«Τούμπαρε» τον Ολυμπιακό και μπήκε με το... δεξί η Ανόρθωση (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 27/8/2022 - 20:52

Ανατροπή και... ιδανική αρχή!

Η Ανόρθωση επικράτησε με 2-1 του Ολυμπιακού στο ΓΣΠ, μπαίνοντας με το... δεξί στην πρεμιέρα του πρωτάθληματος Cyta.

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ λίγο πριν το ημίχρονο, η «Κυρία» ανέβασε στροφές μετά την ανάπαυλα και πήρε τους πρώτους τρεις βαθμούς.

Το... πάλεψε ο «Τακτακαλάς» που είχε το προβάδισμα, όμως δεν μπόρεσε να το διαχειριστεί κατάλληλα στη συνέχεια και έτσι ξεκινάει με ήττα τη σεζόν.

Ο Ντεσιρέ στο 45ο λεπτό άνοιξε το σκορ και έπειτα ανέλαβε ο Νινγκά που με δύο δικά του γκολ (56', 73') έκανε την ανατροπή και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Την επόμενη (2η) αγωνιστική, ο Ολυμπιακός φιλοξενείται την ερχόμενη Παρασκευή (2/9, 19:00) από τον Άρη στο Τσίρειο και η Ανόρθωση υποδέχεται τη μεθεπόμενη Κυριακή (4/9, 20:00) τον ΑΠΟΕΛ στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Στο 12' η πρώτη τελική του ματς και από πλευράς Ανόρθωσης, με τον Πάτνσεον να δοκιμάζει το σουτ εκτός περιοχής, τη μπάλα να κοντράρει και να περνάει σε κόρνερ.

Εφτά λεπτά αργότερα, ο Εμπραλίτζε έπιασε ένα καλό διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή και ο Τσαρλς απέκρουσε δύσκολα.

0

Στο 30ο λεπτό απείλησε για πρώτη φορά ο Ολυμπιακός, με τον Πεχλιβάνη να δοκιμάζει το σουτ εκτός περιοχής και τη μπάλα να περνάιε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο 44' ο Σάλι έστρωσε στον Ντεσιρέ που έπιασε με τη μια του σουτ και ο Λόρια έδιωξε με τις γροθιές σε κόρνερ.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στο 45ο λεπτό, ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ. Ο Σάλι έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Λόρια απομάκρυνε, με την άμυνα να μην μπορεί να διώξει και τον Ντεσιρέ από κοντά με σουτ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

0

Στο 55' η πρώτη τελική του β' μέρους και από πλευράς Ανόρθωσης, με τον Εμπραλίτζε να εκτελεί το κόρνερ και τον Κορρέα με κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Ένα λεπτό μετά, η ομάδα της Αμμοχώστου κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα. Ο Πάντσεον έκανε το μακρινό γέμισμα, ο Τσαρλς έκανε λάθος έξοδο και ο Νινγκά πρόλαβε και «τσίμπησε» τη μπάλα που κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1.

0

Στο 59ο λεπτό, ο Κορέια έκανε τη σέντρα από αριστερά και η κεφαλιά του Νινγκά πέρασε έξω.

Στο 73' η Ανόρθωση κατάφερε να φέρει «τούμπα» το ματς. Ο Ουάρντα έφυγε μόνος πίσω από το κέντρο, μπήκε περιοχή και έδωσε στον Νινγκά κι αυτός με ιδανικό τελείωμα σκόραρε ξανά για το 1-2.

0

Δώδεκα λεπτά μετά, ο Χριστοδούλου επιχείρησε να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, με τον Λόρα να μαζεύει εύκολα.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 90+4', ο Καπαρτής δοκίμασε το σουτ από δεξιά και η μπάλα πέρασε έξω.

Ολυμπιακός (Γιάννης Πετράκης): Τσαρλς, Κυριάκου, Καρτασιάν (79′ Χριστοδούλου), Μπαρντί, Μουχτάρης, Ιωάννου, Νάνι, Σάλι, Ευτυχίδης (79′ Ντουράνσκι), Πεχλιβάνης (79′ Καπαρτής), Ντεσιρέ.

Ανόρθωσης (Ντάρκο Μίλανιτς): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Κορρέα, Μπαϊσίνιο, Κορέια, Αρτυματάς, Πάντσεον (88′ Σαμπό), Εμπραλίτζε (88′ Μ. Αντωνίου), Φερέιρα (67′ Γουαρίς), Ουάρντα, Νινγκά.

