Πάτησε την ΑΕΚ, αλλά την... πάτησε ο ΠΑΟΚ

Κυριακή, 18/10/2020 - 22:38

Αποδόθηκε, εν μέρει, δικαιοσύνη. H ΑΕΚ κράταγε για 89 λεπτά τη νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ, έχοντας σκοράρει με τον Ανσαριφάρντ στην μοναδική της τελική, αλλά ο Μουργκ ισοφάρισε σε εκείνο το λεπτό για το τελικό 1-1.

Κολακευτικό για την ΑΕΚ το ισόπαλο αποτέλεσμα, άδικο για τον ΠΑΟΚ βάσει της εικόνας του με τον Τσιντώτα να σώζει την ομάδα του στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων σε τετ-α-τετ με τον Σφιντέρσκι.

ΜΙΑ τελική 95' λεπτά για την ΑΕΚ και μία δεύτερη στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, πρέπει να αλλάξει πολλά για το ματς με την Μπράγκα ο Μάσιμο Καρέρα που έχει την απόλυτη ευθύνη για την φοβική εικόνα της ομάδας του που δεν μπορούσε να κρατήσει την μπάλα και να φτιάξει οποιαδήποτε ευκαιρία. Ανώτεροι οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο μέρος που δέχτηκαν γκολ κόντρα στη ροή του αγώνα, ήταν ανούσιοι και χωρίς ιδέες στην επανάληψη αλλά με τα ρίσκα που πήρε ο Άμπελ Φερέιρα από τον πάγκο κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση που δικαιούνταν τουλάχιστον και... άγγιξαν τη νίκη στο φινάλε.

Στους εννιά βαθμούς και χωρίς ήττα με 2 νίκες και 3 ισοπαλίες ο ΠΑΟΚ, στους 7 η ΑΕΚ με δύο νίκες, μία ισοπαλία, μία ήττα και με το ματς με τον Ολυμπιακό για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος να εκκρεμεί.

Ντεμπούτο με ασίστ για τον Τάνκοβιτς, πήραν το βάπτισμα του πυρός και ο 17χρονος Μιτάι ως αριστερός μπακ-χαφ και ο Νεντελτσεάρου που είχε καλή εικόνα αλλά η φάση του 6ου λεπτού των καθυστερήσεων προέρχεται από απίστευτο τσαφ που κάνει! Εξαιρετικός ο Χνιντ με πολύ καλές και σωστές τοποθετήσεις, πάλευε μόνος του στον άξονα ο Σάκχοφ στο πρώτο ματς κόντρα στην πρώην ομάδα του. Μεγάλο ματς από τον Ζίφκοβιτς, ο οποίος απειλούσε διαρκώς, ενώ βοήθησε σημαντικά ο Σφιντέρσκι όταν μπήκε αλλαγή, όπως και ο Μουργκ που ήταν η χρυσή-αλλαγή! Θετικός και ο Εσίτι, μεγάλο ματς του Μιχαηλίδη, ακούραστος με μπόλικα ανεβάσματα αλλά κακές επιλογές ορισμένες φορές στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου από τον Γιαννούλη.