Πολύτιμος, «ταπεινός» και… διψήφιος ο Σεμέδο

Δευτέρα, 26/2/2024 - 17:48
ΟΜΟΝΟΙΑ

Αγχωτική νίκη επί του Άρη πήρε το βράδυ της Κυριακής (25/2) η Ομόνοια, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής των play off. Το «τριφύλλι» προηγήθηκε σχετικά νωρίς με 2-0, ωστόσο το γκολ των γηπεδούχων στο φινάλε του πρώτου μέρους, προετοίμασε το… έδαφος για ένα δύσκολο 45λεπτο. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «πράσινοι» ταλαιπωρήθηκαν αρκετά από το σύνολο του Σπιλέφσκι, καθώς η πίεση ήταν ασφυκτική και οι φάσεις διαδοχικές.

Ο Γιάννης Αναστασίου κρατά αρκετά θετικά από το πρώτο του παιχνίδι, ωστόσο τα περιθώρια βελτίωσης είναι τεράστια. Αρχικά, στα συν καταγράφεται η εξαιρετική παρουσία του Φαμπιάνο ο οποίος κατέγραψε καθοριστικές επεμβάσεις αλλά και η αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Η Ομόνοια σημείωσε ελάχιστες ευκαιρίες στο πρώτο 45λεπτο, ωστόσο κατάφερε να βρει τον δρόμο για τα δίχτυα δύο φορές. Ο Μπέζους ευστόχησε από την άσπρη βούλα, ενώ ο Σεμέδο με… επιμονή σκόραρε το δεύτερο γκολ για λογαριασμό της ομάδας του.

Ο 30χρονος επέστρεψε από τις υποχρεώσεις της Εθνικής του ομάδας έπειτα από ένα μήνα και συνεχίζει απ’ εκεί που έμεινε. Σε διάστημα 16 ημερών, σκόραρα δύο γκολ. Με τον Εθνικό έκανε το 2-0, όμως η ομάδα του δεν έφυγε με το τρίποντο από το Δασάκι αφού το παιχνίδι ολοκληρώθηκε 2-2, ενώ στο παιχνίδι με τον Άρη διαμόρφωσε το 2-0 στο 35’.

Ο Σεμέδο έφτασε τα 10 γκολ και συμπεριλαμβάνεται στους κορυφαίους σκόρερ του πρωταθλήματος (και της Ομόνοιας), καθώς προηγείται ο Σολ με 14 και ο Ζάιρο με 13. Όσον αφορά στην προσωπική του επίδοση, αυτή έχει… σπάσει από καιρό, αφού η τρέχουσα είναι η πιο παραγωγική σεζόν στην καριέρα του.

Ο ίδιος όμως δεν φαίνεται να επαναπαύεται. «Δεν είμαι τόσο ευχαριστημένος με την απόδοση μου. Ήταν περισσότερο παιχνίδι (σ.σ. με τον Άρη) μαχητικότητας και όχι τακτικής όπως μ’ αρέσει. Θέλω συνεχώς να βελτιώνομαι. Ήταν δύσκολο παιχνίδι και είναι σημαντικό που κερδίσαμε», ανέφερε μεταξύ άλλων σε δηλώσεις που παραχώρησε στη Cytavision.

Ένας… καλός Σεμέδο είναι ότι καλύτερο για τον Αναστασίου, ο οποίος βέβαια περιμένει πολλά και από τους υπόλοιπους. Η συνέχεια προβλέπεται δύσκολη και σαφώς η Ομόνοιας θα… μετρήσει δυνάμεις, για να πετύχει τους στόχους της.