δασάκι από τον Εθνικό και η Ανόρθωση υποδέχεται την Παρασκευή (10/11. 19:00), στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» την Ομόνοια.

Γκολ με το... καλημέρα για την Πάφο στο πρώτο λεπτό, με τον Τάνκοβιτς να επιχειρεί το σουτ από το ύψος της περιοχής και τον Αρμπολέδα να μην αντιδρά σωστά, χάνοντας την μπάλα από τα χέρια του.

Ευκαιρία για την Ανόρθωση στο 11ο λεπτό, με τον Φερέρ να βγαίνει με την μπάλα μπροστά από το τέρμα, μετά από εκτέλεση φάουλ, όμως το σουτ που έκανε ήταν άστοχο.

Η Πάφος απείλησε ξανά στο 16ο λεπτό, με τον Ντράγκομιρ να παίρνει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή και τον Αρμπολέδα να σώζει.

Η «Κυρία» απάντησε στο 25ο λεπτό, με τον Τεχέρα να δοκιμάζει το μακρινό σουτ και τον Ίβουσιτς να μπλοκάρει με άνεση.

Μεγάλη φάση για τους «γαλάζιους» στο 29ο λεπτό, με τον Ζάιρο εκμεταλλευόμενος αμυντικό λάθος των αντιπάλων να κλέβει την μπάλα και να δίνει στον Τάνκοβιτς, ο οποίος έκανε το σουτ, στέλνοντας την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Αρμπολέδα.

Το σύνολο του Καρσέδο σημείωσε και άλλη τελική στο 40ο λεπτό, με τον Τανκοβιτς να επιχειρεί το διαγώνιο σουτ, την μπάλα να κοντράρει στον Γκαρσία και τον πορτιέρο των φιλοξενούμενων να ελέγχει.

Τεράστια ευκαιρία για την ομάδα της Αμμοχώστου τέσσερα λεπτά αργότερα, με τον Ίβουσιτς να σκοντάφτει στην προσπάθεια του να κάνει το γέμισμα στο κέντρο και την μπάλα να καταλήγει στον Τσίκο, που έκανε το σουτ, όμως ο Ικόκο πρόλαβε και έδιωξε πάνω στην γραμμή.

Η Πάφος μπήκε δυνατά και στο δεύτερο μέρος, απειλώντας στο 48ο λεπτό, με τον Πέπε να κάνει καταπληκτική σέντρα με εξωτερικό φάλτσο με αποδέκτη τον Ζάιρο που πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

Ένα λεπτό αργότερα η Ανόρθωση απάντησε, με τον Τσίκο να δοκιμάζει το μακρινό σουτ από πλάγιο θέση και τον Ίβουσιτς να μπλοκάρει με ευκολία.

Πάφος (Κάρλος Καρσέδο): Ίβουσιτς, Ικόκο, Κβίντα (59′ Ρους), Γκολντάρ, Μποτσκάι, Ντράγκομιρ, Ναμ, Πέπε (59′ Βαλακάρι), Τάνκοβιτς (78′ Νταλίνια), Μπρούνο (78′ Ταβάρες), Ζάιρο (88′ Νταβό).

Ανόρθωση (Νταβίντ Γκαγιέγο): Αρμπολέδα, Ουαγκέ, Κάργας, Φερέρ, Γκαρσία, Ιωάννου (59′ Τιουνέ), Τεχέρα (89′ Γκασαμά), Ουαρίς (77′ Χρυσοστόμου), Φερέιρα, Τσίκο, Καστέλ.

Κάρλος Καρσέδο (Πάφος):

«Ξεκινήσαμε πολύ καλά με το γκολ, είχαμε κακή αρχή. Θα μπορούνε κρατήσει περισσότερο την μπάλα , να σκοράρουμε κι’  άλλο τέρμα. Στο δεύτερο ημίχρονο έπρεπε να περιορίσουμε τον αντίπαλο, παλέψαμε ως το τέλος. Αξίζαμε αυτή τη νίκη».

Για την απόδοση Πέπε και πόσο μπορεί να βοηθήσει: «Ο Πέπε είναι καλός ποδοσφαιριστής, μπορεί να μας βοηθήσει πολύ».

Για τους στόχους της ομάδας: «Ο στόχος μας είναι να κερδίζουμε κάθε παιχνίδι, τώρα βλέπουμε το επόμενο. Προσπαθούμε για το καλύτερο, περάσαμε από δύσκολα παιχνίδια, αποδείξαμε ότι μπορούμε να τα καταφέρουμε. Υπάρχουν 6-7 ομάδες που ειναι στο ίδιο επίπεδο’».

Για την παρουσία του κόσμου της ομάδας: «Να τους ευχάριστησουμε, θέλαμε να πάρουμε τη νίκη για να τους δώσουμε τη χαρά. Είναι σημαντικό να έχουμε τόσο κόσμο σε κάθε παιχνίδι».

Για το σκεπτικό της αλλαγής Κβίντα: «Ήταν θέμα τακτικής, είχε κίτρινη κάρτα, έχουμε ισάξιους παίκτες σε αυτή τη θέση».

Για την κατάσταση Μάνγκα: «Προπονείται με εμάς, δεν έχουμε πολλά νέα, θα περιμένουμε αν έχουμε εξελίξεις».

Νταβίντ Γκαγιέγο (Ανόρθωση):«Η Πάφος FC έχει καλή ομάδα, καλό προπονητή. Την αναγκάσαμε να μας δώσει την κατοχή, αυτή την Ανόρθωση θέλω να βλέπω. Η Πάφος FC είναι δύσκολος αντίπαλος και η ομάδα μας κατάφερε για πολλά λεπτά να παίξει καλά. Είναι μια ήττα που σε δένει σαν ομάδα. Τώρα συγκεντρωνόμαστε την Ομόνοια. Eίμαι πολύ ικανοποιημένος σήμερα παρά από την ισοπαλία της προηγούμενης εβδομάδας. Tα αποτελέσματα θα έρθουν. Nα ευχαριστήσω τον κόσμο, θα παλεύουμε για αυτούς, για την Aμμόχωστο».