Οι μεγάλοι πρωταγωνιστές της φετινής σεζόν για τους φιναλίστ του κυπέλλου

Δευτέρα, 20/5/2019 - 08:31

Ο μεγάλος τελικός κυπέλλου πλησιάζει και οι δύο ομάδες δίνουν τα πάντα για να παρουσιαστούν όσο το δυνατόν καλύτερες και πιο έτοιμες μέσα στον αγωνιστικό χώρο του ΓΣΠ την Τετάρτη (22/05 19:00).

Η ποδοσφαιρική σεζόν ολοκληρώνεται με την μεγάλη αναμέτρηση και δεν θα μπορούσε να κλείσει καλύτερα αφού προσφέρεται η ευκαιρία στις δύο ομάδες για την κατάκτηση ενός τίτλου. Για την ΑΕΛ θα είναι ο πρώτος μετά το 2012 (πρωταθλήτρια) και ο πρώτος κυπέλλου μετά από το μακρινό 1989. Από την άλλη, ο ΑΠΟΕΛ έχει την ευκαιρία μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος να κάνει το νταμπλ... τέσσερα χρόνια μετά το 2015 όπου επικράτησε και πάλι της ΑΕΛ με 4-2 στη Λάρνακα.

Σαφώς και οι δύο ομάδες δεν θα μπορούσαν να φτάσουν τόσο μακριά στη φετινή διοργάνωση αν δεν είχαν κάποιους... πρωταγωνιστές μέσα στη σεζόν. Μούσα Αλ Τάμαρι και Νούνο Μοράις για τον ΑΠΟΕΛ ενώ στην αντίπερα «όχθη» ο Ρούμπεν Χουράδο μαζί με τον Νιλς Τεϊσέιρα. Ποδοσφαιριστές που με την απόδοση τους καθ' όλη τη διάρκεια της σεζόν έδιναν σιγουριά στους προπονητές τους.

Μούσα Αλ Τάμαρι: Η μεταγραφική αποκάλυψη του Πρόδρομου Πετρίδη την περασμένη αγωνιστική περίοδο. O Ιορδανός φρόντισε με το «καλημέρα» να κάνει τους φίλους της ομάδας να «πίνουν νερό» στο άκουσμα του ονόματος του. Ο Τάμαρι μετρά συνολικά 24 παρουσίες στο πρωτάθλημα με 1959 αγωνιστικά λεπτά με τη γαλαζοκίτρινη φανέλα, βρίσκοντας το δρόμο προς τα δίκτυα εννέα φορές. Στο θεσμό του κυπέλλου μετρά τρεις συμμετοχές (δύο ως αλλαγή) χωρίς να έχει σκοράρει ακόμα με 107 λεπτά στο ενεργητικό του. Ίσως να κρατάει το καλό για το τέλος ο «Ιορδανός Μέσι» στον θεσμό.

α

Νούνο Μοράις: Αρχηγός με Α κεφαλαίο ο 35χρονος Πορτογάλος ο οποίος έχει συνδέσει το όνομα του για τα καλά με τη σύγχρονη ιστορία του ΑΠΟΕΛ. Μάλιστα, ο Μοράις βιώνει τη πιο παραγωγική σεζόν στην καριέρα του καθώς έχει σκοράρει 13 φορές στο πρωτάθλημα αγωνιζόμενος 2207 λεπτά (28 συμμετοχές). Στο κύπελλο έχει αγωνιστεί σε 5 αναμετρήσεις κατά τη φετινή περίοδο συμπληρώνοντας 422 λεπτά συμμετοχής χωρίς όμως να σκοράρει.

α

Ρούμπεν Χουράδο: Δεινός εκτελεστής χωρίς καμία αμφιβολία. Επιθετική αποκάλυψη της Λεμεσιανής ομάδας κατά τη φετινή περίοδο. Ο Ισπανός από τις πρώτες αναμετρήσεις φρόντισε να αφήσει τη δική του σφραγίδα στην πετυχημένη σεζόν των «λεόντων». Ο Χουράδο αγωνίστηκε 31 φορές με τη φανέλα της ΑΕΛ στο στήθος σε παιχνίδια πρωταθλήματος, σκοράροντας 15 φορές σε 1911 αγωνιστική λεπτά. Στο θεσμό του κυπέλλου μετρά πέντε συμμετοχές με 306 λεπτά στα πόδια του σκοράροντας τέσσερις φορές.

α

Νιλς Τεϊσέιρα: Γερμανική εγγύηση στα μετόπισθεν για τον Ντούσαν Κέρκεζ. Ο 28χρόνος αμυντικός πραγματοποιεί μια πραγματικά γεμάτη σεζόν με τη φανέλα της ΑΕΛ. Έχει αγωνιστεί σε συνολικά 28 παιχνίδια πρωταθλήματος μετρώντας 3 γκολ στο ενεργητικό του σε 2348 αγωνιστικά λεπτά. Ενώ στο κύπελλο δεν έχει σκοράρει στις τέσσερις του εμφανίσεις στα 276 αγωνιστικά λεπτά. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι μιλάμε για αμυντικό άρα το σκοράρισμα δεν είναι το κύριο στοιχείο του. Αναμένεται πως θα δώσει επικές μάχες στα «φτερά» της άμυνας και η παρουσία του θα παίξει καταλυτικό ρόλο για την ΑΕΛ.