«Φρέναρε» τον Άρη με... ζόρικη νίκη η Ομόνοια (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 21/11/2021 - 18:58

Νίκη με... ζόρια!

Η Ομόνοια επικράτησε με 3-0 του Άρη στο ΓΣΠ, για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, παίρνοντας το δεύτερο σερί της τρίποντο για πρώτη φορά στη σεζόν.

Πολύ πιο δύσκολα απ' ότι φαίνεται στο σκορ, μιας και η ομάδα της Λευκωσίας δυσκολεύτηκε και πιέστηκε αρκετά από τον αντίπαλο, όμως στο τέλος κατάφερε να πάρει το ζητούμενο και να «φρενάρει» την ξέφρενη πορεία του.

Η «ελαφρά ταξιαρχία» δημιούργησε και έχασε πάρα πολλές ευκαιρίες, ωστόσο δεν μπόρεσε να βρει στόχο και έτσι έφυγε με άδεια χέρια από τη Λευκωσία.

Ο Τσέποβιτς από το σημείο του πέναλτι άνοιξε το σκορ στο 27ο λεπτό, με τον Λανγκ στο 45+2' διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του και τον Ντούρις με νέο πέναλτι στο 90+7' να πετυχαίνει το 3-0, ενώ ο Ουζόχο έβαλε το δικό του «λιθαράκι» με τις πολλές επεμβάσεις του.

Με αυτή τη νίκη η Ομόνοια ανέβηκε, προσωρινά, στην 6η θέση με 13 βαθμούς και την ερχόμενη Πέμπτη (25/11, 19:45) φιλοξενείται από την Καραμπάχ στο Αζερμπαϊτζάν για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Conference League.

Από την άλλη, ο Άρης παρέμεινε στην 3η θέση και τους 19 βαθμούς, ενώ την επόμενη (11η) αγωνιστική υποδέχεται το Σάββατο (27/11, 17:00) την Πάφο στο Τσίρειο.

Στο 4' η πρώτη τελική του ματς, με τον Γιανγκό να κάνει το γύρισμα στην περιοχή για τον Στεπίνσκι, αυτός έκανε με τη μια το σουτ και η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Δύο λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης δοκίμασε να απειλήσει ξανά, αυτή τη φορά το σουτ του πέρασε ψηλά άουτ.

Στο 18ο λεπτό, ο Γκόμεθ επιχείρησε να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, με τον Βανά να αποκρούει δύσκολα.

Οκτώ λεπτά μετά, η Ομόνοια κέρδισε πέναλτι. Ο Γκόμεθ έκλεψε μέσα στην περιοχή, ο Φράγκου τον ανέτρεψε και ο Νικολάου έδειξε την άσπρη βούλα.

Στην εκτέλεση ήταν ο Τσέποβιτς, που ευστόχησε με πλασέ στη δεξιά γωνία και έκανε το 1-0 στο 28ο λεπτό.

0

Στο 33' ο Καζού εκτέλεσε το κόρνερ, ο Στεπίνσκι έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Εννιά λεπτά αργότερα, ο Στεπίνσκι έκανε το διαγώνιο σουτ, με τον Κβάσουκ στην περιοχή να μην μπορεί να κάνει την προβολή.

Στην ίδια φάση, ο Σιμιόν δοκίμασε ένα καλό σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στο 45+2', η Ομόνοια πέτυχε και δεύτερο γκολ. Ο Λέτσιακς εκτέλεσε το φάουλ, ο Βανά απέκρουσε και Λανγκ με δεύτερη προσπάθεια έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

0

Στο 58' η πρώτη φάση του αγώνα, με τον Άρη να σκοράρει με τον Στεπίνσκι και το γκολ να ακυρώνεται με τη χρήση του VAR, καθώς ήταν σε θέση οφσάιντ.

Πέντε λεπτά μετά, ο Στεπίνσκι δοκίμασε ένα δυνατό μακρινό σουτ, με τον Ουζόχο να αποκρούει σταθερά.

Στο 69ο λεπτό, ο Στεπίνσκι δοκίμασε εκ νέου ένα πολύ καλό σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να σταματάει στο δοκάρι.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Γιανγκό έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Σικόρσκι έπιασε την κεφαλιά και ο Ουζόχο έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Στο 75' ο Στεπίνσκι απείλησε με ακόμη ένα σουτ εκτός περιοχής και η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Οκτώ λεπτά μετά, ο Κίκο από δεξιά έκανε σέντρα-σουτ και η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 90+7', η Ομόνοια πέτυχε και τρίτο γκολ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ντούρις.

