«Τούμπαρε» την ΠΑΕΕΚ και επέστρεψε στις νίκες η ΑΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 1/10/2021 - 19:54

Ανατροπή και νίκη!

Η ΑΕΛ επικράτησε με 1-3 της ΠΑΕΕΚ στο «Μακάρειο», για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, επιστρέφοντας στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Οι «λέοντες» δυσκολεύτηκαν στο πρώτο μέρος, ωστόσο κάνοντας την ανατροπή στο δεύτερο κατάφεραν να φύγουν με το «διπλό».

Η ομάδα της Κερύνειας, αν και προηγήθηκε με το «καλησπέρα» και στα 33 δευτερόλεπτα με γκολ του Γιάνσεν, δεν άντεξε την πίεση και έτσι δέχθηκε τη δεύτερη συνεχόμενη της ήττα.

Η ομάδα της Λεμεσού, μετά την ανάπαυλα, κατάφερε αρχικά να ισοφαρίσει με γκολάρα Μάζουρεκ στο 64' και με άλλα δύο τέρματα του Μαΐντεβατς (77', 90+2') έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη.

Με την ήττα αυτή η ΠΑΕΕΚ έμεινε στην 7η θέση με 4 βαθμούς και την επόμενη (6η) αγωνιστική φιλοξενείται το Σάββατο (16/10, 17:00) από την ΑΕΚ στην «Αρένα».

Αντίθετα με τη νίκη η ΑΕΛ ανέβηκε στην 3η θέση με 7 βαθμούς και μετά τη διακοπή για Εθνικές, υποδέχεται την Κυριακή (17/10, 19:00) την Ανόρθωση στο Τσίρειο.

Με το «καλησπέρα» του αγώνα η ΠΑΕΕΚ άνοιξε το σκορ, στο 33ο δευτερόλεπτο. Μετά από εξαιρετικό συνδυασμό των παικτών, ο Γιάνσεν πέρασε σαν «σταματημένο» τον Τεϊσέιρα και με ιδανικό τελείωμα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

0

Στο 9' ο Πελέ από αριστερά σέντρα στην περιοχή για τον Τσέποβιτς, ο οποίος έπιασε την κεφαλιά από πλάγια θέση στα δεξιά και ο Παναγιώτου απέκρουσε.

Δέκα λεπτά μετά, ο Πελέ εκτέλεσε το κόρνερ με τον Παπαφώτη να πιάνει ένα πολύ καλό σουτ και τη μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι.

0

Στο 27ο λεπτό, ο Πελέ από πλάγια δεξιά επιχείρησε σέντρα-σουτ, με τον Παναγιώτου να αποκρούει δύσκολα με τα πόδια.

Οκτώ λεπτά αργότερα, o Γιάνσεν έδωσε στην περιοχή για τον Καπαρτή που έπιασε το σουτ και ο Βοζίνια απέκρουσε δύσκολα.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στο 44ο λεπτό, μετά από εκτέλεση φάουλ του Τόρες, ο Τσέποβιτς δεν μπόρεσε να σκοράρει από κοντά, με το σουτ του να περνάει άουτ.

Στο 48' η πρώτη ευκαιρία του δευτέρου μέρους, με τον  Μεντόγεβιτς να κάνει το γύρισμα από αριστερά, τον Σάντος να πιάνει μια δυνατή κεφαλιά και τον Παναγιώτου να σώζει με τρομερή επέμβαση.

Στο 64ο λεπτό, η ΑΕΛ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα. Ο Μάζουρεκ δοκίμασε ένα εντυπωσιακό μακρινό σουτ, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

0

Έξι λεπτά μετά, ο Μάζουρεκ επιχείρησε ξανά να απειλήσει με μακρινό σουτ, με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο 77' η ΑΕΛ έφερε «τούμπα» το ματς. Ο Μάζουρεκ έκανε ωραίο γέμισμα στην περιοχή για τον Τσέποβιτς, αυτός κατέβασε και έδωσε για τον Μαΐντεβας, ο οποίος με ιδανικό πλασέ σκόραρε για το 1-2.

0

Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Νεοφύτου έπιασε ένα πολύ δυνατό σουτ, με τη μπάλα να «τραντάζει» το οριζόντιο δοκάρι του Βοζίνια.

Στο 90+2', η ΑΕΛ πέτυχε και τρίτο γκολ. Ο Σάντος έδωσε στην περιοχή για τον Μαΐντεβατς κι αυτός με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-3.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 90+4', ο Κούρος έπιασε ένα δυνατό σουτ εντός περιοχής και ο Βοζίνια απέκρουσε δύσκολα.

ΠΑΕΕΚ (Μάκης Σεργίδης): Παναγιώτου, Δημητρίου, Έσελινγκ, Τσόσιτς, Κούρος, Ντίας (33′ Νεοφύτου), Χαραλάμπους, Γιάνσεν (76′ Κωμοδίκης), Αριστοτέλους (76′ Τίμερμανς), Νάντο (67′ Νάντο), Καπαρτής (67′ Βαρέλα).

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Σάντος, Τεϊσέιρα, Σωτηρίου, Μαζάν (58′ Ρέινολντς), Ριέρα (46′ Μάιντεβατς), Μεντόγεβιτς, Παπαφώτης (46′ Έουλερ), Τόρες (46′ Μάζουρεκ), Πελέ (65′ Τσάβες), Τσέποβιτς.

