«Καθάρισε» τον ΠΟ Ξυλοτύμπου και προκρίθηκε στην επόμενη φάση ο Ολυμπιακός

Τετάρτη, 2/11/2022 - 20:55

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 2-0 κόντρα στον ΠΟ Ξυλοτύμπου, στο πλαίσιο της δεύτερης φάσης του κυπέλλου και πανηγύρισε την πρόκριση στους «8».

Στο πρώτο ημίχρονο, ο «Τακταλάς» μπήκε δυνατά και κατάφερε να... καθαρίσει από νωρίς τον αγώνα, ανοίγοντας το σκορ στο 24ο λεπτό, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ιωάννου. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κα με πολύ ωραίο πλάγιο σουτ διπλασίασε το σκορ.

Η συνέχεια ήταν ανάλογη, με την ομάδα της Λευκωσίας, να δημιουργεί ευκαιρίες και να ψάχνει το γκολ, δίχως τελικά να τις εκμεταλλεύεται.

Στην ανάπαυλα, οι γηπεδούχοι είχαν κάποια καλά διαστήματα, όμως δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και να ισορροπήσουν τον αγώνα. Οι «μαυροπράσινοι» έκαναν καλή διαχείριση του ματς και σχετικά με άνεση πέρασαν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Πλέον ο Ολυμπιακός στρέφει ξανά το... βλέμμα του, στο πρωτάθλημα Cyta, όπου την Κυριακή (06/11, 17:00) υποδέχεται, στο ΓΣΠ την Δόξα, για την 10η αγωνιστική.

Οι ενδεκάδες:

Π.Ο Ξυλοτύμπου (Ούγκο Μαρτίνς): Μοράρου, Καρβάλιο, Ντε Ζεσούς, Νέτο, Ντίαζ, Ντέτενμπορν (46′ Φερνάντες), Άλβες (17′ Ελευθερίου, 67′ Ροδρίγκες), Ράμος (46΄Σίλβα), Ναβάρο, Βρόντης, Λόπες (47′ Κούτσακος).
Στον πάγκο: Γκουΐντο, Λαζάρι, Φερνάντες, Ροδρίγκες, Ελευθερίου, Κέκκου, Σίλβα, Κούτσακος.

Ολυμπιακός (Γιάννης Πετράκης): Μολ, Μπάρντι, Μουκτάρης (78′ Καρτασιάν), Μάρκοβιτς(68′ Ψύχας), Ντεσιρέ, Ευτυχίδης, Ιωάννου, Νάνι, Κυριάκου, Κορόμα (60′ Πεχλιβάνης), Κα (68′ Χέντρικς).
Στον πάγκο: Τσαρλς, Χριστοφόρου, Λιασίδης, Καρτασιάν, Γκεριέ, Χριστοδούλου, Ψύχας, Πεχλιβάνης, Σλόγκαρ, Χέντρικς, Χατζημιτσής.