Νίκησε δύσκολα τον Ολυμπιακό και... επέστρεψε στην εξάδα η Ομόνοια (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 20/2/2023 - 20:53

«Απέδρασε» από το Μακάρειο!

Η Ομόνοια αν και αγχώθηκε κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες, επικρατώντας του Ολυμπιακού με 1-0, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta και ανέβηκε ξανά στην πρώτη εξάδα.

Σε ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο οι «πράσινοι» κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, με τον Λοΐζου στο 34ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι είχαν και αυτοί κάποιες καλές στιγμές, χωρίς να τις μεταφράζουν σε γκολ.

Ο «Τακτακαλάς» ανέβασε... στροφές στην ανάπαυλα και έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων, σημείωσε σημαντικές ευκαιρίες, όμως «πλήρωσε» την δυστοκία του και γνώρισε νέα ήττα.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, ο Ολυμπιακός παρέμεινε στην προτελευταία θέση με 14 βαθμούς και την επόμενη (24η) αγωνιστική φιλοξενείται στο «Αμμόχωστος» από τη Νέα Σαλαμίνα (26/02, 19:00).

Από την άλλη, το «τριφύλλι» αναρριχήθηκε στην πέμπτη θέση με 38 βαθμούς και υποδέχεται το Σάββατο (25/02) στο ΓΣΠ τον ΑΠΟΕΛ.

Το παιχνίδι

Πρώτη τελική για την Ομόνοια στο 19ο λεπτό, με τον Λοΐζου να κάνει ένα συρτό αδύναμο σουτ, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Μεγάλη προϋπόθεση για τους «πράσινους» στο 31ο λεπτό, με τον Ανσαριφάρντ να κάνει το γύρισμα στην περιοχή από τα αριστερά και Μπεσεντίν να μην προλαβαίνει να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Ένα λεπτό αργότερα ο Ολυμπιακός απάντησε, με τον Καλίλι να δοκιμάζει το σουτ και τον Φαμπιάνο να αποκρούει σε κόρνερ.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 34ο λεπτό, με τον Μπεσεντίν να κάνει το γύρισμα μέσα στην μικρή περιοχή και τον Λοΐζου να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με ωραίο σουτ.

1

Τεράστια ευκαιρία για τον «Τακτακαλά» στο 44ο λεπτό, με τον Καλίλι να εκτελεί απευθείας φάουλ, τον Φαμπιάνο να αποκρούει και την μπάλα στην συνέχεια να χτυπάει στο δοκάρι.

Nέα φάση για τους γηπεδούχους στο 58ο λεπτό, με τον Κορομά από το ύψος του πέναλτι να σουτάρει και να στέλνει την μπάλα άουτ.

Η Ομόνοια απάντησε στο 63ο λεπτό, με τον Παππουλή να κάνει καταπληκτικό σουτ, υποχρεώνοντας τον Μόλ σε δύσκολη επέμβαση.

Απειλεί ξανά στο 72ο λεπτό ο Ολυμπιακός, με τον Γιακουμάκη να επιχειρεί το σουτ στην κίνηση και τον Φαμπιάνο να μαζεύει.

Μεγάλη ευκαιρία για το «τριφύλλι» στο 77ο λεπτό, με τον Ζαχαρίου να κάνει το πλασέ, μέσα από την μικρή περιοχή και το πορτιέρο των γηπεδούχων να αποκρούει.

Ένα λεπτό αργότερα ο «Τακτακαλάς» απάντησε, με τον Κα να ελευθερώνεται και να σουτάρει, με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ.

1

Ολυμπιακός (Μάκης Σεργίδης): Μολ, Μπάρντι, Μουκτάρης, Κα, Έσελινγκ, Ιωάννου, Γκόρουπετς, Καλίλι, Χαραλάμπους (46′ Γιακουμάκης), Άλτσεους (65′ Χέντρικς), Κορομά (65΄Ψύχας)

Ομόνοια (Μιγκέλ Μπεντόγια*): Φαμπιάνο, Μάθιους (59′ Ψάλτης), Γιούστε, Λοΐζου (73′ Ζαχαρίου), Κίτσος (73′ Λέζιακς), Ανσαριφάρντ (73′ Χαραλάμπους), Μπασιρού, Λανγκ, Σράντι (59′ Παπουλής), Κούσουλος, Μπεσεντίν

*Ο Σωφρόνης Αυγουστή είναι τιμωρημένος και τη θέση του στον πάγκο πήρε ο βοηθός του.

1

Ο απόηχος από το «Μακάρειο»

Μάκης Σεργίδης (Ολυμπιακός): «Ίσως αν ξαναδώ τον αγώνα να έχω πιο καλή άποψη. Η ομάδα μου σίγουρα δικαιούταν να πάρει κάτι πολύ περισσότερο από αυτό που πήρε. Μπήκαμε με πολύ καλή διάθεση στον αγωνα. Με πλάνο να παίξουμε καλό ποδόσφαιρο. Σε πολύ λίγες επισκέψεις της Ομόνοια δεχτήκαμε ένα εύκολο γκολ.

Πολλοί πίστευαν ότι στο ημίχρονο όλα θα είχα τελειώσει. Στο δεύτερο μέρος προσπαθήσαμε να απειλήσουμε με κάθε τρόπο Είμαι υπόχρεος να δω το ποτήρι μισογεμάτο. Τα παιδιά δίνουν πολλά. Η εμφάνιση η σημερινή αφήνει υποσχέσεις. Σαφώς προτιμούμε βαθμούς και όχι υποσχέσεις».

Μιγκέλ Μπεντόγια (Ομόνοια): «Το πιο σημαντικό ήταν οι τρεις βαθμοί. Δεν ήμασταν καλοί ωστόσο πήραμε αυτοπεποίθηση με την νίκη. Την περασμένη βδομάδα παίξαμε καλά και δεν πήραμε τους τρεις βαθμούς, σήμερα δεν παίξαμε καλά και πήραμε τους τρεις βαθμούς. Κάναμε κάποια λάθη τα οποία πρέπει να διορθώσουμε. Ευχαριστώ τον κόσμο που παρά το κρύο βρέθηκε εδώ».

Τι σημαίνει αυτή η νίκη της Ομόνοιας ενόψει ΑΠΟΕΛ:  «Το πιο σημαντικό είναι η αυτοπεποίθηση. Με την νίκη αυτή βρεθήκαμε στην 5η θέση. Πρέπει να διορθώσουμε τα λάθη που κάναμε σήμερα. Είμαστε στο σωστό δρόμο. Πρέπει να διορθώσουμε και την ένταση της ομάδας και θα πάμε καλύτερα».

Εάν έχουν κατασταλάξει στην αρχική ενδεκάδα καθώς είδαμε μόλις μία αλλαγή στο αρχικό σχήμα σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι: «Το πιο σημαντικό σήμερα ήταν η νίκη, ανεξαιρέτως ποιος βρισκόταν εκεί. Είτε βρισκόμουν εγώ είτε ο προπονητής, το πιο σημαντικό ήταν να έρθει η νίκη. Γι' αυτό προετοιμαζόμαστε ολόκληρη την εβδομάδα».