Έκαμψε την αντίσταση του Οθέλλου και πήρε τρίτη συνεχόμενη νίκη ο ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 7/10/2023 - 21:03

Συνεχίζει ακάθεκτος!

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 1-0 του Οθέλλου, στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta και πανηγύρισε την τρίτη συνεχόμενη νίκη του.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν καθ' όλη την διάρκεια την πρωτοβουλία των κινήσεων και σημείωσαν πολύ σημαντικές ευκαιρίες ψάχνοντας το γκολ. Εντέλει το βρήκαν στο 52ο λεπτό, με τον Εντογκαλά.

Από την άλλη, η ομάδα από την Αθηαίνου προσπάθησε να αμυνθεί και να χτυπήσει στην κόντρα, όμως «λύγισε» στην πίεση του αντιπάλου και γνώρισε άλλη μία ήττα.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, το σύνολο του Σα Πίντο ανέβηκε στους 14 βαθμούς τοποθετούμενος στην πρώτη θέση μαζί με Ανόρθωση και Πάφο, ενώ οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στην 12η θέση και τους τρεις βαθμούς.

Στην επόμενη (8η) αγωνιστική, μετά την διακοπή λόγω των εθνικών ομάδων, ο Οθέλλος φιλοξενείται την Κυριακή (22/10, 17:00), στο «Άλφαμεγα Stadium» από την ΑΕΛ και ο ΑΠΟΕΛ υποδέχεται την ίδια μέρα (22/10, 19:00), στο ΓΣΠ τη Νέα Σαλαμίνα.

Πρώτη καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ στο 6ο λεπτό, με τον Μαρκίνιος να κάνει το παράλληλο γύρισμα από τα αριστερά με αποδέκτη τον Βιγιαφάνες, που έκανε το σουτ, στέλνοντας την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Νέα ευκαιρία για τους «γαλαζοκίτρινους» τέσσερα λεπτά αργότερα, με τον Εντογκαλά να κάνει το γυριστό σουτ από το ύψος της περιοχής και τον Ταουντούλ να μαζεύει σταθερά.

Μεγάλη φάση για τους φιλοξενούμενους στο 19ο λεπτό, με τον Μαρκίνιος να κάνει το διαγώνιο σουτ από τα αριστερά και την μπάλα να περνάει ελάχιστα έξω.

H ομάδα της Λευκωσίας απείλησε εκ νέου στο 34ο λεπτό, με τον Εφραίμ να κάνει το πλασέ από τα αριστερά και τον Ταουντουλ να λέει και πάλι «όχι».

Ο ΑΠΟΕΛ άνοιξε το σκορ στο 54ο λεπτό, με τον Σαρφό να παίρνει την κεφαλιά, μετά από σέντρα του Εφραίμ, υποχρεώνοντας τον πορτιέρο των γηπεδούχων σε απόκρουση. Στην επαναφορά, ο Κρέσπο έκανε το παράλληλο γύρισμα, με  αποδέκτη τον Εντογκαλά, που έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

Τεράστια ευκαιρία για τους ποδοσφαιριστές του Σα Πίντο έξι λεπτά αργότερα, με τον Μαρκίνιος να πλασάρει υπέροχα έξω από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Ταουντούλ.

Ο Οθέλλος απάντησε στο 72ο λεπτό, με τον Σαγκάρε να κάνει το παράλληλο γύρισμα, τον Πασχάλη να σουτάρει και τον Ντάλσιο να βάζει σωτήρια το πόδι του, απομακρύνοντας.

Έξι λεπτά αργότερα, η ομάδα από την Αθηαίνου απείλησε ξανά, με τον Γκαρσία να επιχειρεί το συρτό σουτ εκτός περιοχής και ο Μπέλετς έπεσε στην δεξιά γωνία και απέκρουσε.

Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους στο 83ο λεπτό, με τον Σαγκάρε να παίρνει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα λίγο πιο πάνω από οριζόντιο δοκάρι.

Οθέλλος (Αλέξης Γαρπόζης): Ταουντούλ , Σταμούλης(Ποπέσκου 80′), Γιάσνσεν, Ράμος(Ουεσλάτι 59′), Χριστοδούλου(Ναρντίνι 21′), Μπραμπίγια(Ανάνγκ 80′), Λιμπόμπε(Γκ. Πέρεζ 46′), Σανγκαρέ, Χατζηπασχάλης, Μαμαντού, Άντσον.

