Πέρασαν... αέρα Μάντσεστερ Σίτι και Τσέλσι

Κυριακή, 10/1/2021 - 17:32

Χωρίς να αντιμετωπίσουν ουσιαστικά προβλήματα και χωρίς να ιδρώσουν προκρίθηκαν η Μάντσεστερ Σίτι και η Τσέλσι. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα επικράτησε με 3-0 της Μπέρμιγχαμ, ενώ οι Λονδρέζοι με 4-0 νίκησαν την Μόρκαμ και εξασφάλισαν την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Αγγλίας. Αποκλεισμός-σοκ για την Λιντς που έχασε από την Κρόουλι με 3-0.

Μόλις στο 8’ ο Μπερνάντο Σίλβα άνοιξε το σκορ για τους «πολίτες» και δεν άργησε να ξαναχτυπήσει όταν στο 15ο λεπτό έκανε το 2-0. Στο 33’ ο Φιλ Φόντεν διαμόρφωσε το τελικό 3-0 και η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε στην επόμενη φάση.

Από την άλλη η Τσέλσι «πάτησε» την Μόρκαμ με 4-0, όταν ο Μάουντ στο 18’ έκανε το 1-0, ο Βέρνερ στο 44’ το 2-0 και οι Λονδρέζοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα δυο τερμάτων.
Με το που ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, ο Χάντσον Οντόι στο 49’ έκανε το 3-0 και ο Χάβερτς στο 85’ έδωσε την τελική πινελιά, διαμορφώνοντας το 4-0.

Η Λιντς γνώρισε αποκλεισμό και ήττα-σοκ από την Κρόουλι που έχασε με 3-0. Το πρώτο μέρος του αγώνα κύλησε χωρίς κάποιο γκολ, ενώ στο 50’ ο Τσαρούα άνοιξε το σκορ, τρία λεπτά αργότερα ο Νέιντσαν πέτυχε το 2-0 και στο 70’ ο Τάνικλιφ «κλείδωσε» την πρόκριση στην ομάδα του.

Η Μπάρνσλεϊ εξασφάλισε και αυτή το εισιτήριο της πρόκρισης με το 2-0 επί της Τρανμίρ, ενώ η Μπρίστολ Σίτι προκρίθηκε επίσης με το 2-1 κόντρα στην Πόρτσμουθ.