Πέντε γκολ ο Ανδρέας Καρώ, οκτώ βαθμοί για τον ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 14/3/2022 - 14:30

Ο ΑΠΟΕΛ έφυγε με το τρίποντο της νίκης από τη Λάρνακα κόντρα στην ΑΕΚ, με το «χρυσό» γκολ του Ανδρέα Καρώ στο 96ο λεπτό της αναμέτρησης, να γράφει το τελικό 2-1 της αναμέτρησης. Νίκη που βάζει τους «γαλαζοκίτρινους» για τα… καλά στο κόλπο του τίτλου.

Ο Καρώ μπορεί να αγωνίζεται ως κεντρικός αμυντικός, όμως έχει σκοράρει συνολικά πέντε γκολ τη φετινή σεζόν, χαρίζοντας ουσιαστικά πολύτιμους βαθμούς στον ΑΠΟΕΛ.

Το πρώτο γκολ του Κύπριου αμυντικού ήρθε στις 19 Σεπτεμβρίου στην εκτός έδρας ήττα από τον Απόλλωνα με 2-1. Παρ’ όλα αυτά, οι φίλοι του ΑΠΟΕΛ το θυμούνται καθώς ήταν το πρώτο γκολ της ομάδας τους τη φετινή αγωνιστική περίοδο.

Ένα μήνα αργότερα (18/10), ο Καρώ βρήκε ξανά δίκτυα κόντρα στον Εθνικό στο ΓΣΠ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του με 2-1. Το τρίτο γκολ του Κύπριου άσου ήρθε στις 12 Δεκεμβρίου κόντρα στον Ολυμπιακό, ξανά στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, ισοφαρίζοντας για τον ΑΠΟΕΛ σε 1-1, σκορ που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Η συνέχεια στο σκοράρισμα για τον Ανδρέα Καρώ έγινε λίγες ημέρες αργότερα, όταν στις 18 Δεκεμβρίου έβρισκε δίκτυα ξανά κόντρα στον Απόλλωνα, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1. Τελευταίο γκολ -προς το παρόν- για τον άσο του ΑΠΟΕΛ, αυτό κόντρα στην ΑΕΚ, με το οποίο οι «γαλαζοκίτρινοι» πανηγύρισαν την πολύτιμη νίκη με 2-1.

Πέντε γκολ, οκτώ βαθμοί κερδισμένοι λοιπόν για τον ΑΠΟΕΛ από τα γκολ του Ανδρέα Καρώ ο οποίος έχει στενή... επαφή με τα αντίπαλα δίκτυα.