ΑΠΟΕΛ (Ρικάρντο Σα Πίντο): Μπέλετς, Ντβάλι(Κοσταντίνοφ 46′), Πέτροβιτς, Κρέσπο, Τσεπάκ(Εφραίμ 30′), Σούσιτς, Ντάλσιο, Σαρφό(Σατσιάς 69′), Βιγιαφάνες(Πολυκάρπου 77′), Μαρκίνιος, Nτογκαλά(Καττιρτζής 77′).

Αλέξης Γαρπόζης (Οθέλλος): «Είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια ομάδα που ήταν σε καλό φεγγάρι. Προερχόταν από ένα μεγάλο σκορ στην έδρα της και ξέραμε τις δυσκολίες. Αν εξαιρέσουμε το πρώτο 20λεπτο όπου ο αντίπαλος είχε την κατοχή και τις ευκαιρίες από στημένες φάσεις θεωρώ ότι η ομάδα ισορρόπησε το παιχνίδι. Όταν δημιουργείς 4-5 μεγάλες ευκαιρίες απέναντι σε μια ομάδα  όπως το ΑΠΟΕΛ και δεν σκοράρεις είναι φυσικό επακόλουθο να σε τιμωρήσει. Αναγκάσαμε το ΑΠΟΕΛ να κάνει και καθυστερήσεις προς το τέλος ξέροντας και εκείνοι ότι ο Οθέλλος είναι μια δυσκολοκάβλητη ομάδα. Αυτό είναι ένα από τα επιτεύγματα που έχει καταφέρει ο Οθέλλος. Δουλέψαμε στις στημένες φάσεις όπου στις πρώτες αγωνιστικές είχαμε προβλήματα. Τα διορθώσαμε σε μεγάλο βαθμός όμως σιγά – σιγά εντοπίζουμε επιθετικό πρόβλημα. Θα ασχοληθούμε περισσότερο και με αυτό το κομμάτι. Στους παίχτες μπορεί να υπάρχει και ο φόβος. Στο ποδόσφαιρο όταν φοβάσαι δεν μπορείς να πετύχεις κάτι. Το ποδόσφαιρο ξεκινά εκεί που τελειώνει ο φόβος. Αυτό πρέπει να μεταδώσουμε στα παιδιά. Εμείς θα συνεχίσουμε αυτό που ξεκινήσαμε, δηλαδή, το καλό ποδόσφαιρο και τις καλές εμφανίσεις. Θέλουμε και τα αποτελέσματα που θεωρώ ότι δικαιούμαστε. Το μόνο σίγουρο είναι ότι η θέση μας δεν αντικατοπτρίζει τις εμφανίσεις μας».

Zοσέ Ντομίνγκες (ΑΠΟΕΛ): «Είμαι πολύ χαρούμενος φυσικά. Φτιάξαμε πολλές ευκαιρίες, είχαμε δοκάρι, η ομάδα μεγαλώνει κάθε μέρα στην επιθετική διαδικασία. Δυστυχώς δεν σκοράραμε στο πρώτο μέρος παρότι είχαμε πολλές ευκαιρίες. Στο δεύτερο έγινε πιο δύσκολο, οι παίχτες έδωσαν τα πάντα. Έχουμε πολλές ατυχίες με τραυματισμούς. Είναι πολύ δύσκολο για την ομάδα, χάσαμε τον Κβιλιτάια που θα επέστρεφε σήμερα, δεν είχαμε Γουίλσον, Τομανέ. Μαρκίνιος-Εντονγκαλά δεν έκαναν προετοιμασία, Βιγιαφάνες... Είμαστε περήφανοι, η ομάδα μεγαλώνει κάθε μέρα, είχαμε πολύ καλή εμφάνιση.

Δεν είχαμε τον προπονητή Σα Πίντο μετά από αυτήν την τιμωρία... έπαιξα έξι χρόνια Premier League, τέσσερα Bundesliga, πολλά παιχνίδια με ένταση, συμβαίνουν αυτά, σπρωξίματα, διαφωνίες. Είναι απίστευτη η τιμωρία, δεν το είδα ξανά τόσα χρόνια στο ποδόσφαιρο».