Παλικ-Άρης στο «Άιμπροξ», πήρε τον βαθμό και... βλέπει Σπάρτα Πράγας

Παρασκευή, 1/12/2023 - 09:24

Μπορεί η απώλεια της νίκης να τον αφήνει εκτός Europa League, όμως ο Άρης με τον πολύτιμο βαθμό που πήρε κόντρα στη Ρέιντζερς εχθές (30/11) με 1-1, στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων της δεύτερης τη τάξει διασυλλογικής διοργάνωσης, του επέτρεψε να διατηρήσει ελπίδες για την τρίτη θέση και την συνέχεια στο Conference League.

Το σύνολο του Σπιλέφσκι πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση και... κοίταξε τα μάτια τους Σκωτσέζους, όμως «πλήρωσε» ένα αμυντικό λάθος στο 49ο λεπτό και δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο. Πλέον καλείται να τα δώσει όλα στο ματς της τελευταίας αγωνιστικής με αντίπαλο της Σπάρτα Πράγας, όπου πρέπει να κερδίσει με τουλάχιστον 2-0, ώστε να υπερτερεί στην μεταξύ τους ισοβαθμία.

Στα του αγώνα, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και πίεσαν για να βρουν ένα γρήγορο γκολ. Η ομάδα της Λεμεσού όμως έκλεισε καλά τους χώρους και στην συνέχεια ισορρόπησε και άνοιξε το σκορ με τον Μπαμπίκα στο 28ο λεπτό. Παρόλα αυτά μια στιγμή ήταν αρκετή για τη Ρέιντζερς, ώστε να ξανά μπει στο ματς, αφού εκμεταλλευόμενη την αμυντική αδράνεια των φιλοξενούμενων ισοφάρισε με τον Μακόσλαντ, λίγο μετά την ανάπαυλα.

Από εκεί και πέρα, «συναγερμός» έχει σημάνει στο στρατόπεδο των Λεμεσιανών, για την κατάσταση του Μπαμπίκα, ο οποίος στο 63ο λεπτό έπεσε στο έδαφος, μετά από μονομαχία και δύο λεπτά αργότερα αποχώρησε. Ο ποδοσφαιριστής πρόκειται να περάσει από τις απαραίτητες ιατρικές εξετάσεις, για να διαφανεί το μέγεθος του προβλήματος.