Πήρε το «θρίλερ» με την Άουγκσμπουργκ και καλωσόρισε τον ήρωα Αλέ η Ντόρτμουντ

Κυριακή, 22/1/2023 - 19:05

Την ομορφότερη υποδοχή στον Σεμπαστιάν Αλέ επεφύλασσε η Μπορούσια Ντόρτμουντ. Η ομάδα του Έντιν Τέρζιτς, τα βρήκε σκούρα απέναντι στην μαχητική Άουγκσμπουργκ όμως κατάφερε έπειτα από ένα συγκλονιστικό ματς να επικρατήσει 4-3 με λυτρωτή τον Τζεοβάνι Ρέινα.

Ανατριχιαστικές στιγμές στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ» τη στιγμή που ο Αλέ αντικατέστησε τον Μουκοκό στο 62ο λεπτό του αγώνα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο ρυθμός ήταν φρενήρης από την αρχή με την μπάλα να πηγαίνει από την μια περιοχή στην άλλη. Στο 12' ο Ντεμίροβιτς άγγιξε το γκολ, όμως η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι έπειτα από τη δυνατή του κεφαλιά. Έξι λεπτά αργότερα, ο Μάλεν ήταν εκείνος που απείλησε την εστία των φιλοξενούμενων με το σουτ του να περνά πάνω από τα δοκάρια, ενώ στο 29' ο Μπέλιγχαμ έβαλε σε θέση οδηγού τους Βεστφαλούς με τρομερό σουτ εκτός περιοχής για το 1-0.

Η Άουγκσμπουργκ, βρήκε τα πατήματα της και κατάφερε στο 40' να ισοφαρίσει με γκολ του Μάιερ. Ωστόσο, η ομάδα του Τέρζιτς δεν σοκαρίστηκε καθώς δύο λεπτά αργότερα, ο Σλότερμπεκ με άψογη κεφαλιά μετά το φάουλ του Γκερέιρο έκανε το 2-1. Η Άουγκσμπουργκ αντέδρασε και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντεμίροβιτς ισοφάρισε εκ νέου, στέλνοντας τις δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Το σκηνικό δεν κόπασε ούτε στο δεύτερο μέρος. Στο 61' ο Ντεμίροβιτς πλησίασε στο γκολ όμως το σουτ του έφυγε λίγο άουτ. Ένα λεπτό αργότερα, σύσσωμοι οι οπαδοί στις κερκίδες σηκώθηκαν για να χειροκροτήσουν τον Σεμπαστιάν Αλέ που πέρασε στο γήπεδο, πραγματοποιώντας την πρώτη του επίσημη εμφάνιση με την Ντόρτμουντ μετά την ηρωική του μάχη με τον καρκίνο.

Η αύρα του Ιβοριανού, ήταν εκείνη που ώθησε τους γηπεδούχους στο να πιέσουν και να φτάσουν εν τέλει στο γκολ με τον Μπινό-Γκίτενς στο 75'. Πριν καν κοπάσουν ωστόσο οι πανηγυρισμοί ο Τσόλινα, έδωσε συνέχεια στο θρίλερ ισοφαρίζοντας σε 3-3.

Παρ' όλα αυτά η Ντόρτμουντ κατάφερε να βρει το γκολ της νίκης με τον Τζεοβάνι Ρέινα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Τζίκεβιτς στο 77' γράφοντας το τελικό 4-3.

Με αυτήν τη νίκη η Ντόρτμουντ προσπέρασε τη Βόλφσμπουργκ και πλέον βρίσκεται στην 6η θέση με 28 βαθμούς. Σε αντίθετη τροχιά η Άουγκσμπουργκ καθώς μετά από 16 αγωνιστικές βρίσκεται στην 15η θέση του βαθμολογικού πίνακα μετρώντας 15 βαθμούς.