Προβάδισμα για την Ίντερ, ανοικτοί λογαριασμοί για Αϊντχόφεν και Ντόρτμουντ

Τρίτη, 20/2/2024 - 23:56

Με δύο αναμετρήσεις οι οποίες διεξήχθησαν το βράδυ της Τρίτης (20/2) συνεχίστηκε η δράση στο Champions League, για τη φάση των «16».

Η Ίντερ υποδέχθηκε την Ατλέτικο Μαδρίτης, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με 1-0, μετά από γκολ του Αρναούτοβιτς στο 79’. Ένα παιχνίδι που διατήρησε το ενδιαφέρον σε όλο το 90λεπτο αφού ο ρυθμός ήταν πολύ καλός και οι φάσεις διαδέχονταν η μια την άλλη. Στο τελευταίο δεκάλεπτο δε, το ματς πήρε… φωτιά αφού οι Ισπανοί προσπάθησαν να απαντήσουν, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Όσον αφορά στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς, Αϊντχόφεν και Ντόρτμουντ άφησαν ανοικτούς λογαριασμούς, μετά το 1-1 στην Ολλανδία. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 24’ με τον Μάλεν, ενώ στο 56’ οι γηπεδούχοι διαμόρφωσαν το τελικό σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντε Γιόνγκ.

Και στα δύο ζευγάρια οι ρεβάνς είναι ορισμένες για την 13η Μαρτίου στις 22:00. Αύριο (21/02) η δράση θα συνεχιστεί με άλλα δύο παιχνίδι της φάσης των «16». Συγκεκριμένα το πρόγραμμα περιλαμβάνει Πόρτο-Άρσεναλ και Νάπολι-Μπαρσελόνα.

Ίντερ – Ατλέτικο 1-0

Οι «νερατζούρι» μπήκαν με επιθετικές διαθέσεις στην αναμέτρηση, με τους φιλοξενούμενους να έχουν κυρίως αμυντικούς προσανατολισμούς.

Βέβαια, η πρώτη στιγμή άνηκε στην Ατλέτικο με την προσπάθεια σε δύο χρόνους από τον Λίνο στο 11'. Στο 14' οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, αλλά, όπως φάνηκε και στο ριπλέι, το χέρι του Μολίνα ήταν, έστω και οριακά, σε φυσική θέση.

Σε κάθε περίπτωση το παιχνίδι κυλούσε χωρίς ιδιαίτερο τέμπο. Κάτι που άρχιζε να αλλάζει στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους. Και αυτό διότι η Ίντερ αύξησε την πίεσή της, αξιοποιώντας και τα λάθη των αντιπάλων της. Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι χτυπούσε κυρίως μέσω αντεπιθέσεων, όπως στο 38' με τον Λαουτάρο και στο 43' με τον Τουράμ, ενώ νωρίτερα (37') ο Όμπλακ μπλόκαρε την κεφαλιά του Λαουτάρο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μία αναγκαστική αλλαγή για κάθε ομάδα, με τον Αρναούτοβιτς να περνά αντί του Τουράμ για την Ίντερ και τον Σάβιτς αντί του Χιμένες για την Ατλέτικο.

Η Ίντερ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο όπως τελείωσε το πρώτο. Μάλιστα, οι ευκαιρίες που δημιούργησε ήταν ακόμα πιο σημαντικές, με τις πρώτες να έχουν ως… αρνητικό πρωταγωνιστή τον νεοεισελθόντα Αρναούτοβιτς. Ο Αυστριακός άσος αστόχησε τόσο στο 49' με προβολή, όσο και στο 63' βγαίνοντας ολομόναχος σε πλεονεκτικό σημείο ύστερα από ωραίο «1-2» με τον Λαουτάρο. Ενδιάμεσα, στο 55', η Ατλέτικο απείλησε με τον Ερμόσο.

Εντέλει, ο Αρναούτοβιτς… εξιλεώθηκε στο 79': Ακόμα ένα λάθος από την άμυνα της Ατλέτικο, ο Λαουτάρο βγήκε στην αντεπίθεση, σούταρε, με τον Όμπλακ να αποκρούει. Ο 34χρονος φορ πήρε το «ριμπάουντ» και σκόραρε με διαγώνιο πλασέ, παίρνοντας το αίμα του πίσω για τις προηγούμενες χαμένες ευκαιρίες.

Στα εναπομείναντα λεπτά η Ατλέτικο προσπάθησε να αντιδράσει, έχοντας μάλιστα καλές στιγμές, όπως η κεφαλιά του Μοράτα στο 88'. Και αφού δεν βρήκε ούτε η Ίντερ το δεύτερο γκολ, το 1-0 να παραμένει μέχρι το φινάλε.

