Πέρασε από την έδρα της Γκιμαράες η... αδιάφορη Σπόρτινγκ

Τρίτη, 25/4/2023 - 08:22

Πέρασε δύσκολα από την έδρα της Γκιμαράες η αδιάφορη Σπόρτινγκ (0-2).

Η ομάδα του Ρούμπεν Αμορίμ παρέμεινε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ανεβαίνοντας στους 61 βαθμούς. Ωστόσο, βρίσκεται στο -7 από την τρίτη Μπράγκα, η οποία είναι ακόμη μέσα στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος, δείχνοντας πως δεν μπορεί να προλάβει τη μάχη της τρίαδας, η οποία δίνει εισιτήριο για τα προκριματικά του επόμενου Champions League.

Στο πρώτο μέρος, το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο, ενώ στο 45'+1' ακυρώθηκε γκολ του Αντρέ Σίλβα για τους γηπεδούχους, καθώς βρισκόταν σε θέση οφσάιντ. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 47ο λεπτό, τα «λιοντάρια» άνοιξαν το σκορ, με τέρμα του εξαιρετικού τη φετινή σεζόν Πέδρο Γκονσάλβες.

Στο 87', ο Κοάτες σκόραρε για τους φιλοξενούμενος, αλλά ήταν εκτεθειμένος, με το 1-0 να παραμένει. Στο 90'+3', ο Αρτούρ εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα των γηπεδούχων και έκανε το 2-0, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.