«Βούλιαξε» την Καρμιώτισσα η Πάφος (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 1/3/2021 - 18:30

Με το… δεξί μπήκε στα play-off του πρωταθλήματος η Πάφος. Η ομάδα του Στηβ Κωνσταντινίδη επικράτησε της Καρμιώτισσας εντός έδρας με 2-1 στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στη δεύτερη φάση του «Μαραθωνίου».

Το σκορ για την παφιακή ομάδα άνοιξε ο Αραγιούρι μόλις στο έβδομο λεπτό της αναμέτρησης. Τα γκολ της Πάφου διπλασίασε στο 37ο λεπτό ο Αουρέλιο. Για την Καρμιώτισσα μείωσε στο σκορ ο Ρόμο από το σημείο του πέναλτι. Στο 85ο λεπτό ο Βαλακάρι αστόχησε από τη λευκή βούλα.

Με τη νίκη αυτή η Πάφος έφτασε τους 35 βαθμούς και βρίσκεται στο +8 από τις επικίνδυνες θέσεις που οδηγούν στη δεύτερη κατηγορία. Από την άλλη, η Καρμιώτισσα «βυθίστηκε» ακόμη περισσότερο μιας και έμεινε στην τελευταία θέση με 18 βαθμούς και απέχει 11 βαθμούς από τη σωτηρία της.

Την ερχόμενη αγωνιστική (2η) των play-off η Καρμιώτισσα φιλοξενεί στο «Στέλιος Κυριακίδης» την Ένωση (05/03 – 18:00) ενώ η Πάφος με τη σειρά της παίζει εξίσου στο «Στέλιος Κυριακίδης» με αντίπαλο τον ΑΠΟΕΛ (06/03 – 16:00).

Πάφος (Στηβ Κωνσταντινίδης):  Ρούτκο, Αουρέλιο, Σάιθ, Αραγιούρι, Κβίντα, Φυλακτού (Καμπράλ 83'), Πάνιτς, Φουρ, Βα (Ιάνοφ 90'), Βαλακάρι, Τόρες (Ράκελς 68')

Καρμιώτισσα (Γιαννάκης Ποντικός): Κίττος, Χριστοφή, Μπαράνοφ (Ευσταθίου 46'), Πέρεζ, Στυλιανού, Ρέινολντς (Κωμοδίκης 88'), Ντουάρτε,  Χέρσκοβιτς (Μ.Σάσι 46'), Ι. Σάσι (Μπαργκάν 72'), Χατζηβασίλης, Ρόμο