Πάρτι της Λίβερπουλ και μέσα στο Μάντσεστερ

Τρίτη, 10/4/2018 - 23:39

Η Λίβερπουλ μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 2ο μόλις λεπτό ωστόσο πέρασε με 2-1 από την έδρα της Σίτι και με συνολικό σκορ 5-1 προκρίθηκε στα ημιτελικά.

Η Σίτι μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και μόλις στο 2ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Ο Φερναντίνιο έβγαλε  κάθετα στον Στέρλινγκ ,εκείνος έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Ζέσους από κοντά πλάσαρε για το 1-0. Πάντως στο ξεκίνημα της φάσης υπήρξε φάουλ του Στέρλινγκ στον Φαν Ντάικ το οποίο δεν δόθηκε. Στο 17’ ο  Ντε Μπρόινε εκτέλεσε με πάσα ένα φάουλ από  πλάγια θέση, ο Σανέ έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής αλλά ο Μίλνερ  έκοψε, ενώ στο 20’ μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Λίβερπουλ, ο Ζέσους αρχικά δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα και στη συνέχεια ο Κάριους έδιωξε τη σέντρα-σουτ του Σανέ. Στο 30’ το σουτ του Μπερνάρντο Σίλβα βρήκε και  στο χέρι του Μίλνερ αλλά ο Λαχόθ δεν έδωσε κάτι και στο 41’ ο  Μπερνάρντο Σίλβα έπιασε φοβερό σουτ εκτός περιοχής με την μπάλα να τραντάζει το δοκάρι του Κάριους. Στο 42’ ακυρώθηκε καθαρό γκολ του Σανέ για οφσάιντ κι ενώ η μπάλα είχε φύγει από τον Μίλνερ, ενώ στο 45’ οι Τσάμπερλεϊν και Σαλάχ άλλαξαν όμορφα, ο Άγγλος απέφυγε από δεξιά και τον Έντερσον αλλά από πλάγια θέση αστόχησε.

Η Λίβερπουλ μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 56’ο ο Έντερσον πρόλαβε τον Μανέ αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Σαλάχ που έμεινε ψύχραιμος και πλάσαρε για το 1-1. Από εκεί και πέρα η Σίτι φάνηκε να απογοητεύεται και η επόμενη καλή της φάση ήταν στο 70’ καθώς το μακρινό σουτ του Λαπόρτ βρήκε στον Λόβρεν και πέρασε εκατοστά άουτ. Στο 80ο λεπτό ακυρώθηκε σωστά γκολ του Γκιντογκάν για οφσάιντ στον Σανέ

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Οταμέντι, Λαπόρτ, Ντε Μπρόινε, Ζέσους, Φερναντίνιο, Στέρλινγκ, Μπερνάρντο Σίλβα (74’ Γκιντογκάν), Νταβίντ Σίλβα (66’ Αγουέρο), Σανέ

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Κάριους, Φαν Ντάικ, Άρνολντ (82’ Κλάιν), Ρόμπερτσον, Λόβρεν, Μίλνερ, Τσάμπερλεϊν, Βαϊνάλντουμ, Μανέ, Σαλάχ (89’ Ινγκς), Φιρμίνο (82’ Κλάβαν)