Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων: Στον δεύτερο γύρο με τριάρα η Αλ Αχλί

Πέμπτη, 2/2/2023 - 08:22

Στον 2ο γύρο του Παγκόσμιου Κυπέλλου Συλλόγων χωρίς να... ιδρώσει η Αλ Αχλί Καΐρου.

Η αιγυπτιακή ομάδα πραγματοποίησε δυναμικό μπάσιμο στη διοργάνωση που λαμβάνει χώρα στο Μαρόκο, κάνοντας φύλλο και φτερό (3-0) τους Νεοζηλανδούς. Έτσι, έκλεισε εισιτήριο για την επόμενη φάση, όπου θα αντιμετωπίσει τη Σιάτλ Σάουντερς, την εκπρόσωπο των Ηνωμένων Πολιτειών. Υπενθυμίζεται ότι στα ημιτελικά περιμένουν ήδη οι Ρεάλ Μαδρίτης και Φλαμένγκο.

Παράσταση για ένα ρόλο η αναμέτρηση στην Ταγγέρη. Παρότι ήταν καλύτεροι από το ξεκίνημα οι Αιγύπτιοι, έπρεπε να φτάσουν οι καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45'+2') για να ανοίξουν το σκορ, χάρη στη σουτάρα του Ελ Σαχάτ.

Η Αλ Αχλί ανέβασε ακόμα περισσότερο στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας στο 2-0 στο 56' με τον Σερίφ. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 86' ο Ταού, ύστερα από τρομερή ασίστ του Καχραμπά. Να σημειωθεί ότι η Σιάτλ Σάουντερς έμεινε με δέκα παίκτες στις καθυστερήσεις του αγώνα, λόγω απευθείας κόκκινης στον Μίτσελ.