Μεγάλη νίκη για τον Ολυμπιακό σε βάρος της Ανόρθωσης (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 8/2/2020 - 18:55

Η Ανόρθωση γνώρισε την ήττα με 2-1 στο «Μακάρειο» από τον Ολυμπιακό. Η «Κυρία» ήταν κατώτερη των περιστάσεων, με τον «Τακτακαλά» να παίρνει μια σπουδαία νίκη.

Πλέον η Ανόρθωση κινδυνεύει να χάσει και την πρωτιά, αν η Ομόνοια καταφέρει να επικρατήσει αύριο του Εθνικού.

Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στο 42' με αυτογκόλ του Σίντεφελντ και στο 89ο λεπτό ο Ψάλτης έκανε το 2-0. Το μόνο που κατάφερε η Ανόρθωση ήταν να μειώσει στο 91' με τον Ντούρις.

Πρώτη καλή στιγμή στο 13' με τον Βινίσιους να δοκιμάζει το σουτ εκτός περιοχής και τον Παπαδόπουλο να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Στο 24' ο Αζουλάο έκανε τη σέντρα στην περιοχή, ο Αγιτέ με τη μια έκανε το πλασέ, η μπάλα κόντραρε στον Σίντεφελντ και απομακρύνθηκε σε κόρνερ.

Η πρώτη τελική της Ανόρθωσης ήρθε στο 39ο λεπτό, με τον Γκαλίτσιο να σεντράρει στην περιοχή, ο Ιωάννου πήρε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 42ο λεπτό ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ. Ο Νάνι από δεξιά σέντραρε στην περιοχή, ο Παπαδόπουλος βγήκε να διώξει με γροθιές, η μπάλα κόντραρε στο Σίντεφελντ και κατέληξε στα δίχτυα.

Πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος ήρθε στο 49', με τον Ιωάννου να δοκιμάζει μακρινό σουτ εκτός περιοχής και τον Βελλίδη να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Στο 52ο λεπτό ο Κα επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Παπαδόπουλου.

Δύο λεπτά μετά, ο ίδιος παίκτης μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, έκανε το πλάσε, ωστόσο αποκρούστηκε από τον Παπαδόπουλο.

Στο 57' ο Ράγιο εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, ο Σίντεφελεντ στην περιοχή έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει έξω.

Σέντρα του Μανθάτη από τα δεξιά στο 61ο λεπτό, πετάχτηκε για την κεφαλιά ο Ντούριος, ωστόσο η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 62' ο Οικονομίδης μπήκε περιοχή, έκανε το πλασέ, με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

Ο Αγιτέ κατάφερε να ξεπεράσει στο σπριντ τον Βγκροτς στο 67ο λεπτό, βγήκε τετ α τετ με τον Παπαδόπουλο, ωστόσο ο Βγκροτς πρόλαβε και έβαλε την κόντρα παραχωρόντας κόρνερ.

Στο 70' ο Κοφί έκανε το σουτ από μακριά, με την μπάλα να πηγαίνει άουτ.

Ο Κατσαράβα στο 84ο λεπτό, έκανε το σουτ μέσα στην περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε έξω.

Στο 89' ο Κίκο από αριστερά έκανε παράλληλη μπαλιά προς στον Ψάλτη, ο οποίος από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Στο 91ο λεπτό, ο Κατσαράβα έδωσε στον Ντούρις, που μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε ιδανικά, μειώνοντας σε 2-1.

Ολυμπιακός (Πάμπος Χριστοδούλου): Βελλίδης, Σαμπίνια, Κίκο, Οικονομίδης, Κα (80' Ψάλτης), Βινίσιους, Κοφί, Αζουλάο, Νάνι, Κυριάκου, Αγιτέ (73' Σωτηρίου)

Στον πάγκο: Χατζηγαβριήλ, Μπάιζα, Ψάλτης, Λ.Ανδρέου, Σωτηρίου, Στ.Ανδρέου, Βενιζέλος, Ολαβάρια, Μουκτάρης

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Παπαδόπουλος, Γκαλίτσιος, Βργκοτς, Σίντεφελντ, Σελίν (46' Εγγλέζου), Ιωάννου (60' Ανανίντζε), Βασιλακάκης, Ράγιο, Χριστοφή, Μανθάτης (76' Κατσαράβα), Ντούρις

Στον πάγκο: Γιωργαλλίδης, Π.Αρτυματάς, Εγγλέζου, Κατσαράβα, Πηλέας, Χατζηβασίλης, Ανανίτζε

Πρόβλημα τελευταίας στιγμής προέκυψε στην Ανόρθωση, με τον Λόρια να μένει εκτός τελικά λόγω του προβλήματος που αποκόμισε στο πρόσωπο από το παιχνίδι με τον ΑΠΟΕΛ. Τη θέση του κάτω από τα δοκάρια πήρε ο Παπαδόπουλος.