Έκανε το... θαύμα και νίκησε την Γαλλία, αλλά δεν προκρίθηκε η Τυνησία

Τετάρτη, 30/11/2022 - 19:03

Το αγωνιστικό θαύμα που περίμενε και κυνήγησε με πείσμα από το πρώτο, μέχρι το τελευταίο λεπτό η Τυνησία, ήρθε αλλά δεν ήταν αρκετό.

Η ομάδα του Καντρί πέτυχε το πρώτο γκολ στη φάση των ομίλων και έριξε στο καναβάτσο με 1-0 την Γαλλία πανηγυρίζοντας την πρώτη νίκη της ιστορίας της απέναντι στους μπλε σε τελικά Παγκοσμίου Κυπέλλου, όμως την ίδια ώρα η Αυστραλία επιβλήθηκε 1-0 της Δανίας στον μεταξύ τους τελικό και πήρε εκείνη την πρόκριση στους «6» αφήνοντας τρίτους τους Αφρικανούς.

Το νικητήριο γκολ για την Τυνησία, είχε την υπογραφή του Καζρί στο 58ο λεπτό, με την Γαλλία από την πλευρά της (ο Ντεσάμπ άλλαξε όλη την ενδεκάδα του και έριξε στο ματς τα πρωτοκλασάτα ονόματα μετά το 60ο λεπτό) να γνωρίζει την πρώτη ήττα της, αλλά να κρατάει την πρώτη θέση, που θα την φέρει απέναντι στην δεύτερη της βαθμολογίας του 3ου ομίλου με φόντο τα προημιτελικά.

Τυνησία:  Νταμέν, Μεριά, Γκαντρί, Ταλμπί, Κεσχρίντα, Σκίρι, Λαϊντουνί, Μααλούλ, Σλιμάνε (83' Αμπντί), Ρομντάν (74' Σαλαλί), Καζρί (60' Τζεμπάλι)

Γαλλία: Μανταντά, Ντισασί, Κονατέ, Βαράν (63' Σαλιμπά), Καμαβινγκά, Γκεντουζί (79' Ντεμπελέ), Τσουαμενί, Φοφανά (73' Γκριεζμάν), Βερτού (63' Ραμπιό), Κομάν (63' Εμπαπέ), Μουανί