Πήρε την... επική «μάχη» με Σίνερ ο Ζβέρεφ και προκρίθηκε στους «8» του US Open

Τρίτη, 5/9/2023 - 08:44
ΖΒΕΡΕΦ (ΑΡ)

Σε ένα ματς που ολοκληρώθηκε στη 01:39 τοπική ώρα και κράτησε 4 ώρες και 40 λεπτά, ο Σάσα Ζβέρεφ νίκησε τον Γιάνικ Σίνερ στα πέντε σετ και πέρασε για τρίτη φορά στην καριέρα του στα προημιτελικά του US Open.

Ο 26χρονος Γερμανός (Νο.12) λύγισε τον 22χρονο Ιταλό (Νο.6) με 6-4, 3-6, 6-2, 4-6, 6-3 και πέφτει στον Κάρλος Αλκαράθ, που μάλλον θα πρέπει να χαμογελάει για τον τρόπο με τον οποίο εξελίχτηκε ο αγώνας.

Ο Σίνερ ταλαιπωρήθηκε από κράμπες στο τρίτο σετ και υπήρχε ανησυχία για την κατάστασή του, όμως επέστρεψε δυνατός στο τέταρτο, έφερε το ματς στα ίσα και το θρίλερ συνεχίστηκε. Παρά τις δύσκολες συνθήκες και τη μεγάλη διάρκεια του αγώνα, οι δύο παίκτες έδωσαν ό,τι είχαν στο court και πάλεψαν μέχρι τον τελευταίο πόντο.

Αυτός που χαμογέλασε τελικά ήταν ο Ζβέρεφ, καθώς το μπρέικ που σημείωσε στο ξεκίνημα του πέμπτου σετ αποδέχτηκε καθοριστικό. Βρέθηκε με τις μπάλες στα χέρια στο 5-3 και παρότι ο Σίνερ προηγήθηκε με 15-30, ο φιναλίστ του 2020 πήρε τρεις πόντους στη σειρά και έκλεισε τον αγώνα.