«Περίπατος» για τον ΠΑΟΚ στην Αθήνα και έτοιμος για πρωτάθλημα

Κυριακή, 3/3/2019 - 21:39

Υπάρχουν κάποιοι που αργούν να πάνε στο γήπεδο και κάθονται στο καρεκλάκι τους μετά το πρώτο σφύριγμα. Υπάρχουν κάποιοι άλλοι που στο ημίχρονο πάνε μία βόλτα από το κυλικείο ή μία βόλτα για να… κάνουν την ανάγκη τους και να ξαλαφρώσουν. Όλοι αυτοί αν για κάποιο λόγο έχασαν τα πρώτα λεπτά των δύο ημιχρόνων, τότε είναι σαν να έχασαν όλο το παιχνίδι.

Ο Παναθηναϊκός κράτησε το 0-0 μόλις για 63 δευτερόλεπτα! Τόσο πήρε στον ΠΑΟΚ να ανοίξει το σκορ, όταν μετά από κόρνερ του Βιερίνια, ο Διούδης έχασε την έξοδο και ο Μαουρίσιο αμαρκάριστος στο πίσω δοκάρι… φύσηξε την μπάλα στα δίχτυα.

Το 0-1 διατηρήθηκε στην επανάληψη μόλις για 114 δευτερόλεπτα! Ο Λέο Μάτος «τρύπησε» την πράσινη άμυνα από τα δεξιά, με ενδιάμεσο σταθμό τον Κουρμπέλη, η μπάλα έφτασε στον Λέο Ζαμπά κι εκείνος ψύχραιμος έκανε το 0-2.

Όταν τα δύο ημίχρονα εκκινούν με γκολ της ομάδας που είναι δυνατότερη στα χαρτιά, τότε δεν υπάρχει χώρος ή λόγος για περισπούδαστες αναλύσεις.

Η διαφορά ποιότητας στο χορτάρι ήταν μεγάλη και ορατή διά γυμνού οφθαλμού. Ο μπλοκαρισμένος Παναθηναϊκός προσπαθούσε να ισορροπήσει την διαφορά κλάσης με πάθος και δύναμη στις μονομαχίες και το δημιουργικό έλλειμμα με μεγάλες μπαλιές -βούτυρο στο ψωμί της ασπρόμαυρης άμυνας.

Κάθε φορά που ο ΠΑΟΚ επέλεγε να πατήσει το πόδι στο γκάζι έμοιαζε ικανός να φτιάξει καθαρές φάσεις, όμως η τσαπατσουλιά του Άκπομ στα τελειώματα άφησε το παιχνίδι να… παίζεται.

Κι επειδή παιχνίδι του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ χωρίς σασπένς δεν υπάρχει, ο Λέο Ζαμπά που αποβλήθηκε στο ίδιο γήπεδο για δεύτερο φορά φέτος (στο 72' αυτή τη φορά για σκαριά στα πλευρά του Κολοβέτσιου) έδωσε άλλο χρώμα σε ένα ληθαργικό παιχνίδι.

Στο τελευταίο εικοσάλεπτο ο Παναθηναϊκός κέρδισε κι άλλα μέτρα, ο Δάνης γύρισε το σύστημα στο 4-3-3, όμως οι ασπρόμαυροι απορρόφησαν όλους τους κραδασμούς, με τον Πασχαλάκη να καθαρίζει με εκπληκτικές επεμβάσεις όλες τις φάσεις όπου χρειάστηκε σε μακρινά σουτ από Ινσούα και Μπουζούκη και τον Πέδρο Ενρίκε να χάνει τρία λεπτά πριν το τέλος σε κενή εστία την ευκαιρία της χρονιάς για να επαναλάβει το σκορ του περσινού αγώνα (0-3).

Σε ένα ακόμα φετινό ταξίδι του στην Αθήνα, ο ΠΑΟΚ έκανε επίδειξη ανωτερότητας, αύξησε την διαφορά στο +10, θέλει πια 14 πόντους στις τελευταίες 7 αγωνιστικές για να το σηκώσει μαθηματικά και «έβγαλε» το δυσκολότερο ταξίδι στην προσπάθεια του για αήττητο πρωτάθλημα.

Στο τέλος οι τελικές ήταν περισσότερες υπέρ των πρασίνων, όμως αυτό δεν έλεγε ούτε την μισή αλήθεια…