Ούτε η… πλημμύρα δεν σταμάτησε την Σκωτία, υπέταξε τη Γεωργία και έκανε το 4/4

Τετάρτη, 21/6/2023 - 08:30

Ασταμάτητη η Σκωτία στον 1ο όμιλο των προκριματικών για το EURO 2024!

Παρότι η εντός έδρας αναμέτρησή της με τη Γεωργία διακόπηκε στο 7ο λεπτό της για 90 λεπτά λόγω της πολύ έντονης βροχόπτωσης που έπληξε την Γλασκώβη και είχε ως αποτέλεσμα να… πλημμυρίσει ο αγωνιστικός χώρος του «Hampden Park», η ομάδα του Στιβ Κλαρκ δεν επηρεάστηκε και επικράτησε με 2-0, κάνοντας το 4/4 στον όμιλο και έχοντας βάλει πλώρη για να βρεθεί στα γήπεδα της Γερμανίας για την τελική φάση της διοργάνωσης!

Το παιχνίδι ξεκίνησε σε έναν πολύ βαρύ αγωνιστικό χώρο, ωστόσο η Σκωτία δεν επηρεάστηκε και χρειάστηκε μόλις 6 λεπτά για να ανοίξει το σκορ, με τον ΜακΓκρέγκορ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με δυνατό σουτ! Στο 7ο λεπτό ο διαιτητής αναγκάστηκε να διακόψει το παιχνίδι προσωρινά, με τους παίκτες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια και τους ανθρώπους του γηπέδου να… επιστρατεύουν μέχρι και σκούπες για να απομακρύνουν τα νερά.

Τελικά, μετά από 90 λεπτά το παιχνίδι επανεκκίνησε, με τον ΜακΤόμινεϊ να πετυχαίνει το 5ο του γκολ σε αυτά τα προκριματικά, μετά από σέντρα του Άντι Ρόμπερτσον και όμορφο σουτ στην κίνηση! Στη συνέχεια η Γεωργία πίεσε για να βρει το γκολ που θα την ξαναέβαζε στο ματς, ο Κβαρατσχέλια έχασε πέναλτι στις καθυστερήσεις και το 2-0 να δεν άλλαξε, με την Σκωτία να κάνει για πρώτη φορά στην ιστορία της το 4/4 σε προκριματική φάση και να αυξάνει τη βαθμολογική διαφορά από τους διώκτες της στο +8 (η Ισπανία είναι στο -9, αλλά έχοντας δώσει δύο παιχνίδια λιγότερα)!