«Πάτησε» τη Λάτσιο και έπιασε τετράδα η Αταλάντα

Κυριακή, 12/2/2023 - 09:22

Θέλει «σεντόνι» και το δείχνει η Αταλάντα!

Η ομάδα του Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι πέρασε άνετα και με πειστική εμφάνιση από το «Ολίμπικο», επικρατώντας 2-0 της Λάτσιο για να ανέβει εκ νέου στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας της Serie A. Εκεί όπου ισοβαθμεί στην τρίτη θέση με 41 βαθμούς με Ρόμα και Μίλαν, ούσα στο -2 από τη δεύτερη Ίντερ και στο +2 από τους έκτους πλέον «λατσιάλι».

Εξαιρετική εκκίνηση στο παιχνίδι με τρελό ρυθμό και τελικές εκατέρωθεν, αλλά και την Αταλάντα να είναι αρκετά πιο επικίνδυνη. Μάλιστα, στο 23ο λεπτό οι «μπεγκαμάσκι» βρήκαν προβάδισμα με υπέροχο πλασέ του Τζαπακόστα που κατέληξε στο αριστερό παραθυράκι της εστίας του Προβεδέλ ο οποίος απλώς… κοιτούσε την πορεία της μπάλας για το 1-0. Αυτό το γκολ «ανέβασε» την Αταλάντα η οποία έψαχνε διαρκώς το δεύτερο γκολ αλλά παρά τις 13 τελικές δεν το κατάφερε, πηγαίνοντας πάντως με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο μέρος, με εξαιρετικό τέμπο στο παιχνίδι και τη Λάτσιο να γίνεται πιο επικίνδυνη, αλλά να τα χαλάει διαρκώς στο τελευταίο μισό του γηπέδου. Κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι, με τον Λούκμαν να φτιάχνει το γκολ του Χόιλιουντ στο 65ο λεπτό και να βάζει... ταφόπλακα στις όποιες ελπίδες είχαν ως τότε οι γηπεδούχοι, με το 2-0 να μένει ως το φινάλε του παιχνιδιού. Με τον Γκασπερίνι στο νούμερο 250 ματς της καριέρας του με την Αταλάντα, να παίρνει μια σπουδαία νίκη.