Προσγείωσε τη Μίλαν η Τορίνο και η Νάπολι… χαμογελά

Δευτέρα, 31/10/2022 - 07:40

Προσγείωσε τη Μίλαν και… έφτιαξε τη Νάπολι η Τορίνο!

Η ομάδα του Ιβάν Γιούριτς, ο οποίος αποβλήθηκε την ώρα του ματς για διαμαρτυρία, επικράτησε 2-1 των «ροσονέρι», βάζοντας τέλος στο σερί των τεσσάρων νικών που είχαν οι Μιλανέζοι αλλά και το τρελό αήττητο που έτρεχαν εκτός έδρας, όπου είχαν να ηττηθούν από τον Νοέμβριο του 2021.

Κάπως έτσι, η Τορίνο έφτασε τους 17 βαθμούς και βρίσκεται στο -5 από την ευρωπαϊκή ζώνη, ενώ η Μίλαν έμεινε στους 26 και στο -6 από την κορυφή, με την Αταλάντα να είναι δεύτερη (με 27β.).

Καλύτερα μπήκε στο ματς η Μίλαν, πίεζε και έφτιαχνε ευκαιρίες με μεγαλύτερη όλων το τετ-α-τετ του Λεάο στο 5’, με τον Πορτογάλο εξτρέμ να κάνει τραγικό πλασέ! Οι «ροσονέρι» είχαν τον έλεγχο αλλά δυσκολεύονταν να διασπάσουν την καλοστημένη Τορίνο. Μετά τα μισά του πρώτου μέρους, η «γκρανάτα» άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και βρήκε το προβάδισμα με τον Τζίτζι στο 35’, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μίραντσουκ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην Τορίνο για το 2-0 του ημιχρόνου.

Ο Πιόλι έκανε τριπλή αλλαγή, η εικόνα της Μίλαν βελτιώθηκε αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύονταν. Παρόλα αυτά, εκμεταλλεύτηκαν μια τραγική και άνευ λόγου και αιτία έξοδο του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, ο οποίος έπιασε αέρα και ο Μεσίας σε κενή εστία μείωσε σε 2-1 στο 67ο λεπτό. Η πίεση της Μίλαν ήταν μεγάλη στο φινάλε, αλλά χωρίς αποτέλεσμα με την «γκρανάτα» να κρατάει ως το φινάλε μια σπουδαία νίκη που πανηγυρίστηκε έξαλλα.