0

Μάκης Σεργίδης (ΠΑΕΕΚ): «Ήταν πολύ δύσκολη η διαχείριση αυτή της εβδομάδας για μας. Ο αγώνας της Δευτέρας μας άφησε πολύ δύσκολη καταπόνηση. Κάποια προβλήματα που μας άφησε ο αγώνας με τραυματισμούς με κάρτες και παρουσίες. Περισσότερο ήταν η ψυχολογική κόπωση για τον τρόπο που χάσαμε με το ΑΠΟΕΛ. Παρόλα αυτά προετοιμαστήκαμε για να αντιμετωπίσουμε ένα ακόμη πολύ καλό κλαμπ. Δεν έχω παραπονώ από τους ποδοσφαιριστές μου, βλέπω ότι η δουλειά που γίνεται αποδίδει καρπούς. Είμαστε σε έναν αγώνα με πολλές στρόφε και προσπαθούμε να τις διαβούμε με το μικρό μας ποδηλατάκι. Είπα πολλές φορές ότι η μετάβαση από την δεύτερη στη πρώτη κατηγορία θέλει πολύ χρόνο και δουλειά. Θέλουμε να είμαστε ένα σοβαρό σωματείο Α’ κατηγορίας. Είναι πολύ τιμητικό για μας και για τον Μάριο Δημητρίου που πήρε κλήση στην Εθνική. Είπαμε από το ξεκίνημα ότι ήρθαμε να παίξουμε και όχι να καταστρέψουμε. Με το ΑΠΕΟΛ είναι μεγάλη ιδιαιτερότητα που μείναμε με 10 παίκτες από πολύ νωρίς, σκοπός μας είναι να παίξουμε ποδόσφαιρο», πρόσθεσε.

Για την Παναγιώτου: «Είναι ένας από τους παίκτες αυτής της ομάδας, δουλεύει κάθε εβδομάδα και παίρνει τις ευκαιρίες του. Ιστορία γράφουν οι παρόντες και για μένα ο Παναγιώτης έκανε ένα αρκετά καλό παιχνίδι».

Ντούσαν Κέρκεζ (ΑΕΛ): «Πολύ σημαντική νίκη. Είχα πει στους παίκτες μου πως αυτό είναι το πιο σημαντικό παιχνίδι στο πρωτάθλημα. Έχω εμπειρία και καταλαβαίνω. Καμιά ομάδα δεν είναι εύκολη, και πριν το παιχνίδι είχα δώσει συγχαρητήρια στον Μάκη για τη δουλειά του με το μπάτζετ και το γεγονός πως είναι μια νέα ομάδα. Στο πρώτο ημίχρονο δεν ήμασταν τόσο κακοί. Κάποια πράγματα αλλάξαμε στο ημίχρονο και παρουσιαστήκαμε καλύτεροι. Η ομάδα μου έχει ποιότητα και όποιος έρχεται απ’ τον πάγκο μπορεί να δώσει πράγματα στην ομάδα. Θέλαμε τους τρεις βαθμούς όλοι μας. Ευχαριστώ στον κόσμο που ήρθε εδώ σήμερα και συνεχίζουμε δουλειά, δουλειά, δουλειά».

Για τις αλλαγές και την συμβολή τους: «Είναι δουλειά μου να αλλάξω πράγματα αν δεν πάει καλά κάτι. Ξέρουμε πως έχουμε την ποιότητα, πρέπει όμως να καταλάβουμε πως κάποιοι παίκτες θέλουν υπομονή. Άλλοι έρχονται και απ’ την αρχή μπαίνουν στην ομάδα, άλλοι χρειάζονται χρόνο για να υιοθετήσουν τον τρόπο που αγωνίζεται η ομάδα».

Για να ειπώθηκε κάτι ιδιαίτερο στο ημίχρονο: «Όχι δεν ήταν ότι παίξαμε κακά. Όταν είσαι όμως πίσω πρέπει να αλλάξεις κάποια πράγματα και είναι καλό η ομάδα σου να μπορεί να παίξει 2 συστήματα».

Για τον Παπαφώτη: «Ξέραμε πόσο καλός και σημαντικός παίκτης είναι. Ήταν δύσκολο να παίξει πάνω από 45 λεπτά γιατί έχει να παίξει απ’ τον Μάη. Σε μερικές εβδομάδες θα είναι πιο ψηλά. Ο Βασίλης είναι παίκτης Εθνικής».

Θεόδωρος Αντωνίου (ΑΕΛ): «Όπως ξεκίνησε το παιχνίδι χρειάστηκε να κάνει πολλά και ο προπονητής και οι ποδοσφαιριστές μας στο γήπεδο. Όταν στα 30 δευτερόλεπτα δέχεσαι τέρμα και αφού πρώτα πάλεψες όλη την εβδομάδα να φτιάξεις την ψυχολογία, έχεις μπροστά σου Γολγοθά. Ήταν πολύ σημαντική νίκη. Κάποια παιδιά πήραν σήμερα την γεύση του τι σημαίνει ΑΕΛ. Θέλω να ευχαριστήσω την διοίκηση της ΠΑΕΕΚ για τη φιλοξενία και τον κόσμο μας που ήρθε ως εδώ. Ναι έγινε μεγάλη προσπάθεια απ’ τον προπονητή και τους ποδοσφαιριστές. Στο ημίχρονο ο Ντούσαν τα άλλαξε όλα. Και δεν εννοώ μόνο συστήματα και πρόσωπα».