0

Γιάννης Πετράκης (Ολυμπιακός): «Θέλω να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος από την εικόνα και την προσπάθεια που έκαναν τα παιδιά. Δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα, πιστεύω ότι αδικεί την ομάδα μας. Για το παιχνίδι, νομίζω ότι δεν υπήρχαν πολλές ευκαιρίες, ελάχιστες, αλλά νομίζω ότι ήμασταν αυτοί που είχαμε περισσότερες προϋποθέσεις για ευκαιρία για γκολ. Το παιχνίδι το χάσαμε στα σημεία, αυτό είναι το ποδόσφαιρο, κρατάμε τα σπουδαία πράγματα που κάναμε. Υπάρχουν πολλά περιθώρια βελτίωσης, θα δούμε και τι δεν κάναμε καλά και πιστεύω θα κάνουμε μια αξιόμαχη ομάδα. Είναι κάποια παιδιά που πήραμε τελευταία στιγμή και θα ενταχθούν στην ομάδα. Για τα παιδιά που είναι με προβλήματα τραυματισμού αυτό δεν μπορώ να το καταθέσω τώρα, πρέπει να μιλήσω με τους ιατρούς να δούμε πού είμαστε. Νομίζω ευκαιρίες από πλευράς της Ανόρθωσης δεν θυμάμαι, ένα σουτ στο πρώτο ημίχρονο από λάθος μας. Το γκολ μπήκε σε μια κακή στιγμή, όπως και το δεύτερο. Θεωρώ ότι πραγματικά έκαναν πολύ μεγάλη προσπάθεια οι παίκτες. Όπως είπα το θεωρώ άδικο αλλά αυτό είναι το ποδόσφαιρο, γινόμαστε πιο δυνατοί και προχωράμε. Νομίζω ναι θα έχουμε μεταγραφή, θα δούμε».

0

Ντάρκο Μίλανιτς (Ανόρθωση): «Φυσικά είμαστε χαρούμενοι με το αποτέλεσμα, είναι πολύ σημαντικό να κερδίζουμε το πρώτο παιχνίδι σε ένα δύσκολο γήπεδο. Είμαι επίσης χαρούμενος για την αντίδραση των παιδιών στο δεύτερο ημίχρονο επειδή προσπαθήσαμε να διορθώσουμε κάποια πράγματα και πετύχαμε χάρη σε αυτά. Για το πρώτο ημίχρονο, είχαμε καλό έλεγχο αλλά μετά είχαμε δυσκολίες, μετά από λάθος στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου δεχθήκαμε το γκολ, προσπαθήσαμε να το διορθώσουμε στο δεύτερο, παίξαμε πίσω από τη γραμμή και σκοράραμε δύο φορές με αυτόν τον τρόπο.

Είπα ότι είμαι ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα, είναι σημαντικό. Ξέρω ότι μπορούμε να τα πάμε καλύτερα. Φυσικά είμαστε νέα ομάδα, χρειαζόμαστε αγωνιστικά λεπτά, να περάσουμε αυτές τις στιγμές που είναι πολύ σημαντικές. Φυσικά θα δουλέψουμε σκλήρα για να είμαστε σε θέση να χειριστούμε όλες τις στιγμές του αγώνα καλά. Αυτή τη στιγμή δεν είναι δυνατό να γίνει αλλά είμαστε χαρούμενοι με τους τρεις βαθμούς».

Τι άλλαξε στο ημίχρονο: «Προσπαθήσαμε να διορθώσουμε κάποια πράγματα, να μην παίζουμε παράλληλα. Να διορθώσουμε τη θέση του Νινγκά, να τον κάνουμε πιο επικίνδυνο, αυτό έφερε και τα γκολ».

Για τον Γουαρίς που έπαιξε πίσω από τον Νινγκά: «Τα χαρακτηριστικά του είναι ότι παίζει σαν δεύτερος επιθετικός. Δεν είναι το δεκάρι που ξέρουμε, αλλά δεύτερος επιθετικός, χρειάζεται κάποιον δίπλα του. Αυτή είναι η θέση του».

Για Ράντονιτς και Φερέιρα: «Ο Ράντονιτς δεν έκανε προπόνηση με την ομάδα αλλά είναι καλά και θα ενσωματωθεί τη Δευτέρα. Ο Φερέιρα είχε πρόβλημα, δεν ξέρω αυτή τη στιγμή τι ακριβώς έχει. Έλειπε ο Χαρογιάν λόγω τραυματισμού, θα δούμε πώς θα είναι τις επόμενες μέρες».

0

Τζέισον Πάντσεον (Ανόρθωση): «Ήταν παιχνίδι με δύο ημίχρονα. Ξεκινήσαμε λίγο αργοί, στο δεύτερο ημίχρονο πιέσαμε περισσότερο και πήραμε τη νίκη».

Τι άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο: «Παίξαμε πιο γρήγορα, ήμασταν πιο ενεργητικοί, οι αντίπαλοι εμειναν πίσω δεν μας πίεσαν ιδιαίτερα».

Για το αν η νίκη όπως ήρθε δείχνει χαρακτήρα: «Ναι, σίγουρα δείχνει τεράστιο χαρακτήρα. Δείξαμε τι είναι ικανή να κάνει η ομάδα».

Για το ντεμπούτο του και πώς νιώθει: «Θα είμαι ειλικρινής, είναι η πρώτη φορά που νιώθω τόσο καλά μετά που έφυγα από την Αγγλία».

«Είμαστε ακόμη στο ξεκίνημα, θα συνεχίσουμε να παλεύουμε. Θέλουμε να είμαστε στην κορυφή της βαθμολογίας στο τέλος της σεζόν, αυτό θα πάρει χρόνο».