0

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Ουζόχο, Σέχου, Γιούστε (22′ Λανγκ), Χούμποτσαν, Λέτσιακς, Γκόμεθ, Ντίσκερουντ, Λοΐζου (80′ Ντούρις), Τζιωνή (66′ Ζαχαρίου), Παπουλής (80′ Κίκο), Τσέποβιτς (46′ Κακουλλής).

Άρης (Λιάσος Λουκά): Βανά, Γιαγκό, Σίλντεφελντ, Ρονκάλια (61′ Μπράουν), Καζού (46′ Ντελμίρο), Σιμιόν (61′ Ραντούντ), Σπόλιαριτς (70′ Σικόρσκι), Φράγκος, Κβάσουκ (46′ Μονέ-Πακέ), Μπαμπίκα, Στεπίνσκι.

*Μετά την ανακοίνωση της ενδεκάδας, η Ομόνοια ενημέρωσε για πρόβλημα τραυματισμού που προέκυψε με τον Μπασιρού, καθώς και νεότερα για τους Φαμπιάνο και Κούσουλο:

«Ο Φουάντ Μπασιρού έχει υποστεί θλάση οπίσθιων μηριαίων κατά τη διάρκεια των αγωνιστικών του υποχρεώσεων με την εθνική Κομόρων. Εκτιμάται ότι θα παραμείνει εκτός αγωνιστικής δράσης για περίπου 10 μέρες. Φαμπιάνο και Κούσουλος επέστρεψαν στην Κύπρο και συνεχίζουν το πρόγραμμα αποκατάστασης και ενδυνάμωσης».

Χένινγκ Μπεργκ (Ομόνοια): «Είμαστε χαρούμενοι για τη νίκη, ο Άρης είναι καλή ομάδα, είχε καλά αποτελέσματα. Είναι καλό που επιστρέψαμε με νίκη, κάναμε μια καλή εμφάνιση. Δείξαμε ποιότητα για να σκοράρουμε και για να κερδίσουμε τα πέναλτι. Ήταν μια δύσκολη νίκη, αλλά σημαντική. Έδειξαν χαρακτήρα αλλά και νοοτροπία οι ποδοσφαιριστές μου. Κτίσαμε πάνω στη νίκη με τον Εθνικό και την εμφάνιση με τη Βασιλεία».

Για ότι η Ομόνοια δεν δέχθηκε γκoλ: «Η συνεχόμενη νίκη και το συνεχόμενο μηδέν παθητικό είναι κάτι που κάναμε στο παρελθόν και που θέλουμε να κάνουμε γενικά. Εφόσον θέλουμε να είμαστε ανταγωνιστικοί και να είμαστε στα ψηλά πρέπει να παίρνουμε το αποτέλεσμα και να έχουμε απόδοση σε καλό επίπεδο. Είναι μια περίοδος που δεν είχαμε τραυματισμούς και οι παίκτες άρχισαν να καταλάβουν τον τρόπο που θέλουμε να αγωνιζόμαστε. Υπάρχει ανταγωνισμός στην ομάδα αλλά πρέπει να βεβαιωνόμαστε ότι αυτός ο ανταγωνισμός βγαίνει στο γήπεδο και να παίρνουμε τα αποτελέσματα. Είμαι χαρούμενος με τη νοοτροπία των ποδοσφαιριστών μου που ήταν σε τοπ επίπεδο».

Για το ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ: «Βλέπουμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά. Τώρα είναι αυτό απέναντι στην Καραμπαχ, θα προσπαθήσουμε να εμφανίσουμε το καλύτερο μας αγωνιστικό πρόσωπο. Θα υπάρξουν αλλαγές στην ενδεκάδα και μετά θα δούμε το παιχνίδι με τον ΑΠΟΕΛ. Βλέπουμε το κάθε παιχνίδι ξεχωριστά και το μυαλό μας είναι στην Καραμπάχ».

