Πέταξε μόνος του την ευκαιρία ο Απόλλωνας

Δευτέρα, 25/1/2021 - 09:35

Δεν κέρδισε, αλλά τουλάχιστον δεν έχασε ο Απόλλωνας στο «Αμμόχωστος - Επιστροφή». Η ομάδα της Λεμεσού έμεινε στο ισόπαλο 1-1 κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Αποτέλεσμα που ναι μεν αφήνει μόνους πρώτους στη βαθμολογία τους «γαλάζιους» αλλά τους αφήνει παράλληλα και πικρία για τον τρόπο που ήρθε η ισοπαλία.

Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη για 65 λεπτά στον αγωνιστικό χώρο ήταν καλύτερη. Στο πρώτο ημίχρονο είχε τον έλεγχο αν και δε δημιούργησε μεγάλες ευκαιρίες πέραν από μια, δυο περιπτώσεις. Το γκολ όμως ήρθε προς το τέλος του ημιχρόνου από το σημείο του πέναλτι και εκεί ο Απόλλωνας έδειχνε ειδικά στις αρχές του δευτέρου μέρους πως μπορούσε να... τελειώσει τη νίκη.

Δύο δοκάρια και άλλες δύο, τρεις καλές στιγμές μπροστά στην εστία του Βεσελόφσκι στο δεύτερο μέρος δεν έγιναν τέρμα. Και κάπου εκεί η Νέα Σαλαμίνα έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 66ο λεπτό. Ο Απόλλωνας μετά το γκολ της ισοφάρισης έχασε τον έλεγχο και έδειχνε «βραχυκυκλωμένος», χωρίς απαντήσεις.

Αποκορύφωμα του... βραχυκυκλώματος η κόκκινη κάρτα του Βασιλείου στο 78ο λεπτό. Φάση που δείχνει ξεκάθαρα την έλλειψη καθαρού μυαλού που υπήρχε στον Απόλλωνα. Να σημειώσουμε πως ο Κύπριος μπακ δευτερόλεπτα νωρίτερα είχε δεχθεί την κίτρινη κάρτα από τον Βασίλη Δημητρίου.

Όπως είπε και ο Φανούριος Κωνσταντίνου, μετά τη λήξη της αναμέτρησης, ο χρόνος δε γυρνάει πίσω και πρέπει να συνεχίσουν την προσπάθεια. Ο Απόλλωνας παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στο +1 αντί στο +3 που θα μπορούσε να έχει όμως η ουσία δεν αλλάζει ότι είναι μόνος πρώτος.

Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα της Λεμεσού την ερχόμενη αγωνιστική ο ΑΠΟΕΛ στο Τσίρειο. Παιχνίδι μεγάλης βαθμολογικής αλλά και ψυχολογικής σημασίας για τους «γαλάζιους» για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Το τρίποντο της νίκης είναι επιβεβλημένο αν θέλει η ομάδα να παραμείνει στην κορυφή λίγες... στροφές πριν το τέλος του πρώτου γύρου.