Αϊντχόφεν – Ντόρτμουντ 1-1

Με ένα σημαντικό πρόβλημα της τελευταίας στιγμής ξεκίνησε το παιχνίδι η Ντόρτμουντ, με τον βασικό της τερματοφύλακα, Κόμπελ, να τραυματίζεται στην προθέρμανση και με τον Μάιερ να τον αντικαθιστά. Γρήγορος ο ρυθμός από τα πρώτα λεπτά, με την Αϊντχόφεν να έχει περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή της, προσπαθώντας να δημιουργήσει ρήγμα στην άμυνα της Ντόρτμουντ από τα πλάγια της επίθεσής της.

Η πρώτη τελική ήρθε στο 14’ και ήταν για τους γηπεδούχους, με ένα σουτ του Τίλμαν να κοντράρει σε σώμα αμυντικού και να καταλήγει στην αγκαλιά του Μάιερ, ενώ ένα λεπτό αργότερα η Ντόρτμουντ απάντησε, με τον Μάλεν να βρίσκει χώρο, αλλά να σουτάρει αδύναμα πάνω στον Μπενίτες. Στο 16’ η Αϊντχόφεν έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, με τον Ντε Γιονγκ να βγάζει υπέροχη κάθετη πάσα στον Τίλμαν, ο οποίος όμως σούταρε άστοχα σε τετ-α-τετ με τον Μάιερ, στο 18’ Ο Φούλκρουγκ έκανε άτσαλο γυριστό μετά από σέντρα του Ρόις, ενώ στο 20’ ο Ρόις εκτέλεσε κόρνερ, με τον Σλότερμπεκ να παίρνει την κεφαλιά από πλεονεκτική θέση, χωρίς όμως να καταφέρει να στείλει την μπάλα εντός εστίας.

Τελικά, η Ντόρτμουντ πήρε το προβάδισμα στο 24’, όταν ο Μάλεν μπήκε στη μεγάλη περιοχή και σούταρε με πολύ δύναμη έχοντας δύο αμυντικούς μπροστά του, στέλνοντας την μπάλα στο «παραθυράκι» του Μπενίτες και ανοίγοντας το σκορ, πληγώνοντας την πρώην ομάδα του. Στο 28’ και μετά από εκτέλεση φάουλ του Λοσάνο, ο Τίλμαν πήρε την κεφαλιά όντας ολομόναχος στην καρδιά της άμυνας της Ντόρτμουντ, χωρίς όμως να καταφέρει να βρει στόχο, ενώ στο 37’ ο Σαϊμπαρί έκανε τη σέντρα για τον αμαρκάριστο Μπακαγιόκο, ο οποίος όμως έκανε άτσαλο τελείωμα. Στο 39’ και μετά από βαθιά μπαλιά του Μποσκάγλι, ο Μπακαγιόκο πάσαρε με τακουνάκι στον Σαϊμπαρί, αλλά εκείνος είδε τον Μάιερ να του αρνείται το γκολ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Αϊντχόφεν να μπαίνει… φουριόζα! Στο 49’ ο Φέερμαν πλάσαρε από τα όρια της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να κοντράρει στον Ρόις και να καταλήγει σε κόρνερ, ενώ στο 54’ ο Χούμελς έκανε πέναλτι με άτσαλο τάκλιν στον Τίλμαν, με τον Ντε Γιονγκ να εκτελεί έυστοχα, χαμηλά στη δεξιά γωνία του Μάιερ, ισοφαρίζοντας σε 1-1!

Στο 59’ ο Μάλεν σούταρε από πλάγια θέση, με τον Μπενίτες να αποκρούει σε κόρνερ, ενώ στο 61’ ο επιθετικός της Ντόρτμουντ βρέθηκε ξανά αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σάντσο, μην μπορώντας όμως να βρει στόχο. Στο αμέσως επόμενο λεπτό (62’), ο Σαϊμπαρί βρήκε χώρο και σούταρε από τα όρια της μεγάλης περιοχής, ψηλά άουτ. Στο 72’ η Ντόρτμουντ απείλησε μετά από πολύ ώρα την εστία του Μπενίτες, ο οποίος όμως απέκρουσε με υπερένταση ένα εναέριο τακουνάκι του Βολφ, το οποίο ήρθε μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάατσεν, ενώ στο 75’ ο Μπακαγιόκο έκανε όμορφη ατομική ενέργεια, αλλά πλάσαρε αδύναμα στην αγκαλιά του Μάιερ.

Εμφανώς ανώτερη στο δεύτερο ημίχρονο η Αϊντχόφεν, πίεσε ψάχνοντας το γκολ της νίκης στα τελευταία λεπτά, χωρίς όμως να καταφέρει να κάνει την ολική ανατροπή, αφού στο 81’ ο Ντεστ είδε το δυνατό σουτ που έπιασε από πλάγια θέση να αποκρούεται από τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων. Έτσι, το 1-1 παρέμεινε μέχρι τέλους, κάτι που σημαίνει ότι η πρόκριση θα κριθεί στη Γερμανία και στην έδρα της Ντόρτμουντ.