Λιάσος Λουκά (Άρης): «Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο της ομάδας μας, που παρά τις καιρικές συνθήκες ήρθε και μας στήριξε. Από εκεί και πέρα ξέρουμε ότι το ποδόσφαιρο κρίνεται στις λεπτομέρειες, ένα γκολ από στατική φάση, ένα γκολ που οριακά δεν μέτρησε ως οφσάιντ. Η Ομόνοια σκόραρε από πέναλτι, είμασταν άτυχοι που δεχθήκαμε το δεύτερο γκολ στην εκπνοή του ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονου αξίζουν συγχαρητήριά στους ποδοσφαιριστές μου. Είχαμε δοκάρια, γκολ που δεν μέτρησε ως οφσάιντ, έπιασε κάποια σουτ ο αντίπαλος τερματοφύλακας, αυτό είναι το ποδόσφαιρο. Βλέπουμε το επόμενο παιχνίδι και κρατάμε τα θετικά που ήταν πάρα πολλά. Συγχαρητήρια στην Ομόνοια και καλή συνέχεια στην Ευρώπη και στην Κύπρο. Κρατάμε ότι ο Άρης μεγάλωσε, το παιχνίδι δεν ήταν για τέτοιο σκορ. Κοιτάμε ήδη την επόμενη αγωνιστική, έχουμε την ποιότητα και τους ποδοσφαιριστές για να ανταπεξέλθουμε».

Άνταμ Λανγκ (Ομόνοια): «Στο ποδόσφαιρο πρέπει πάντα να βλέπεις το επόμενο παιχνίδι. Θέλουμε πρώτα να κάνουμε ένα καλό παιχνίδι με την Καραμπάχ και όταν έρθει η ώρα θα δούμε το παιχνίδι με τον ΑΠΟΕΛ, το οποίο είναι πάντα γεμάτο συναισθήματα και ενθουσιασμό και όλοι γνωρίζουν πόσο σημαντικό είναι».

Για το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Ομόνοιας: «Σκόραρα μετά από τρία χρόνια, το ένιωθα ότι θα σκόραρα, σίγουρα θα το χαρακτήριζα σημαντικό γιατί σκόραρα στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου και είναι πολύ διαφορετικό να πηγαίνεις στα αποδυτήρια με 2-0 παρά με 1-0 στα αποδυτήρια».

Για το ότι η Ομόνοια δεν δέχθηκε γκολ: «Σίγουρα είναι σημαντικό, αλλά δεν είναι ατομική προσπάθεια, μας βοήθησαν όλοι και οι ακραίοι μας επιθετικοί. Ο Άρης είναι μια πολύ ποιοτική ομάδα και μας ζόρισε κάπως».

Ανδρέας Δημητρίου (Ομόνοια): «Ο Άρης είναι μια καλή ομάδα το έχει δείξει στις προηγούμενες αγωνιστικές έχει ποιότητα, ήταν ένα σημαντικό παιχνίδι είχαμε μείνει αρκετά πίσω στη βαθμολογία έπρεπε να κερδίσουμε για να καλύψουμε το χαμένο έδαφος, δεν είναι ευχάριστο να παίζεις και να ξέρεις ότι είσαι πίσω. Κάναμε μια μεστή εμφάνιση πήραμε μια πολύ σημαντική νίκη βοηθά την ομάδα και βαθμολογικά και ψυχολογικά ενόψει της συνέχειας έχουμε πολύ δρόμο για να καλύψουμε το χαμένο έδαφος είναι πολύ ωραίο συναίσθημα να κερδίζεις. Ευχαριστούμε τον κόσμο μας που ήρθε μέσα στο κρύο. Έχουμε τον αγώνα της Ευρώπης θα επικεντρωθούμε εκεί και μετά στο πρωτάθλημα».

Για τον κόσμο: «Ο κόσμος είναι δίπλα στη ομάδα διαχρονικά, και τη φετινή σεζόν με τόσες δυσκολίες με την πανδημία κτλ η προσέλευση είναι πολύ ψηλή, σήμερα είχαμε περίπου 5000. Το ξεκίνημα μας δεν ήταν το καλύτερο και το ξέρουμε πως πικράναμε τον κόσμο, σημασία έχει να φτάσουμε στο σημείο που θέλουμε να καλύψουμε το χαμένο έδαφος».

Για τον αγώνα με την Καραμπάχ: «Είναι πολύ καλή ομάδα η Καραμπάχ, έχουμε δείξει πως είμαστε ανταγωνιστικοί πρέπει να δείξουμε καλό πρόσωπο. Η συγκομιδή μας στην βαθμολογία μας φέρνει αντιμέτωπους με δύσκολες ομάδες από την αρχή».

Για τον αγώνα με τον ΑΠΟΕΛ: «Η σκέψη μας είναι στον αγώνα με τη Καραμπάχ».