Πήρε τη νίκη απέναντι στον Άρη και έκανε... σεφτέ ο Παναθηναϊκός

Τετάρτη, 1/7/2020 - 21:34

Την παρθενική του νίκη στα φετινά play off πήρε ο Παναθηναϊκός που επικράτησε του Άρη των… 14 παικτών με 1-0 στο Ολυμπιακό στάδιο για την 4η αγωνιστική και ανέβηκε στους 50 βαθμούς, αφήνοντας παράλληλα τον αντίπαλό του στους 38.

Ο Κουρμπέλης, με προσωπική ενέργεια και «σκαστό» σουτ στο 41ο λεπτό άνοιξε το σκορ, ενώ ο Καμπετσής είχε δοκάρι στο 50’ και, οκτώ λεπτά μετά, είδε για δεύτερο σερί ματς να μην μετράει γκολ του, με τον διαιτητή Ευαγγέλου να υποδεικνύει φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης.

Φάουλ που, αν είναι με το γράμμα του νόμου για την επαφή του Μακέντα με τον Μαρτίνες, σημαίνει ότι ο Αθηναίος ρέφερι θα έπρεπε -και με τη συνδρομή του VAR Παπαπέτρου- να καταλογίσει πέναλτι και στο 15’, σε σπρώξιμο του Ντουάρτε στον Μπουζούκη, καθώς σε καμία από τις δύο περιπτώσεις δεν υπάρχει «δυναμόμετρο».

Τελικά, ο Κολοβέτσιος στο 88ο λεπτό σκόραρε και αυτός για δεύτερη φορά φέτος και «κλείδωσε» ουσιαστικά το «τρίποντο» για το «τριφύλλι», που ήταν κακό στο πρώτο ημίχρονο αλλά ανέβηκε αρκετά στην επανάληψη.

Απέναντι στους Θεσσαλονικείς οι οποίοι είχαν κάποιες καλές στιγμές στο πρώτο μισό αλλά δεν τις αξιοποίησαν ενώ και τα πολλά προβλήματα δεν τους επέτρεψαν να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω.

Την επόμενη αγωνιστική ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τον Ολυμπιακό, στο ντέρμπι «αιωνίων», ενώ ο Άρης φιλοξενεί την ΑΕΚ, με αμφότερα τα παιχνίδια να διεξάγονται την Κυριακή 5 Ιουλίου.

Πηγή φωτό: Twitter Παναθηναϊκού