Ολοκλήρωσε με νίκη στη Φινλανδία η ΑΕΚ

Τετάρτη, 22/11/2023 - 20:48

Με εκτός έδρας νίκη ολοκλήρωσε την πορεία της στους ομίλους του FIBA Europe Cup η Πετρολίνα ΑΕΚ κερδίζοντας στην IKH Areena την φινλανδική Karhu Basket με 85-80, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της διοργάνωσης. Κορυφαίος για την ΑΕΚ ήταν ο Taveion Hollingsworth που είχε 25 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Αυτό ήταν το τρίτο ροζ φύλλο για την ομάδα της Λάρνακας, μετά από αυτά στις δύο πρώτες αγωνιστικές κόντρα στις Rostock Seawolves και Jonava CBet, οι οποίες τερμάτισαν στις πρώτες δυο θέσεις της βαθμολογίας του τρίτου ομίλου (σ.σ. πρώτη η Jonava CBet), με τους «κιτρινοπράσινους» να τερματίζουν στο τρίτο σκαλοπάτι.

Στον αγώνα, με δίποντο του Griffin και μία βολή και ένα δίποντο από τον Jones η Πετρολίνα ΑΕΚ πήρε προβάδισμα στο 1' (0-5), με την Karhu να μπαίνει μπροστά στο σκορ με 12-10 στο 7' με το καλάθι του Sanford. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με δύο τρίποντα από τον Palmi (18-10).

Άλλο ένα τρίποντο από τον Fortson στα πρώτα δευτερόλεπτα του δεύτερου δεκαλέπτου έφερε τη διαφορά στους εννέα (21-12), με τους «κιτρινοπράσινους» να αντιδρούν και στο 15' με το τρίποντο του Griffin μπήκαν μπροστά με δυο πόντους (27-29). Το τελευταίο καλάθι του πρώτου ημιχρόνου επιτεύχθηκε από τον Kanden, με την ομάδα της Φινλανδίας να προηγείται με 35-33.

Στο 25' η ΑΕΚ πήρε εκ νέου το προβάδισμα μετά το λέι απ του Σιμιτζή (42-44), ενώ ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά ήταν στους πέντε (48-53) μετά από καλάθι του Hollingsworth. Ο ίδιος με δυο βολές διαμόρφωσε το σκορ της τρίτης περιόδου (49-55).

Στο 37' η ΑΕΚ άνοιξε την ψαλίδα του σκορ στους 12 πόντους (68-80) μετά από δυο βολές του Μαντοβάνη, ενώ κράτησε το προβάδισμά της μέχρι να ακουστεί η κόρνα της λήξης που την βρήκε νικήτρια με τελικό σκορ 85-80.

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 35-33, 49-55, 80-85

Κarhu Basket (Janne Koskimies): Fortson 18 (2), Givens 10, Kanden 9 (3), Sanford 11 (1), Spencer 4, Hakamma, Hopkins 7, Ikkela, Innamaa 6 (2), Luukkonen 3 (1), Palmi 12 (4)

AEK (Xριστόφορος Λειβαδιώτης): Griffin 12 (1), Hollingsworth 25, Hunt 10 , Jones 9, Παντελή 10 (1), Λοϊζίδης, Μαντοβάνη 9 (2), Σιμιτζής 10 (1), Σιζόπουλος