Πανηγυρίζει το 14ο Σούπερ Καπ της ιστορίας του ο ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 28/9/2019 - 20:51

Το 14ο Σούπερ Καπ στην ιστορία του κατέκτησε ο ΑΠΟΕΛ ο οποίος επικράτησε της ΑΕΛ στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» με 1-0 χάρη στο γκολ του Γιώργου Μερκή στο 26ο λεπτό.

Παιχνίδι με κακή ποιότητα και λιγοστές ευκαιρίες το οποίο θα ξεχαστεί γρήγορα για τις δύο ομάδες οι οποίες ήδη σκέφτονται τις επόμενες επίσημες υποχρεώσεις τους σε πρωτάθλημα και Ευρώπη αντίστοιχα.

Ο ΑΠΟΕΛ την ερχόμενη Πέμπτη (03/10 - 22:00) αντιμετωπίζει στο «Σάντσεζ Πιθχουάν» τη Σεβίλλη στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League. Από την άλλη, η ΑΕΛ, το ερχόμενο Σάββατο (05/10 - 20:00) ταξιδεύει ξανά στη Λάρνακα για να αντιμετωπίσει τη Νέα Σαλαμίνα στο «Αμμόχωστος - Επιστροφή» στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Το φιλμ της αναμέτρησης

Η συμπλήρωση του πρώτου τέταρτου δεν έφερε κάτι αξιόλογο μπροστά από τις δύο εστίες. Η μπάλα ανεβοκατέβαινε στις δύο περιοχές όμως χωρίς κάτι ιδιαίτερο.

Πρώτη αξιόλογη ευκαιρία στο 16ο λεπτό για την ΑΕΛ μετά από κομπίνα ο Αβράαμ βρέθηκε στο ύψος του πέναλτι όμως το σουτ του ήταν άστοχο και δεν απείλησε τον Βάτερμαν.

Στο 26ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ άνοιξε το σκορ με τον Γιώργο Μερκή ο οποίος μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάτιτς έπιασε τη κεφαλιά μέσα στη μεγάλη περιοχή και νίκησε τον Πρόσεκ για να βάλει την ομάδα του σε… θέση οδηγού.

Στο 44ο λεπτό ο Τόρες μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, συνέκλινε και έκανε το σουτ με το αριστερό όμως η μπάλα πέρα λίγο έξω από την εστία του Βάτερμαν.

Τα πρώτα δέκα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου δεν είχαν κάτι αξιόλογο στην αναμέτρηση παρά το ότι η ΑΕΛ μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 57ο λεπτό ο Βιντιγκάλ συνέκλινε από τα δεξιά και έκανε το σουτ από τα 30 μέτρα όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Πρόσεκ χωρίς να τον απειλήσει.

Στο 63ο λεπτό της αναμέτρησης ο Τόρες έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Μερκής απομάκρυνε άσχημα στρώνοντας ουσιαστικά την μπάλα στον Αβραάμ ο οποίος με σουτ εντός περιοχής δεν κατάφερε να νικήσει τον Βάτερμαν ο οποίος κατάφερε να μαζέψει τη μπάλα με διπλή προσπάθεια.

Στη συνέχεια του ημιχρόνου ο ρυθμός της αναμέτρησης συνέχισε να είναι χαμηλός με την ΑΕΛ να προσπαθεί κυρίως να βρει τις λύσεις ούτως ώστε να μπορέσει να φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

Στο 83ο λεπτό ο Μαρκόσκι μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά έκανε το σουτ όμως ο Βάτερμαν μάζεψε σταθερά τη μπάλα.

Η ΑΕΛ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ανέβασε την απόδοση της και συνέχισε να αναζητεί το γκολ της ισοφάρισης, κλείνοντας στα τετράγωνα του τον ΑΠΟΕΛ.

Στο 86ο λεπτό ο Χουράδο έξω από την περιοχή έκανε το δυνατό συρτό σουτ όμως ο Ολλανδός τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ με διπλή προσπάθεια μάζεψε τη μπάλα.

Με τη συμπλήρωση ακριβώς 90 λεπτών στην αναμέτρηση ο Τάμαρι έκανε του σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να καταλήγει μόλις έξω.

ΑΠΟΕΛ (Τόμας Ντολ): Βάτερμαν, Μιχαίλοβιτς, Μερκής, Σάβιτς, Ζοαζίνιο, Μάτιτς, Γκέντσογλου, Άλεφ (Μπέζιακ 60' - Χαλένιους 80'), Τάμαρι, Βιντιγκάλ, Πάβλοβιτς (Γιάκολις 68')

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Πρόσεκ, Ν. Τεϊσέιρα, Ζούνιορ, Γκοντάλ, Γουίλερ, Τόρες, Γκαθτανιάγα, Μεντόγεβιτς (Αγκάνοβιτς 59'), Αβραάμ, Γκαζαριάν (Χουράδο 70'), Μάε (Μαρκόσκι 77')

Η απονομή του τροπαίου στον ΑΠΟΕΛ, η επιβεβαίωση του Πετρίδη για ανανέωση της συνεργασίας με τον Νικόλα Ιωάννου και οι δηλώσεις των δύο τεχνικών.