Πήρε τη ματσάρα και έκανε ιδανικό ξεκίνημα η Μονακό

Σάββατο, 6/8/2022 - 20:15

Με το δεξί ξεκίνησε την σεζόν στο γαλλικό πρωτάθλημα η Μονακό, η οποία επικράτησε 2-1 στην έδρα του Στρασβούργου, σε ένα φοβερό ματς που είχε ακυρωθέν γκολ στο φινάλε για τους γηπεδούχους.

Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού το Στρασβούργο απειλούσε συνεχώς την εστία της Μονακό, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να πετύχει κάποιο τέρμα. Προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκριμένα από το 30’ και μετά, οι Μονεγάσκοι πήραν μέτρα στο γήπεδο και άρχιζαν να δημιουργούν ευκαιρίες. Γενικότερα το πρώτο μέρος είχε πολύ καλό ρυθμό, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω.

Οι φιλοξενούμενοι τελικά βρήκαν το γκολ, όταν ο Ντιατά στο 43’ με βολέ άνοιξε το σκορ, στέλνοντας τη Μονακό στα αποδυτήρια με προβάδισμα. Οι Μονεγάσκοι μπήκαν με φόρα στο δεύτερο ημίχρονο, απειλώντας αρκετά την εστία του Στρασβούργου και στο 53’ ο Ντιόπ έκανε το 2-0 από κοντά μετά από ωραία πάσα του Μαρτίνς.

Στο 61’ η Μονακό είχε μια μεγάλη ευκαιρία για το 3-0, όταν ο Μαρτίνς βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ, αλλά κόπηκε από την αντίπαλη άμυνα. Τέσσερα λεπτά αργότερα, το Στρασβούργο βρήκε το γκολ και μείωσε σε 2-1 στο 65’ με ωραίο δυνατό σουτ του Ντιαλό. Στην συνέχεια του παιχνιδιού η ομάδα του Φιλίπ Κλεμάν πίεζε συνεχώς, με τους γηπεδούχους να παίζουν κυρίως στις αντεπιθέσεις.

Το 2-1 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, με το Μονακό να… σώζεται από το VAR στις καθυστερήσεις αφού το τέρμα του Ντιαλό στο 90’+2’ ακυρώθηκε τελικά για οφσάιντ, ενώ στα «καπάκια» το Στρασβούργο είχε άλλες δύο τρομερές φάσεις να σκοράρει αλλά έπεσε πάνω στον απίστευτο Νίμπελ.

*πηγή φωτογραφίας: AS Monaco EN