«Χτύπησε» δις στις καθυστερήσεις το Ιράν και κέρδισε την Ουαλία

Παρασκευή, 25/11/2022 - 14:03

Με δύο γκολ στις καθυστερήσεις, το Ιράν πέτυχε μεγάλη νίκη σε βάρος της Ουαλίας με 2-0 το μεσημέρι της Παρασκευής (25/11), για τη δεύτερη αγωνιστική του Β' ομίλου, στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ. Αποτέλεσμα που δίνει σημαντικές πιθανότητες στην ομάδα του Καρίμ Ανσαριφάρντ (πέρασε ως αλλαγή στο παιχνίδι) για πρόκριση στην επόμενη φάση. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι οι Ουαλοί.

Το παιχνίδι διεξήχθη στο Ahmed bin Ali Stadium (12:00).

Ανώτερη η ομάδα του Κάρλος Κεϊρόζ, έχασε σπουδαίες ευκαιρίες και δικαιώθηκε εις διπλούν στις καθυστερήσεις με τα γκολ των Τσέσμι στο 98’ και Ρεζαϊειάν στο 101’.

Σε δύσκολη θέση η παρέα του Γκάρεθ Μπέιλ (έγινε ρέκορντμαν με 110 συμμετοχές), που έμεινε με δέκα στο 86' από την αποβολή του γκολκίπερ Χένεσι. Ψάχνει πλέον... θαύμα την Τρίτη απέναντι στο φαβορί Αγγλία (21:00).

Φορτισμένη η ατμόσφαιρα στις εξέδρες με τους Ιρανούς να ξεσπούν σε κλάματα αλλά και να διαμαρτύρονται κατά τη διάρκεια του Εθνικού του Ύμνου.

Ο αγώνας

Στο 3ο λεπτό ο Ουίλιαμς έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνά μερικά μέτρα άουτ και στο 12’ ο Ρόμπερτς σέντραρε από δεξιά, ο Μουρ έβαλε την προβολή μέσα από τη μικρή περιοχή αλλά ο Χοσεϊνί έσωσε εντυπωσιακά.

Στο 16’ ο Γκολιζαντέχ έκλεψε έξω από την περιοχή, άλλαξε με τον Αζμούν και σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ και στο 23’ ο Ρεζαεϊάν εκτέλεσε το φάουλ από τον άξονα,, ο Αζμούν πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε για λίγο.

Στο 42’ ο Γουίλσον έκανε το σουτ από αριστερά στην περιοχή αλλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ και στο 45+2’ ο Εζατολάχι σέντραρε από δεξιά με τον Αζμούν να μη βρίσκει την μπάλα για εκατοστά με προβολή. Στο 45+4’ ο Χατζισαφί εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά, ο Αζμούν κατέβασε για τον Ταρεμί που κόπηκε την τελευταία στιγμή.

Το Ιράν μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 51’ μέσα σε μερικά δευτερόλεπτα έχασε απίθανη τριπλή ευκαιρία. Αρχικά ο Χατζισαφί έβγαλε μαγική κάθετη στον Αζμούν που πάτησε περιοχή από δεξιά και πλάσαρε στο δοκάρι. Η φάση συνεχίστηκε και ο Γκολιζαντέχ έπιασε φοβερό σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να σταματά ξανά στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Αζμούν πήρε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα πάνω στον Χένεσι.

Στο 56’ ο Χατζισαφί έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα σταμάτησε στα σώματα ενώ στο 73’ ο Εζατολάχι έκανε το συρτό σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Χένεσι έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ.

Στο 84’ ο Ντέιβις έπιασε φοβερό σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Χοσεϊνί έβγαλε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στο ίδιο λεπτό ο Ταρεμί έφυγε στην κόντρα, τσίμπησε προ του Χένεσι που τον γκρέμισε και ο ρέφερι αφού συμβουλεύτηκε και το VAR απέβαλλε τον Ουαλό γκολκίπερ.

Στο 89’ ο Τοραμπί έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνά ελάχιστα έξω αλλά στο 90+8’ ο Τσέσμι με όμορφο σουτ έξω από την περιοχή άνοιξε το σκορ για το Ιράν. Μάλιστα στο 90+11’ το Ιράν έφυγε στην κόντρα, ο Ταρεμί έστρωσε στον Ρεζαεϊάν που με άψογο πλασέ έκανε το 0-2.

Ουαλία (Ρομπ Πέιτζ): Χένεσι, Ουίλιαμς, Μέπαμ, Ντέιβις, Ροντόν, Ράμσεϊ (87’ Γουόρντ), Γουίλσον (58’ Τζόνσον), Μπέιλ, Αμπαντού (77’ Άλεν), Ρόμπερτς (58’ Τζέιμς), Μουρ

Ιράν (Κάρλος Κεϊρός): Χοσεϊνί, Μοχαμάντι, Εζατολαχί (83’ Καρίμι), Πουραλιγκαντζί, Χατζισαφί (77’ Τοραμπί), Μ.Χοσεϊνί, Νουρολαχί (78’ Τσέσμι), Ρεζαεϊάν, Γκολιζαντέχ (77’ Τζαχανμπάκς), Αζμούν (68’ Ανσαριφάρντ), Ταρεμί