Έγραψε ιστορία ο ΑΠΟΕΛ, πρωταθλητής για 28η φορά στην ιστορία του (ΦΩΤΟ/BINTEO)

Σάββατο, 4/5/2019 - 20:52

Πρωταθλητής για 28η φορά στην ιστορία του είναι ο ΑΠΟΕΛ ο οποίος επικράτησε με 3-0 του Απόλλωνα στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής των πλέι οφ του πρωταθλήματος. Πρωτάθλημα το οποίο ήρθε σε συνδυασμό με το αποτέλεσμα της ΑΕΚ κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα στη Λάρνακα.

Για τους πρωταθλητές σκόραραν οι Ντε Βινσέντι (14’), Μοράις (36’) και Ιωάννου (44’).

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ανώτερος καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και πανηγυρίζει τον τίτλο πέρα για πέρα δίκαια.

Το φιλμ της αναμέτρησης

Στην πρώτη αξιόλογη ευκαιρία του ο ΑΠΟΕΛ άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό με τον Ντε Βινσέντι. Πανέμορφη ενέργεια από τη δεξιά πλευρά από τον Τάμαρι ο οποίος αν και δέχθηκε μαρκαρίσματα έμεινε όρθιος. Την κατάλληλη στιγμή έδωσε στον Ντε Βινσέντι ο οποίος προ κενού τέρματος έσπρωξε τη μπάλα στα δίκτυα.

α

Στη συνέχεια του ημιχρόνου ο Απόλλωνας προσπάθησε να αντιδράσει όμως δεν μπορούσε να μπει στην αντίπαλη άμυνα καθώς δυσκολευόντουσαν να κρατήσουν την μπάλα στη κατοχή τους. Από την άλλη ο ΑΠΟΕΛ διατήρησε την εκρηκτικότητα του και μετά το πρώτο γκολ και έψαξε με αντεπιθέσεις να βρει το δεύτερο γκολ.

Ο Απόλλωνας στο 32ο λεπτό έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές καθώς ο Βαλεντίν Ρομπέρζ είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή.

Μετά το φάουλ του Ρομπέρζ την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντε Βινσέντι. Η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι όμως στην επαναφορά ο Μοράις προ κενού τέρματος έκανε το 2-0 για την ομάδα του στο 36ο λεπτό της αναμέτρησης.

α

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ στο 41ο λεπτό. Μακρινή μπαλιά για τον Τόμας Ντε Βινσέντι πίσω από την άμυνα όμως το πλασέ του σε πρώτο χρόνο πέρασε μόλις έξω.

Τελικά, το 3-0 ήρθε στο 44ο λεπτό με πανέμορφο σουτ του Νικόλα Ιωάννου στο 44ο λεπτό ο οποίος με μια… φωτοβολίδα νίκησε τον Βάλε και έβαλε πλώρη για το 28ο πρωτάθλημα του ΑΠΟΕΛ.

α

Δοκάρι για τον ΑΠΟΕΛ στο 52ο λεπτό της αναμέτρησης. Από πλάγια ο Ντέ Βινσέντι μπήκε στην περιοχή του Απόλλωνα όμως το πλασέ που επιχείρησε σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Βάλε.

Στο 64ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ έχασε δέυτερο δοκάρι. Ο Αντόνιο Γιάκολις έξω από τη περιοχή έκανε τη... βολίδα με τη μπάλα να σταματά στο δεξί δοκάρι του Βάλε ενώ στην επιστροφή της μπάλας ο Φακινέτι έστειλε την μπάλα ψηλά έξω.

Ένα λεπτό αργότερα και συγκεκριμένα στην πρώτη ουσιαστικά στιγμή του στην αναμέτρηση ο Μπέζιακ βρέθηκε απέναντι στον Βάλε όμως το πλασέ του έσωσε πάνω στην γραμμή ο Σελίμοβιτς.

Η πρώτη αξιόλογη ευκαιρία για τον Απόλλωνα ήρθε στο 74ο λεπτό. Ο Γιούστε από τα 30 μέτρα εκτέλεσε απευθείας το φάουλ όμως ο Βάτερμαν δεν είχε προβλήματα.

Κάθετη πάσα στον «Ντέβι» στο 76ο λεπτό, το πλασέ του οποίου έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ ο Βάλε.

AΠΟΕΛ (Πάολο Τραμετσάνι): Bάτερμαν, Βούρος, Μερκής, Ιώαννου, Γιάκολις, Φακινέτι, Μοράις (Αρτυματάς 84'), Σόουζα, Ντε Βινσέντι, Νατέλ (Μπέζιακ 63'), Τάαμαρι (Βιντιγκάλ 81').

Απόλλων (Σωφρόνης Αυγουστή): Βάλε, Πέδρο, Γιούστε, Ρομπέρζ, Ουεντραόγκο, Σακέττι (Μπρου 46'), Μάρκοβιτς, Σαρδινέρο, Περέιρα (Ψύχας 65'), Παπουλής (Σελίμοβιτς 46'), Ζελάγια.