«Όργια» Ντόντσιτς στη νίκη των Μάβερικς επί των Γουόριορς

Τετάρτη, 30/11/2022 - 08:06

Την πρώτη τους συνάντηση μετά τους περσινούς τελικούς στη δυτική περιφέρεια του NBA είχαν οι Μάβερικς με τους Γουόριορς, οι οποίοι στο τέλος της σεζόν είχαν πανηγυρίσει την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Το Ντάλας υποδέχθηκε το Γκόλντεν Στέιτ, σε ένα ματς που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και ο Λούκα Ντόντσιτς κατάφερε να ξεχωρίσει με άλλη μία εντυπωσιακή εμφάνιση, στη νίκη (116-113) των Μάβερικς επί των Γουόριορς.

Συγκεκριμένα, ο Σλοβένος σταρ των «Μαβς» πρόσθεσε άλλο ένα triple double στην καριέρα του, καθώς είχε 41 πόντους (10/18 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 9/15 βολές), 12 ριμπάουντ και 12 ασίστ σε 39 λεπτά συμμετοχής απέναντι στην παρέα του Στεφ Κάρι.

Από τη μεριά του, ο σταρ των πρωταθλητών είχε 32 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Το ματς ήταν… θρίλερ, αφού δύο λεπτά πριν από τη λήξη του οι Γουόριορς ήταν μπροστά στο σκορ με 110-108.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το προβάδισμα, αφού οι Μάβερικς πέτυχαν πέντε σερί πόντους με τους Τιμ Χάρνταγουεϊ Τζούνιορ και Τζος Γκριν, κάνοντας το 113-110 και ο Ντόντσιτς «απάντησε» σε ένα καλάθι του Κάρι και έβαλε «φρένο» στους Γουόριορς.