«Πλήρωσε» το κακό δεύτερο ημίχρονο και... πέταξε δύο βαθμούς ο ΑΠΟΕΛ

Κυριακή, 12/3/2023 - 11:30

Δεν κατάφερε να φύγει με το τρίποντο από το χθεσινό (12/03) αιώνιο ντέρμπι ο ΑΠΟΕΛ, ο οποίος αν και προηγήθηκε είδε την Ομόνοια να ισοφαρίζει με τον Παναγιώτου στο 85ο λεπτό και να του στερεί δύο πολύ σημαντικούς βαθμούς.

Σε μια αναμέτρηση με πολύ δράση, σκληρές μονομαχίες και πάθος, οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο, αφού είχαν την κατοχή και απείλησαν αρκετές φορές την εστία του Ουζόχο, ενώ κατάφεραν να ανοίξουν και το σκορ, ένα λεπτό πριν την εκπνοή του, με τον Κρέσπο.

Μετά την ανάπαυλα όμως, δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το προβάδισμα τους, τόσο στα τέρματα, όσο και στην ψυχολογία και άφησαν τους γηπεδούχους να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό και να πιέσουν. με αποτέλεσμα να βρουν το γκολ της ισοφάρισης.

Η ομάδα της Λευκωσίας έχασε το τρίποντο από... τα χέρια της, λόγω της κακής διαχείρισης και εμφάνισης του δεύτερου ημιχρόνου, για την οποία φέρει ευθύνες και ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς, ο οποίος δεν χρησιμοποίησε όπως θα έπρεπε τις αλλαγές του.

Αυτή η νίκη αποτελεί «δώρο» για την ΑΕΚ, η οποία αν καταφέρει να κερδίσει τον Απόλλωνα την Δευτέρα (13/03, 19:00), θα φτάσει τους ίδιους βαθμούς με τον ΑΠΟΕΛ (60).

Όπως τόνισε και ο τεχνικός των «γαλαζοκίτρινων» στις δηλώσεις του, η ομάδα πρέπει να κοιτάξει μπροστά και να αφήσει πίσω της στο ντέρμπι, ώστε να είναι προετοιμασμένη για τα υπόλοιπα σημαντικά παιχνίδι που έρχονται.