Νίκη... τίτλου για την Μάντσεστερ Σίτι (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 24/4/2019 - 23:54

Νίκη… τίτλου πέτυχε στο «Όλντ Τράφορντ» η Μάντσεστερ Σίτι η οποία επικράτησε της Γιουνάιτεντ με 2-0 χάρη στα γκολ των Μπερνάρντο Σίλβα (54’) και Ράχιμ Στέρλινγκ στο 66ο λεπτό.

Με αυτό το τρίποντο η ομάδα του Πεπ ανέβηκε ξανά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 89 βαθμούς αφήνοντας πίσω της την Λίβερπουλ με 88.

Με τρεις αγωνιστικές να απομένουν οι «πολίτες» είναι μια… ανάσα από την κατάκτηση του δεύτερου διαδοχικού τίτλου της Πρέμιερ Λιγκ.

Οι αγώνες μέχρι το τέλος:

Μπέρνλι – Μάντσεστερ Σίτι (28/04 16:05)
Μάντσεστερ Σίτι – Λέστερ (06/05 22:00)
Μπράιτον – Μάντσεστερ Σίτι (12/05 17:00)

Λίβερπουλ – Χάντερσιφλντ (26/04 22:00)
Νιούκαστλ – Λίβερπουλ (04/05 21:45)
Λίβερπουλ – Γουλβς (12/05 17:00)

H Σίτι απείλησε για πρώτη φορά στο 15ο λεπτό όταν ο Στέρλινγκ έκανε την κίνηση παράλληλα από την αντίπαλη περιοχή και με χαμηλό σουτ λίγο έλειψε να αιφνιδιάσει τον Ντε Χέα καθώς ο Σμόλινγκ άλλαξε πορεία στην μπάλα.

Στο 17ο λεπτό ο Πόγκμπα έκανε μια καταπληκτική μπαλιά, ο Ράφσορντ έπιασε με τη μία το σουτ όμως η μπάλα πέρασε για λίγο έξω.

Δύο λεπτά αργότερα μεγάλη επέμβαση του Ντε Χέα σε σουτ του Νταβίντ Σίλβα εκτός περιοχής.

Η Σίτι συνέχισε να κυριαρχεί στο ημίχρονο και έψαχνε τρόπους με κάθετες μπαλιές να νικήσει την άμυνα των γηπεδούχων.

Στο 44ο λεπτό η Μάντσεστερ Σίτι έχασε τρομερή ευκαιρία. Ύστερα από επίσκεψη διαρκείας στα αντίπαλα καρέ, ο Στέρλινγκ έκανε τρεις κινήσεις μέσα στην περιοχή, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ντε Χέα.

α

Στην πρώτη της ουσιαστικά ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο η Μάντσεστερ Σίτι κατάφερε να πάρει προβάδισμα στην αναμέτρηση με τον Μπερνάρντο Σίλβα στο 54ο λεπτό. Ο Πορτογάλος μπήκε από τα δεξιά, έφερε την μπάλα στο αριστερό του και με συρτό σουτ νίκησε τον Ντε Χέα.

Στο 56ο λεπτό η Μάντσεστερ Σίτι έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της με τον Αγουέρο το σουτ του οποίου από το ημικύκλιο έξω από την περιοχή σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο ίδιο λεπτό οι γηπεδούχοι λίγο έλειψε να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα. Ο Ράσφορντ σέντραρε όμως ο Λίνγκαρντ δεν κατάφερε να φτάσει την μπάλα και να την σπρώξει στα δίκτυα.

Στο 66ο λεπτό η Σίτι διπλασίασε τα τέρματα της με τον Ράχιμ Στέρλινγκ. Στην αντεπίθεση, ο Στέρλινγκ πάτησε το «γκάζι» και μοίρασε στον Σανέ που με δυνατό σουτ νίκησε τον Ντε Χέα.

Στο 75ο λεπτό της αναμέτρησης η Γιουνάιτεντ έχασε καλή ευκαιρία να ξαναμπεί στη διεκδίκηση βαθμολογικού κέρδους από την αναμέτρηση όταν ο Λουκάκου έκανε το σουτ από πλάγια θέση και δεν μπόρεσε να απειλήσει ο Λίνγκαρντ μετά την απόκρουση του Έντερσον.

Μαν. Γιουνάιτετ (Σόλσκιερ): Ντε Χέα, Νταρμιάν (Λίνγκαρντ 83΄), Σμόλινγκ, Λίντελοφ, Σο, Γιάνγκ, Φρεντ, Περέιρα (Λουκάκου 72΄), Πογκπά, Λίνγκαρντ (Σάντσεθ 83΄), Ράσφορντ.

Μαν. Σίτι (Γκουαρντιόλα): Έντερσον, Ουόλκερ, Κομπανί, Λαπόρτ, Ζιντσένκο, Φερναντίνιο (Σανέ 50΄), Γκουντογκάν (Ντανίλο 89΄), Σίλβα, Μπερνάντο, Στέρλινγκ, Αγουέρο (Ζεσούς 89΄)